Nárok na mateřskou po výpovědi v zaměstnání?

Dobrý den,

rád bych se zeptal na naši situaci. Manželka byla zaměstnaná poslední 4 roky v jedné společnosti. Letos podala výpověď a bude končit 30. dubna 2017. 14 dní po podání výpovědi jsme zjistili, že je manželka těhotná.

Dočetl jsem se, že existuje nějaká ochranná lhůta či tak něco? Ale nevím přesně její specifikaci.

Rodit budeme někdy v průběhu listopadu.

Na co ještě dosáhneme a na co ne? Je možné se nahlásit hned od května na pracovní úřad, i když ji nikde nezaměstnají skrze těhotenství?

Děkuji předem za pomoc, případně radu, na koho se máme obrátit?

Dotaz poslal/a: Pavel L., 18.04.2017 10:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.04.2017 v 12:01 napsal/a:

Dobrý den,

Pokusím se postupně odpovědět na vaše dotazy. Nejprve co se týká nezaměstnanosti a Úřadu práce v době těhotenství. Vaše manželka by určitě měla po skončení zaměstnání zajít na Úřad práce. A to hned ze dvou důvodů.

Jednak jí vzhledem k udávané délce zaměstnání bude vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. A dále pak za ni bude stát platit zdravotní pojištění. Pokud by byla nezaměstnaná a nebyla vedená v evidenci úřadu práce, pak by měla povinnost platit si sama minimální zdravotní pojištění, jako osoba bez zdanitelných příjmů. V roce 2017 je to 1485 Kč měsíčně.

Další část vašeho dotazu se týká nároku na „mateřskou“, tedy přesněji nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Na tuto dávku může mít žena nárok v době 6 – 8 týdnů před porodem, a vyplácí se po dobu 28 týdnů, při narození jednoho dítěte. Po jejím skončení pak navazuje rodičovský příspěvek.

PPM je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění zaměstnanců. Jednou z podmínek je tedy to, že v době zahájení PPM (oněch 6 – 8 týdnů před porodem, u vás tedy někdy v průběhu září), je žena zaměstnána, nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení zaměstnání- Viz konkrétně Zákon o nemocenském pojištění, tj. zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Pokud vaše žena ukončí pracovní poměr ke dni 30. 4. 2017, pak jí tato ochranná lhůta běží do cca 27. 10. 2017. Znamená to tedy, že by u ní k zahájení „mateřské“ mělo docházet ještě v ochranné lhůtě a na PPM by tedy nárok mít měla.

Pro ověření této informace se pak můžete případně obrátit na ČSSZ (resp. místně příslušnou OSSZ), do jejíž kompetence patří nemocenské dávky (kam spadá i „mateřská“).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď