Podmínky pro otce pobírající rodičovský příspěvek 2018

Dobrý den,

jsem OSVČ, termín porodu 30. 3. 2017. Jelikož jsem si neplatila včas nemocenské připojištění, nemám nárok na mateřskou. Živnost přerušovat nebudu. Bohužel si nemohu zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku a mám automaticky na tu nejdelší domu :(

Otec dítěte je v klasickém zaměstnaneckém poměru. Co by to pro něj/nás znamenalo za podmínky, pokud by se rodičovská přihlásila na něj?

Hlavní důvod je volba RP na co nejkratší dobu (2 roky). Bude nějak omezen v zaměstnání?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra Z., 27.04.2018 13:11

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.04.2018 15:59 napsal/a:
 

Dobrý den,

Od 1. 1. 2018 došlo ke změně podmínek u rodičovského příspěvku. Zatímco dříve platilo, že pokud jste neměla nárok na „mateřskou (PPM, peněžitou pomoc v mateřství), tak jste si ani nemohla zvolit délku/výši rodičovského příspěvku, a měla jste jej „automaticky“ na 4 roky (7600 Kč prvních 9 měsíců a 3800 Kč na zbytek doby).

Od 1. 1. 2018 ale máte možnost (i když nesplňujete podmínky pro nárok na mateřskou) zvolit výši/délku RP, a to až do výše 7600 Kč měsíčně. Pokud tedy zahájíte čerpání rodičovského příspěvku k datu narození dítěte, a zvolíte si 7600 Kč měsíčně, pak jej budete dostávat po dobu cca 29 měsíců.

Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 39:

(3) Rodič volí výši rodičovského příspěvku do částky 

a) nepřevyšující 7600 Kč měsíčně,

b) převyšující 7600 Kč měsíčně, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně. V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození dítěte uvedený denní vyměřovací základ, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho denního vyměřovacího základu, který je vyšší, nebo

c) 1,5násobku částek uvedených v písmenu a) nebo b) v případě péče o vícerčata, nejvýše však do výše 1,5násobku 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně.

Vás konkrétně se týká 3a.

Pokud byste chtěla mít vyšší rodičovský příspěvek než 7600 Kč, tak přímo v žádosti o RP se udává, jestli alespoň jeden z rodičů splňuje podmínky pro nárok na „mateřskou“. Pokud je váš manžel (resp. otec dítěte) zaměstnaný, a splňuje příslušné podmínky, tak v závislosti na výši příjmu můžete případně volit i jinou výši rodičovského příspěvku.

Zde pak není potřeba řešit nějaké „přepsání“ rodičovského příspěvku na otce dítěte. Můžete jej čerpat i vy – stačí, když otec dítěte doloží příslušné potvrzení od zaměstnavatele. Není, až tak podstatné, který z rodičů o dávku žádá, a který dokládá příjem. Stačí, že je to jeden z nich.

Jinak platí, že u rodičovského příspěvku je vyžadováno, aby byla zajištěna řádná celodenní péče o dítě + u dítěte do 2 roků je pak podmínky, že nesmí být v jeslích/školce/obdobném zařízení na dobu delší než 46 hodin měsíčně.

Je ale „jedno“, jestli péči o dítě zajišťujete vy, otec dítěte, nebo třeba babička či chůva, pokud je zajištěna péče o dítě nějakou dospělou (zletilou) osobou = máte nárok na příspěvek.

Pokud je toto splněno pak máte nárok na RP bez ohledu na to, jestli jste zaměstnaná, podnikáte atp. Příjem se nijak neřeší. Pokud by otec dítěte chtěl čerpat RP, tak ho to nijak neomezuje. Je zcela běžné, že některé ženy/tatínkové dostávají rodičovský příspěvek a při tom chodí do zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,