Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Dobrý den, mám nárok na podporu, když mám odpracováno za poslední dva roky 10 měsíců?

Dotaz poslal/a: Petra Skotáková, 25.06.2015 14:03
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.06.2015 v 05:38 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky nároku na podporu v nezaměstnanosti jsou upraveny příslušným zákonem – konkrétně se jedná o Zákon o zaměstnanosti - č. 435/2004 Sb. – paragraf 39 odstavec 1, písmeno a:

§ 39

(1) Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který

a) získal v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců (dále jen „předchozí zaměstnání“); překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou,

a dále pak paragraf 41, odstavec 1:

§ 41

(1) Rozhodným obdobím pro posuzování nároků na podporu v nezaměstnanosti a podporu při rekvalifikaci jsou poslední 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

Z výše uvedené citace zákona vyplývá, že pro nárok na podporu v nezaměstnanosti musíte mít v předchozích dvou letech (před podáním žádosti o podporu) odpracováno nejméně 12 měsíců.

Pokud tedy máte – jak uvádíte – odpracováno pouze 10 měsíců, a pokud v daném období (poslední 2 roky) nemáte nějakou činnost, která se započítává jako náhradní doba (např. mateřská nebo rodičovská apod.), pak nárok na podporu mít nebudete.

Na Úřadu práce se každopádně můžete zaevidovat. Zařadí Vás do evidence uchazečů o zaměstnání (bez nároku na podporu v nezaměstnanosti). To má výhodu mimo jiné v tom, že si nebudete muset sama platit zdravotní pojištění. Za uchazeče o zaměstnání hradí zdravotní pojištění stát. Pokud byste nebyla v evidenci UP, musela byste si zdravotní pojištění za dobu, kdy budete bez zaměstnání, hradit sama.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti při ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, můj pracovní vztah se současným zaměstnavatelem skončí posledním pracovním dnem měsíce května výpovědí z mé strany. Mám sjednané jiné zaměstnání a můj dotaz je následující: z čeho a v jaké procentní výši se vypočítá podpora v nezaměstnanosti, když se ukáže, že pro nového zaměstnavatele nejsem tím co očekával a po měsíční zkušební době […]

Zobrazit odpověď

Výpověď z důvodu péče o dítě a nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, jsem zaměstnána na smlouvu na dobu neurčitou již 7 měsíců. Pracovní doba od 9:00 do 17:00 mi bohužel naprosto nevyhovuje, co se týče péče o téměř čtyřletou dcerku. Nezvládám ji vyzvedávat ze školky a již bohužel nepadají v úvahu ani babičky. Navíc je dcerka často nemocná, což se samozřejmě nelíbí mému zaměstnavateli a […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti. V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné. Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila […]

Zobrazit odpověď