Podnikání při mateřské dovolené

Dobrý den,

jsem zaměstnaná na HPP. V letním období provozuji jako vedlejší činnost stánek s občerstvením. Nyní jsem těhotná a začátkem června nastupuji na mateřskou dovolenou a zároveň zahajuji provoz stánku. Jsem povinná hradit zdravotní a sociální pojištění při provozu stánku?

Nebo budu jako žena na mateřské osvobozena? Zároveň budu stále vedena jako zaměstnanec firmy, dokud mi neskončí PPM.

Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eva F., 17.01.2016 12:45
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.01.2016 v 10:35 napsal/a:

Dobrý den,

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka, která je vyplácena na základě nemocenského pojištění. Při jejím čerpání tedy platí obdobná omezení, jako při klasické nemocenské (pracovní neschopnosti).

Při čerpání PPM tedy není možné vykonávat stejnou pracovní činnost, na jejímž základě je hrazeno nemocenského pojištění. Pokud byste tedy při pobírání PPM chtěla pracovat pro stejného zaměstnavatele (Váš HPP), tak by to možné nebylo.

Jinak ale možnost pracovat během pobírání PPM není nijak omezena. Tedy je možné, abyste při PPM současně provozovala podnikatelskou činnost. Vzhledem k trvání vašeho zaměstnaneckého poměru, se domnívám, že se u Vás jedná o vedlejší podnikatelskou činnost.

Co se týká sociálního a zdravotního pojištění, tak zde záleží na tom, jestli budete podnikání teprve zahajovat. U vedlejší podnikatelské činnosti platí, že v prvním roce (do prvního podání přehledu o příjmech OSVČ) nemusíte hradit zálohy na sociálním a zdravotním pojištění).

Pokud již podnikáte delší dobu, pak se výše záloh na sociální a zdravotní pojištění odvíjí od Vašeho posledního přehledu o příjmech OSVČ. V době, kdy pobíráte PPM, nejste od povinnosti hradit sociální/zdravotní pojištění nijak osvobozena.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď