Podpora v nezaměstnanosti během mateřské a rodičovské

Dobry den,

k 31. 7. 2016 mi konci pracovní smlouva na dobu určitou. Momentálně jsem těhotná a na mateřskou bych mela nastoupit do 17. 5. 2016.

Zajímalo by mě, jestli mam nárok na podporu v nezaměstnanosti v době, kdy budu pobírat PPM, resp. rodičovsky příspěvek v případě, že mi zaměstnavatel smlouvu neprodlouží.

Pokud ano, do kdy se musím zaregistrovat na UP abych dostávala podporu v nezaměstnanosti odvíjející se od mé současné mzdy?

Dekuji

Dotaz poslal/a: Vlasta M, 26.01.2016 09:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.01.2016 v 12:28 napsal/a:

Dobrý den,

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM), kterou dostává těhotná žena před porodem (a po porodu) je dávka, která se vyplácí na základě nemocenského pojištění. Je to obdobná dávka, jako třeba nemocenská během pracovní neschopnosti.

Tedy PPM slouží jako jakási „náhrada“ mzdy, v době, kdy kvůli porodu není možné pracovat. Z této logiky pak vyplývá, že během doby, kdy máte nárok na PPM, vám nevzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti.

A co víc, během doby kdy pobíráte PPM nebo následně rodičovský příspěvek vás dle příslušných zákonů ani nemůže Úřad práce vzít do evidence uchazečů o zaměstnání.

Tedy – pokud splňujete všechny podmínky – tak 6 – 8 týdnů před termínem porodu nastoupíte na mateřskou dovolenou a začnete dostávat PPM. Tu dostáváte po dobu 28 týdnů (resp. 37 týdnů, pokud by se narodily dvě děti).

Po jejím skončení pak budete dostávat rodičovský příspěvek.

Až po vyčerpání rodičovského příspěvek byste měla jít na Úřad práce, vzhledem k tomu že váš pracovní poměr během mateřské / rodičovské zanikne. Pak vám bude náležet podpora v nezaměstnanosti (pokud tedy hned nenastoupíte do jiného zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské – přechod na mateřskou s druhým dítětem

-

Dobry den, prosím Vás o pomoc. 20. 08. 2014 se mi narodil syn – rodičovská 3 roky. Obdržela jsem info o ukončení rodičovského příspěvku k 31. 07. 2017. 9. 10. 2017 mám termín porodu (8 týdnů před nástupem na novou mateřskou) – 14. 8. 2017? Rozdíl 2 týdny mezi rodičovskou a novou mateřskou. Mám nastoupit […]

Zobrazit odpověď