Podnikání při mateřské dovolené

Dobrý den,

jsem zaměstnaná na HPP. V letním období provozuji jako vedlejší činnost stánek s občerstvením. Nyní jsem těhotná a začátkem června nastupuji na mateřskou dovolenou a zároveň zahajuji provoz stánku. Jsem povinná hradit zdravotní a sociální pojištění při provozu stánku?

Nebo budu jako žena na mateřské osvobozena? Zároveň budu stále vedena jako zaměstnanec firmy, dokud mi neskončí PPM.

Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eva F., 17.01.2016 12:45
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.01.2016 v 10:35 napsal/a:

Dobrý den,

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka, která je vyplácena na základě nemocenského pojištění. Při jejím čerpání tedy platí obdobná omezení, jako při klasické nemocenské (pracovní neschopnosti).

Při čerpání PPM tedy není možné vykonávat stejnou pracovní činnost, na jejímž základě je hrazeno nemocenského pojištění. Pokud byste tedy při pobírání PPM chtěla pracovat pro stejného zaměstnavatele (Váš HPP), tak by to možné nebylo.

Jinak ale možnost pracovat během pobírání PPM není nijak omezena. Tedy je možné, abyste při PPM současně provozovala podnikatelskou činnost. Vzhledem k trvání vašeho zaměstnaneckého poměru, se domnívám, že se u Vás jedná o vedlejší podnikatelskou činnost.

Co se týká sociálního a zdravotního pojištění, tak zde záleží na tom, jestli budete podnikání teprve zahajovat. U vedlejší podnikatelské činnosti platí, že v prvním roce (do prvního podání přehledu o příjmech OSVČ) nemusíte hradit zálohy na sociálním a zdravotním pojištění).

Pokud již podnikáte delší dobu, pak se výše záloh na sociální a zdravotní pojištění odvíjí od Vašeho posledního přehledu o příjmech OSVČ. V době, kdy pobíráte PPM, nejste od povinnosti hradit sociální/zdravotní pojištění nijak osvobozena.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď