Podpora – dávky hmotné nouze a nemocenská

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, dala jsem výpověď zaměstnavateli v době neschopenky a dvouměsíční výpovědní lhůtu budu nadále také na neschopence,

můj dotaz tedy směřuje k tomu, mužů si zažádat na sociálce nějakou hmotnou nouzi

nebo doplatek na bydlení? Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Veronika H., 06.10.2014 11:36
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.10.2014 v 18:46 napsal/a:

Dobrý den Veroniko,

Po dobu trvání pracovní neschopnosti byste měla pobírat nemocenské dávky. Na ty máte nárok i po ukončení pracovního poměru. Pokud by vaše pracovní neschopnost trvala i déle než je výpovědní lhůta, stále budete mít nárok na nemocenské dávky. Zaměstnavatel vám hradí náhradu mzdy pouze v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti. Od 15 dne pracovní neschopnosti již pobíráte tzv. nemocenskou – tedy peníze placené na základě nemocenského pojištění. Na tuto dávku máte nárok po celou dobu trvání pracovní neschopnosti (resp. maximálně po dobu 380 dní).

K druhé části vašeho dotazu – možnost žádat o nějaké další sociální dávky. Tuto možnost pochopitelně máte. Žádost o dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení) nijak nesouvisí s tím, že ukončujete pracovní poměr.

Můžete se obrátit na Úřad práce a tam podat žádost o jednotlivé dávky. Jako příjem bude posuzována vaše předchozí výplata ze zaměstnání. Jako příjem se dále započítává i náhrada mzdy, kterou dostanete za prvních 14 dní pracovní neschopnosti. Jako příjem se pak započítává i nemocenská, kterou budete pobírat následně.

To, jestli tedy budete mít nárok na nějaké sociální dávky, tedy záleží především na tom, jaké jsou vaše příjmy, jestli jste posuzována sama nebo společně s dalšími osobami a jestli jsou splněny i všechny další podmínky.

Kromě dávek hmotné nouze, které zmiňujete, mě napadá případně ještě příspěvek na bydlení. Na ten máte nárok, pokud máte v daném bytě trvalý pobyt, nájemní smlouvu nebo se jedná o byt v osobním nebo družstevním vlastnictví. (jsou dvě dávky na bydlení – příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď