Podpora v nezaměstnanosti během mateřské a rodičovské

Dobry den,

k 31. 7. 2016 mi konci pracovní smlouva na dobu určitou. Momentálně jsem těhotná a na mateřskou bych mela nastoupit do 17. 5. 2016.

Zajímalo by mě, jestli mam nárok na podporu v nezaměstnanosti v době, kdy budu pobírat PPM, resp. rodičovsky příspěvek v případě, že mi zaměstnavatel smlouvu neprodlouží.

Pokud ano, do kdy se musím zaregistrovat na UP abych dostávala podporu v nezaměstnanosti odvíjející se od mé současné mzdy?

Dekuji

Dotaz poslal/a: Vlasta M, 26.01.2016 09:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.01.2016 v 12:28 napsal/a:

Dobrý den,

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM), kterou dostává těhotná žena před porodem (a po porodu) je dávka, která se vyplácí na základě nemocenského pojištění. Je to obdobná dávka, jako třeba nemocenská během pracovní neschopnosti.

Tedy PPM slouží jako jakási „náhrada“ mzdy, v době, kdy kvůli porodu není možné pracovat. Z této logiky pak vyplývá, že během doby, kdy máte nárok na PPM, vám nevzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti.

A co víc, během doby kdy pobíráte PPM nebo následně rodičovský příspěvek vás dle příslušných zákonů ani nemůže Úřad práce vzít do evidence uchazečů o zaměstnání.

Tedy – pokud splňujete všechny podmínky – tak 6 – 8 týdnů před termínem porodu nastoupíte na mateřskou dovolenou a začnete dostávat PPM. Tu dostáváte po dobu 28 týdnů (resp. 37 týdnů, pokud by se narodily dvě děti).

Po jejím skončení pak budete dostávat rodičovský příspěvek.

Až po vyčerpání rodičovského příspěvek byste měla jít na Úřad práce, vzhledem k tomu že váš pracovní poměr během mateřské / rodičovské zanikne. Pak vám bude náležet podpora v nezaměstnanosti (pokud tedy hned nenastoupíte do jiného zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď