Podpora v nezaměstnanosti a autorské honoráře

Dobrý den,

chci ukončit pracovní poměr kvůli stěhování ke starším rodičům, kteří budou potřebovat pomoc, a zároveň si zažádat o podporu v nez. Jde o to, že příležitostně publikuji za honorář a mám s redakcí uzavřenou dohodu o pracovní činnosti.

Honoráře jsou nepravidelné v řádu několika stovek za dva tři měsíce. Může mi být z toho důvodu podpora v nezaměstnanosti zamítnuta?

Dotaz poslal/a: Lenka T., 24.01.2016 15:43
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.01.2016 v 11:13 napsal/a:

Dobrý den,

Ve Vašem případě bude záležet, jak to vlastně přesně máte s těmi autorskými honoráři. Pokud by se jednalo skutečně o autorský honorář vyplácený na základě autorského zákona (tedy ne na základě dohody o pracovní činnosti), pak se domnívám, že by toto nemělo mít vliv na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud se ale jedná o příjem na základě dohody o pracovní činnosti, pak už to vliv má. Dle příslušného zákona (viz. Zákon o zaměstnanosti - č. 435/2004 Sb.), pokud provádíte nějakou pracovní činnost na základě DPP nebo DPČ v tzv. „nekolidujícím“ zaměstnání, a měsíční příjem nepřesáhne polovinu minimální mzdy, tak můžete být zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání.

Současně ale, pokud provádíte činnost na základě DPP nebo DPČ, tak bez ohledu jestli je Váš příjem nízký nebo vysoký, automaticky přicházíte o nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tedy můžete sice být zařazen do evidence uchazečů o zaměstnání, úřad vám bude pomáhat s nalezením zaměstnání, ale na podporu v nezaměstnanosti nárok mít nebudete.

Ještě poměrně nedávno bylo možné při pobírání podpory v nezaměstnanosti mít i nějaký menší příjem, od loňského roku je ale taková možnost zrušena, a ten, kdo pobírá podporu v nezaměstnanosti tak aktuálně nemá možnost nějakého „legálního“ přivýdělku.

Jak již bylo uvedeno v úvodu, záleží tedy, jak to vlastně je. Mám za to, že na autorský honorář máte nárok i bez toho že byste měla uzavřenou jakoukoliv smlouvu s redakcí.

Vzhledem k tomu, že různí úředníci ale někdy vykládají předpisy různým způsobem, nejjistější budete mít, když si to ověříte přímo na příslušném Úřadu práce, abyste se vyhnula případným problémům.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Výpověď ve zkušební době – nárok na dávky z úřadu práce?

-

Dobrý den, chci dát výpověď ve zkušební době, mám nárok na dávky z úřadu práce? Nikdy jsem nebyla evidována. Děkuji

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a stěhování

-

Dobrý den, z existenčních důvodů podávám u zaměstnavatele výpověď a budu se stěhovat cca 200 km od Prahy. Zároveň bych měl ihned nastoupit do nového zaměstnání. Díky této změně je bohužel nucená podat výpověď i přítelkyně, ovšem ta bude muset zaměstnání teprve najít. Nejsme manželé a máme syna ve věku 6 let, který bude v […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávku v těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem OSVČ, jsem těhotná ve čtvrtém měsíci, a vyskytly se problémy, a doktorka mě poslala na rizikové těhotenství, tak jsem přerušila živnost, abych nemusela odvádět sociální a zdravotní pojištění Mám nárok na nějakou sociální dávku do porodu? Žiji s přítelem a on má ve své péči 16 dceru. Já […]

Zobrazit odpověď

Nemám nárok na mateřskou jsem OSVČ

-

Dobrý den, chci se zeptat, volala jsem na úřad a dle všeho nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou, jelikož jsem 14 měsíců OSVČ a neplatila jsem si žádné nemocenské připojištění. Řádně jsem platila pouze zdravotní a sociální. Měla bych rodit kolem 20. června a živnost budu pozastavovat na začátku nebo na konci května. A pak […]

Zobrazit odpověď