Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské

Dobrý den, jsem doma s dítětem na rodičovské dovolené. Ta mi bude končit za tři měsíce a já bych se měla vrátit zpět do zaměstnání. Vzhledem k tomu že jsme zatím pro syna nesehnali školku, tak jsem se bavila s manželem, že bych do zaměstnání nenastoupila a zůstala doma s dítětem. Myslím, že nebude problém domluvit se zaměstnavatelem, že tam skončím. Myslím, že bude jen rád. Zajímalo by mě, jak to bude v tomto případě s nárokem na podporu v nezaměstnanosti? Kolik dostanu – z čeho se to počítá? Děkuji vám za radu.

Dotaz poslal/a: Bára B., 17.1.2014 14:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.1.2014 19:52 napsal/a:

Dobrý den Báro, co se týká podpory v nezaměstnanosti po skončení zaměstnání tak bude hodně záležet, jak to přesně bude. Pokud nastoupíte zpět do zaměstnání a budete zde alespoň chvíli pracovat tak to bude jiné, než když hned po skončení rodičovské půjdete na Úřad práce. Také bude záležet, jak přesně bude podána výpověď. Jestli podáte výpověď vy z důvodu péče o dítě nebo jestli vám ji dá zaměstnavatele (pak by vám ale vznikal nárok na odstupné), nebo jestli se bude jednat o dohodu. Takže vám nemohu poradit, jak to konkrétně bude ve vašem případě.

V obecné rovině platí, že pokud po skončení rodičovské dovolené nastoupíte zpátky do zaměstnání a budete zde alespoň nějakou dobu pracovat, budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti (i kdyby se jednalo jen o pár dní) a podpora se bude počítat z vašeho příjmu z tohoto zaměstnání.

Pokud byste v zaměstnání vůbec nepracovala, nebo pokud by se jednalo o případ, kdy by vám pracovní smlouva zanikla během rodičovské dovolené, pak byste na podporu v nezaměstnanosti také měla nárok, ale byla by s největší pravděpodobností řádově nižší – v tomto případě by se počítala z průměrné mzdy v ČR, takže v současné době byste první dva měsíce dostávala cca 3500 Kč.

Dále pak také platí, že pokud by vám po skončení rodičovské dal výpověď zaměstnavatel, měla byste velmi pravděpodobně nárok na odstupné. V tom případě byste po dobu, za kterou by vám náleželo odstupnéne pobírala podporu.

Pozor také na to, že pokud byste v zaměstnání nějakou dobu pracovala a pak skončila, tak se musíte do 3 dnů jít zaregistrovat na Úřad práce. Pak by se vám podpora počítala z příjmu ze zaměstnání. Pokud byste ale zůstala nějakou dobu doma a šla na Úřad práce až později, tak by se to bralo tak, že jste byla doma a pečovala o dítě do 4 let a opět by se vám podpora počítala jen z průměrné mzdy v ČR.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď