Daňové přiznání a sociální dávky

Dobrý den,

Minulý rok jsem pobírala dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení.

Od září jsem nastoupila do práce na HPP. Chtěla jsem se zeptat, zda se tyto příspěvky zahrnují do Prohlášení poplatníka daně z příjmu FO nebo nikoli?

Děkuji

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Sabina K., 08.02.2016 10:30
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.02.2016 v 09:46 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že daňové přiznání musí v roce 2016 (za zdaňovací období roku 2015) podat všechny fyzické osoby, které jsou daňovými rezidenty (mají na území ČR trvalé bydliště nebo se zde obvykle zdržují) a mají za rok 2015 hrubé příjmy (bez odpočtu výdajů) ve výši alespoň 15 tis. Kč, které jsou předmětem daně z příjmů FO.

Pokud jste minulý rok pracovala 4 měsíce, tak určitě budete patřit mezi osoby se zdanitelnými příjmy, tedy daňové přiznání podáváte.

Pokud Vaše zaměstnání nadále trvá, a Vy nemáte jiné zdanitelné příjmy, pak by za Vás měl daňové přiznání podávat zaměstnavatel. V opačném případě si jej podáváte sama.

To, co patří mezi zdanitelné příjmy, vyjmenovává zákon číslo 586/1992 Sb., zákon České národní rady o daních z příjmů – pro vás hlavně § 4:

Osvobození od daně

(1) Od daně se osvobozuje:

i) dávka pro osobu se zdravotním postižením, dávka pomoci v hmotné nouzi, sociální služba, dávka státní sociální podpory, dávka pěstounské péče s výjimkou odměny pěstouna, příspěvek z veřejného rozpočtu a státní dávka nebo příspěvek podle jiných právních předpisů včetně úmrtného a příspěvku na pohřeb podle jiných právních předpisů nebo obdobné plnění poskytované ze zahraničí, příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona upravujícího sociální služby, a to do výše poskytovaného příspěvku, je-li tato péče vykonávána fyzickou osobou, u níž se nevyžaduje registrace podle zákona upravujícího sociální služby; jde-li však o péči o jinou osobu než osobu blízkou, je od daně měsíčně osvobozena v úhrnu maximálně částka do výše příspěvku pro osobu se IV. stupněm závislosti podle zákona upravujícího sociální služby,

Tedy ani dávky pomoci ve hmotné nouzi ani příspěvek na bydlení (obdobně jako jiné sociální dávky) nepatří mezi zdanitelné příjmy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daňové přiznání:

Pro potvrzení přijmu, mám jít na sociálku nebo na pracák

-

Dobrý den, prosím o radu. Nevím, kam si mám zajít pro potvrzení přijmu, do daňového přiznání. (na vysvětlenou – daňové přiznání musím dělat kvůli insolvenci, mam to nakázáno soudem). Jsem na rodičovské dovolené a pracovní smlouva mi skončila 31. 12. 2014 v době mateřské. A nevím, zda si pro potvrzení přijmu, mám jít na sociálku […]

Zobrazit odpověď

Jsou na finančním povinni mi poradit?

-

Dobrý den, dělám si daně letos sama. Byla, jde na finančním úřadě, i když jde si něco zajistila na internetu moc se v tom nevyznám, jde přece jen obyčejná dělnice. Chtěla, jde poradit od poradce, který je ke mě přirazen podle jmena a bydliště (vím, že to tak je, před lety jde to už jednou […]

Zobrazit odpověď

Sleva na dítě u OSVČ – dítěti je vyplacena daň z brigády

-

Dobrý den, jsem studentka denního studia na vysoké škole a otec je OSVČ, který si na mě uplatňuje slevu na dítě. U jednoho zaměstnavatele mám podepsanou DPČ a růžový papír. V létě se mi naskytla další brigáda, ze které mi byly strženy daně, které bych si mohla teď nechat vyplatit s tím, že bych si […]

Zobrazit odpověď

Dlouhodobá nemocenská, vrácení daní a přivýdělek na DPP

-

Dobrý den, prosím o radu, nevím, zda mám nějaký nárok na vrácení daní za minulý rok 2015. V lednu jsem byla hlášená na Úřadu práce (stejně tak celý rok 2014). V únoru 2015 jsem nastoupila do zaměstnání. Tam jsem byla zaměstnaná do konce června s tím, že od půlky března jsem musela jít na nemocenskou. […]

Zobrazit odpověď