Podpora v nezaměstnanosti během mateřské a rodičovské

Dobry den,

k 31. 7. 2016 mi konci pracovní smlouva na dobu určitou. Momentálně jsem těhotná a na mateřskou bych mela nastoupit do 17. 5. 2016.

Zajímalo by mě, jestli mam nárok na podporu v nezaměstnanosti v době, kdy budu pobírat PPM, resp. rodičovsky příspěvek v případě, že mi zaměstnavatel smlouvu neprodlouží.

Pokud ano, do kdy se musím zaregistrovat na UP abych dostávala podporu v nezaměstnanosti odvíjející se od mé současné mzdy?

Dekuji

Dotaz poslal/a: Vlasta M, 26.01.2016 09:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.01.2016 v 12:28 napsal/a:

Dobrý den,

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM), kterou dostává těhotná žena před porodem (a po porodu) je dávka, která se vyplácí na základě nemocenského pojištění. Je to obdobná dávka, jako třeba nemocenská během pracovní neschopnosti.

Tedy PPM slouží jako jakási „náhrada“ mzdy, v době, kdy kvůli porodu není možné pracovat. Z této logiky pak vyplývá, že během doby, kdy máte nárok na PPM, vám nevzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti.

A co víc, během doby kdy pobíráte PPM nebo následně rodičovský příspěvek vás dle příslušných zákonů ani nemůže Úřad práce vzít do evidence uchazečů o zaměstnání.

Tedy – pokud splňujete všechny podmínky – tak 6 – 8 týdnů před termínem porodu nastoupíte na mateřskou dovolenou a začnete dostávat PPM. Tu dostáváte po dobu 28 týdnů (resp. 37 týdnů, pokud by se narodily dvě děti).

Po jejím skončení pak budete dostávat rodičovský příspěvek.

Až po vyčerpání rodičovského příspěvek byste měla jít na Úřad práce, vzhledem k tomu že váš pracovní poměr během mateřské / rodičovské zanikne. Pak vám bude náležet podpora v nezaměstnanosti (pokud tedy hned nenastoupíte do jiného zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená a dva zaměstnavatelé

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak to v mém případě bude s výpočtem PPM? U jednoho zaměstnavatele mám podepsanou pracovní smlouvu na dobu neurčitou (22 tis. hrubého), U druhého zaměstnavatele mám již poněkolikáté uzavřenou pracovní smlouvu (zkrácené HPP) na dobu určitou (1 rok, od prosince, mzda kolísá kolem 3-5 tis. hrubého). V tomto druhém […]

Zobrazit odpověď