Podnikání při mateřské dovolené

Dobrý den,

jsem zaměstnaná na HPP. V letním období provozuji jako vedlejší činnost stánek s občerstvením. Nyní jsem těhotná a začátkem června nastupuji na mateřskou dovolenou a zároveň zahajuji provoz stánku. Jsem povinná hradit zdravotní a sociální pojištění při provozu stánku?

Nebo budu jako žena na mateřské osvobozena? Zároveň budu stále vedena jako zaměstnanec firmy, dokud mi neskončí PPM.

Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eva F., 17.01.2016 12:45
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.01.2016 v 10:35 napsal/a:

Dobrý den,

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka, která je vyplácena na základě nemocenského pojištění. Při jejím čerpání tedy platí obdobná omezení, jako při klasické nemocenské (pracovní neschopnosti).

Při čerpání PPM tedy není možné vykonávat stejnou pracovní činnost, na jejímž základě je hrazeno nemocenského pojištění. Pokud byste tedy při pobírání PPM chtěla pracovat pro stejného zaměstnavatele (Váš HPP), tak by to možné nebylo.

Jinak ale možnost pracovat během pobírání PPM není nijak omezena. Tedy je možné, abyste při PPM současně provozovala podnikatelskou činnost. Vzhledem k trvání vašeho zaměstnaneckého poměru, se domnívám, že se u Vás jedná o vedlejší podnikatelskou činnost.

Co se týká sociálního a zdravotního pojištění, tak zde záleží na tom, jestli budete podnikání teprve zahajovat. U vedlejší podnikatelské činnosti platí, že v prvním roce (do prvního podání přehledu o příjmech OSVČ) nemusíte hradit zálohy na sociálním a zdravotním pojištění).

Pokud již podnikáte delší dobu, pak se výše záloh na sociální a zdravotní pojištění odvíjí od Vašeho posledního přehledu o příjmech OSVČ. V době, kdy pobíráte PPM, nejste od povinnosti hradit sociální/zdravotní pojištění nijak osvobozena.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď