Podpora v nezaměstnanosti a autorské honoráře

Dobrý den,

chci ukončit pracovní poměr kvůli stěhování ke starším rodičům, kteří budou potřebovat pomoc, a zároveň si zažádat o podporu v nez. Jde o to, že příležitostně publikuji za honorář a mám s redakcí uzavřenou dohodu o pracovní činnosti.

Honoráře jsou nepravidelné v řádu několika stovek za dva tři měsíce. Může mi být z toho důvodu podpora v nezaměstnanosti zamítnuta?

Dotaz poslal/a: Lenka T., 24.01.2016 15:43
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.01.2016 v 11:13 napsal/a:

Dobrý den,

Ve Vašem případě bude záležet, jak to vlastně přesně máte s těmi autorskými honoráři. Pokud by se jednalo skutečně o autorský honorář vyplácený na základě autorského zákona (tedy ne na základě dohody o pracovní činnosti), pak se domnívám, že by toto nemělo mít vliv na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud se ale jedná o příjem na základě dohody o pracovní činnosti, pak už to vliv má. Dle příslušného zákona (viz. Zákon o zaměstnanosti - č. 435/2004 Sb.), pokud provádíte nějakou pracovní činnost na základě DPP nebo DPČ v tzv. „nekolidujícím“ zaměstnání, a měsíční příjem nepřesáhne polovinu minimální mzdy, tak můžete být zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání.

Současně ale, pokud provádíte činnost na základě DPP nebo DPČ, tak bez ohledu jestli je Váš příjem nízký nebo vysoký, automaticky přicházíte o nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tedy můžete sice být zařazen do evidence uchazečů o zaměstnání, úřad vám bude pomáhat s nalezením zaměstnání, ale na podporu v nezaměstnanosti nárok mít nebudete.

Ještě poměrně nedávno bylo možné při pobírání podpory v nezaměstnanosti mít i nějaký menší příjem, od loňského roku je ale taková možnost zrušena, a ten, kdo pobírá podporu v nezaměstnanosti tak aktuálně nemá možnost nějakého „legálního“ přivýdělku.

Jak již bylo uvedeno v úvodu, záleží tedy, jak to vlastně je. Mám za to, že na autorský honorář máte nárok i bez toho že byste měla uzavřenou jakoukoliv smlouvu s redakcí.

Vzhledem k tomu, že různí úředníci ale někdy vykládají předpisy různým způsobem, nejjistější budete mít, když si to ověříte přímo na příslušném Úřadu práce, abyste se vyhnula případným problémům.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Výpočet podpory z více pracovních poměrů v předchozím období

-

Dobrý den, manželka pracuje ve státní instituci jako vědec, kde je běžné, že její celkový pracovní poměr se skládá s několika dílčích úvazků, tak jak pracuje na jednotlivých grantech apod. Za poslední rok měla průměrný příjem cca 35.000 čistého, ale minulý měsíc jí skončili dílčí úvazky na dvou projektech a má celý úvazek u jednoho […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Podpora při skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor, co se týče podpory v nezaměstnanosti. Do práce jsem nastoupila ještě v průběhu rodičovské dovolené. Ve firmě jsem pracovala 8 měsíců, kde během té doby skončila rodičovská dovolená. Nicméně z osobních důvodů jsem musela v zaměstnání skončit. Před rodičovskou jsem dodělávala školu. A teď moje otázka zní, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď