Podpora v nezaměstnanosti a stěhování

Dobrý den,

z existenčních důvodů podávám u zaměstnavatele výpověď a budu se stěhovat cca 200 km od Prahy. Zároveň bych měl ihned nastoupit do nového zaměstnání.

Díky této změně je bohužel nucená podat výpověď i přítelkyně, ovšem ta bude muset zaměstnání teprve najít. Nejsme manželé a máme syna ve věku 6 let, který bude v místě nového bydliště nastupovat do školy.

Dotaz zní: existuje způsob, jak napsat a podat výpověď tak, aby při přihlášení na úřadu práce měla nárok na 65% po dobu prvních dvou měsíců na podporu v nezaměstnanosti?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Aleš C., 16.04.2018 13:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.04.2018 v 03:13 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že je pracovní poměr ukončen výpovědí ze strany zaměstnance nebo dohodou, bez uvedení vážného důvodu, tak je pak nárok jen na podporu ve výši 45% po celou dobu.

Pokud dá výpověď zaměstnavatel, nebo pokud se jedná o výpověď ze strany zaměstnance, nebo je uzavřena dohoda o ukončení pracovního poměru na základě nějakého vážného důvodu, pak je nárok na podporu v nezaměstnanosti v plné výši, tj. 65% první dva měsíce, 50% druhé dva měsíce a 45% za zbytek doby.

Vážné důvody pro ukončení pracovního poměru jsou důvody spočívající v

  • nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,
  • nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,
  • docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte,
  • místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,
  • okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle ust. § 56 zákoníku práce,
  • zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s úřadem při zprostředkování zaměstnání, nebo
  • jiných vážných osobních důvodech, například etických, mravních či náboženských, nebo důvodech hodných zvláštního zřetele.

Ve vašem případě (resp. u vaší přítelkyně) by tedy bylo vhodné, aby se ve výpovědi, nebo v dohodě o ukončení pracovního poměru odvolala na vážné důvody – zde konkrétně stěhování (viz bod „místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera“, sice nejste manželé/registrovaní partneři, ale myslím že by to na ÚP mohli akceptovat).

Formulace výpovědi/dohody by tedy měla být ve smyslu „na základě vážných důvodů uvedených v paragrafu 5, odstavec c, zákona o zaměstnanosti ukončuji zaměstnání“ – znění zákona viz zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-435#p5-1-c

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2018:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti při ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, můj pracovní vztah se současným zaměstnavatelem skončí posledním pracovním dnem měsíce května výpovědí z mé strany. Mám sjednané jiné zaměstnání a můj dotaz je následující: z čeho a v jaké procentní výši se vypočítá podpora v nezaměstnanosti, když se ukáže, že pro nového zaměstnavatele nejsem tím co očekával a po měsíční zkušební době […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti. V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné. Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu – výpověď ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na podporu. Ve stávajícím zaměstnání jsem dva měsíce a podala jsem výpověď ve zkušební době. S tím, že jsem už letos byla měsíc v evidenci ÚP Děkuji

Zobrazit odpověď