Podnájem části obecního bytu – potřebuju souhlas?

Dobrý den,

jsem v nájmu v obecním bytě, kde mám zřízeno trvalé bydliště.

Byt je pro mě moc velký a tak mě napadlo, zda bych mohla část bytu (2 pokoje ze 3) dát do podnájmu 3 osobě?

Pokud ano, musím mít souhlas pronajímatele (města) nebo tuto skutečnost musím nahlásit pronajímateli (městu)?

Pokud ano, může město vyjádřit svůj nesouhlas a zrušit mi nájemní smlouvu?

Mnohokrát děkuji

Dotaz poslal/a: Aneta P., 30.12.2016 13:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.12.2016 v 15:21 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že byste chtěla uzavřít podnájemní smlouvu s nějakou třetí osobou, a pronajmout jí část bytu, ve kterém jste sama s nájemcem, pak platí, že zpravidla bývá vyžadován souhlas pronajímatele – v tomto případě města.

Obecně platí, že pokud by vám město souhlas neudělilo a vy jste i přesto daný byt přenechala k užívání nějaké jiné osobě, pak by to mohlo být považováno za hrubé porušení povinností.

V takovém případě je tedy nutné obrátit se na majitele bytu, resp. na pronajímatele, a požádat jej o souhlas. Pokud je smlouva o pronájmu uzavřena písemnou formou, pak je požadováno, aby i souhlas byl udělen písemnou formou.

Také mohou být situace, kdy už sama nájemní smlouva podnájem zcela zakazuje, nebo naopak předběžně povoluje.

Ve vašem konkrétním případě to ale může být i trochu jinak. V případě, že budete daný byt používat společně s nějakou třetí osobou, pak je dle zákona nutné pouze oznámit zvýšení počtu osob, které žijí v bytě.

Ovšem i v takovém případě si může pronajímatel bytu vyhradit právo, že ke zvýšení počtu osob užívajících daný byt je nutný jeho souhlas.

Jak to tedy přesně bude u vás, záleží na tom, jak je formulována nájemní smlouva. Každopádně se určitě můžete obrátit přímo na městský úřad a zeptat se tam, zda by s tím souhlasili. Za předběžný dotaz vám určitě žádný postih nehrozí. Ten by mohl hrozit jen v případě, že by město s podnájmem nesouhlasilo a vy jej přesto uzavřela.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podnájem bytu:

Dá se ošetřit trvalý pobyt s ohledem na možné exekuce nebo dluhy?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, syn si našel přítelkyni, která by chtěla si u nás nahlásit trvalý pobyt, ale bydlí v Brně, kde si nemůže nahlásit trvalý pobyt. Tak by ráda u nás, ale máme strach, aby nenadělala dluhy a nám by pak zabavili byt. Nedá se to nějak ošetřit – sepsat nějakou smlouvu nebo […]

Zobrazit odpověď

Pronájem městského bytu při pobytu v zahraničí

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když žiji v pronájmu v městském bytě, zda ho mohu pronajímat třetí osobě? Když bych chtěla na delší dobu odcestovat do zahraničí? Byt je psaný na mě a mám zde trvalý pobyt. Velmi nerada bych o něj přišla nějakým neuváženým krokem. Investovala jsem do oprav a zařízení. Je nějaká […]

Zobrazit odpověď

Pronajmutí obecního bytu

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se změnily nějak podmínky pro pronájem bytu třetí osobě, máme teď volný obecní byt a chtěli bychom jej pronajmout, máme na něj dekret. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Osamostatnění od rodičů – jak se posuzuje příjem

-

Dobrý den, už si nevím rady, a tak se obracím na Vás. Je mi 23 let a bydlím s matkou. Chtěl bych se osamostatnit, ale nevím jak. Moje matka je na sociálních dávkách a je samoživitelka. Dohromady nás je v bytě čtyři. Doslech jsem se, že když půjdu na pevný úvazek do pracovní činnosti, seberou […]

Zobrazit odpověď