Podnikání při mateřské dovolené

Dobrý den,

jsem zaměstnaná na HPP. V letním období provozuji jako vedlejší činnost stánek s občerstvením. Nyní jsem těhotná a začátkem června nastupuji na mateřskou dovolenou a zároveň zahajuji provoz stánku. Jsem povinná hradit zdravotní a sociální pojištění při provozu stánku?

Nebo budu jako žena na mateřské osvobozena? Zároveň budu stále vedena jako zaměstnanec firmy, dokud mi neskončí PPM.

Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eva F., 17.01.2016 12:45
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.01.2016 v 10:35 napsal/a:

Dobrý den,

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka, která je vyplácena na základě nemocenského pojištění. Při jejím čerpání tedy platí obdobná omezení, jako při klasické nemocenské (pracovní neschopnosti).

Při čerpání PPM tedy není možné vykonávat stejnou pracovní činnost, na jejímž základě je hrazeno nemocenského pojištění. Pokud byste tedy při pobírání PPM chtěla pracovat pro stejného zaměstnavatele (Váš HPP), tak by to možné nebylo.

Jinak ale možnost pracovat během pobírání PPM není nijak omezena. Tedy je možné, abyste při PPM současně provozovala podnikatelskou činnost. Vzhledem k trvání vašeho zaměstnaneckého poměru, se domnívám, že se u Vás jedná o vedlejší podnikatelskou činnost.

Co se týká sociálního a zdravotního pojištění, tak zde záleží na tom, jestli budete podnikání teprve zahajovat. U vedlejší podnikatelské činnosti platí, že v prvním roce (do prvního podání přehledu o příjmech OSVČ) nemusíte hradit zálohy na sociálním a zdravotním pojištění).

Pokud již podnikáte delší dobu, pak se výše záloh na sociální a zdravotní pojištění odvíjí od Vašeho posledního přehledu o příjmech OSVČ. V době, kdy pobíráte PPM, nejste od povinnosti hradit sociální/zdravotní pojištění nijak osvobozena.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď