Podpora v nezaměstnanosti a autorské honoráře

Dobrý den,

chci ukončit pracovní poměr kvůli stěhování ke starším rodičům, kteří budou potřebovat pomoc, a zároveň si zažádat o podporu v nez. Jde o to, že příležitostně publikuji za honorář a mám s redakcí uzavřenou dohodu o pracovní činnosti.

Honoráře jsou nepravidelné v řádu několika stovek za dva tři měsíce. Může mi být z toho důvodu podpora v nezaměstnanosti zamítnuta?

Dotaz poslal/a: Lenka T., 24.01.2016 15:43
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.01.2016 v 11:13 napsal/a:

Dobrý den,

Ve Vašem případě bude záležet, jak to vlastně přesně máte s těmi autorskými honoráři. Pokud by se jednalo skutečně o autorský honorář vyplácený na základě autorského zákona (tedy ne na základě dohody o pracovní činnosti), pak se domnívám, že by toto nemělo mít vliv na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud se ale jedná o příjem na základě dohody o pracovní činnosti, pak už to vliv má. Dle příslušného zákona (viz. Zákon o zaměstnanosti - č. 435/2004 Sb.), pokud provádíte nějakou pracovní činnost na základě DPP nebo DPČ v tzv. „nekolidujícím“ zaměstnání, a měsíční příjem nepřesáhne polovinu minimální mzdy, tak můžete být zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání.

Současně ale, pokud provádíte činnost na základě DPP nebo DPČ, tak bez ohledu jestli je Váš příjem nízký nebo vysoký, automaticky přicházíte o nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tedy můžete sice být zařazen do evidence uchazečů o zaměstnání, úřad vám bude pomáhat s nalezením zaměstnání, ale na podporu v nezaměstnanosti nárok mít nebudete.

Ještě poměrně nedávno bylo možné při pobírání podpory v nezaměstnanosti mít i nějaký menší příjem, od loňského roku je ale taková možnost zrušena, a ten, kdo pobírá podporu v nezaměstnanosti tak aktuálně nemá možnost nějakého „legálního“ přivýdělku.

Jak již bylo uvedeno v úvodu, záleží tedy, jak to vlastně je. Mám za to, že na autorský honorář máte nárok i bez toho že byste měla uzavřenou jakoukoliv smlouvu s redakcí.

Vzhledem k tomu, že různí úředníci ale někdy vykládají předpisy různým způsobem, nejjistější budete mít, když si to ověříte přímo na příslušném Úřadu práce, abyste se vyhnula případným problémům.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti při ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, můj pracovní vztah se současným zaměstnavatelem skončí posledním pracovním dnem měsíce května výpovědí z mé strany. Mám sjednané jiné zaměstnání a můj dotaz je následující: z čeho a v jaké procentní výši se vypočítá podpora v nezaměstnanosti, když se ukáže, že pro nového zaměstnavatele nejsem tím co očekával a po měsíční zkušební době […]

Zobrazit odpověď

Výpověď z důvodu péče o dítě a nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, jsem zaměstnána na smlouvu na dobu neurčitou již 7 měsíců. Pracovní doba od 9:00 do 17:00 mi bohužel naprosto nevyhovuje, co se týče péče o téměř čtyřletou dcerku. Nezvládám ji vyzvedávat ze školky a již bohužel nepadají v úvahu ani babičky. Navíc je dcerka často nemocná, což se samozřejmě nelíbí mému zaměstnavateli a […]

Zobrazit odpověď