Nárok na mateřskou po výpovědi v zaměstnání?

Dobrý den,

rád bych se zeptal na naši situaci. Manželka byla zaměstnaná poslední 4 roky v jedné společnosti. Letos podala výpověď a bude končit 30. dubna 2017. 14 dní po podání výpovědi jsme zjistili, že je manželka těhotná.

Dočetl jsem se, že existuje nějaká ochranná lhůta či tak něco? Ale nevím přesně její specifikaci.

Rodit budeme někdy v průběhu listopadu.

Na co ještě dosáhneme a na co ne? Je možné se nahlásit hned od května na pracovní úřad, i když ji nikde nezaměstnají skrze těhotenství?

Děkuji předem za pomoc, případně radu, na koho se máme obrátit?

Dotaz poslal/a: Pavel L., 18.04.2017 10:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.04.2017 v 12:01 napsal/a:

Dobrý den,

Pokusím se postupně odpovědět na vaše dotazy. Nejprve co se týká nezaměstnanosti a Úřadu práce v době těhotenství. Vaše manželka by určitě měla po skončení zaměstnání zajít na Úřad práce. A to hned ze dvou důvodů.

Jednak jí vzhledem k udávané délce zaměstnání bude vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. A dále pak za ni bude stát platit zdravotní pojištění. Pokud by byla nezaměstnaná a nebyla vedená v evidenci úřadu práce, pak by měla povinnost platit si sama minimální zdravotní pojištění, jako osoba bez zdanitelných příjmů. V roce 2017 je to 1485 Kč měsíčně.

Další část vašeho dotazu se týká nároku na „mateřskou“, tedy přesněji nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Na tuto dávku může mít žena nárok v době 6 – 8 týdnů před porodem, a vyplácí se po dobu 28 týdnů, při narození jednoho dítěte. Po jejím skončení pak navazuje rodičovský příspěvek.

PPM je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění zaměstnanců. Jednou z podmínek je tedy to, že v době zahájení PPM (oněch 6 – 8 týdnů před porodem, u vás tedy někdy v průběhu září), je žena zaměstnána, nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení zaměstnání- Viz konkrétně Zákon o nemocenském pojištění, tj. zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Pokud vaše žena ukončí pracovní poměr ke dni 30. 4. 2017, pak jí tato ochranná lhůta běží do cca 27. 10. 2017. Znamená to tedy, že by u ní k zahájení „mateřské“ mělo docházet ještě v ochranné lhůtě a na PPM by tedy nárok mít měla.

Pro ověření této informace se pak můžete případně obrátit na ČSSZ (resp. místně příslušnou OSSZ), do jejíž kompetence patří nemocenské dávky (kam spadá i „mateřská“).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď