Podpora v nezaměstnanosti po ukončení RD (během RD vyplaceno odstupné)

Prosím o upřesnění, jak mám postupovat po skončení mé rodičovské dovolené.

26. 2. 2016 mi končí RD – 3 letá varianta. V průběhu RD jsem dostala výpověď dohodou od svého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné – září 2014.

Nyní práci nemám, aktivně ji hledám.

Ale pokud po skončení RD nebudu mít nové zaměstnání, chci se nahlásit na pracovní úřad.

Prosím o informaci, v jakých lhůtách jsem povinna přihlásit se na úřad práce. A mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Pokud ano, v jaké výši?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Pavla J., 06.01.2016 09:34
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.02.2016 v 06:06 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká termínu, kdy jít na úřad práce, tak zde platí, že byste tam měla zajít do 3 dnů od skončení rodičovské dovolené. V takovém případě vás pak zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání k datu skončení Vaší rodičovské.

Pokud byste na Úřad práce přišla později, tak se nic „hrozného“ nestane. Jen byste pak byla zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání k pozdějšímu datu. A mezi koncem rodičovské a dobou kdy budete vedena jako nezaměstnaná, by vám vznikla „mezera“, za kterou byste si pak musela sama doplatit zdravotní pojištění. Viz zákon o zaměstnanosti:

§ 26 Zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání

(1) Fyzická osoba se zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání dnem podání písemné žádosti o zprostředkování zaměstnání. Požádá-li fyzická osoba o zprostředkování zaměstnání nejpozději do 3 pracovních dnů po skončení zaměstnání nebo jiných činností, které jsou uvedeny v § 25 odst. 1, nebo činností, které jsou podle § 41 odst. 3 považovány za náhradní doby zaměstnání, zařadí se do evidence uchazečů o zaměstnání ode dne následujícího po skončení zaměstnání nebo těchto činností.

A dále pak, pokud vaše zaměstnání v průběhu rodičovské dovolené skončilo, pak byste měla mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti. V tomto případě – pokud jste během rodičovské dovolené nepracovala a neměla tak jiný příjem, ze kterého by bylo možné určit výši podpory, se podpora v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR v předchozím roce:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu,

Tedy za první dva měsíce byste měla dostat cca 3900 Kč (průměrná mzda v předchozím roce byla lehce přes 26 tisíc korun).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Odstupné:

Odstupné po zrušení pracovního místa

-

Dobrý den. Dostal jsem výpověď pro zrušení pracovního místa s dvouměsíční výpovědní lhůtou. U zaměstnavatele jsem pracoval 7 let a sám zaměstnavatel mi řekl, že mi vyplatí odstupné za 3 měsíce dle zákona a dále mi bylo oznámeno, že jestli budu chtít odejít dřív než po dvou měsících tak mi bránit nebude. No a teď […]

Zobrazit odpověď

Výpočet odstupného – dlouhodobá pracovní neschopnost

-

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně výpočtu odstupného. Momentálně jsem v pracovní neschopnosti a se zaměstnavatelem jsem domluvená, že po ukončení neschopnosti dostanu výpověď z organizačních důvodů, takže mě vzniká nárok na 3měsíce odstupného. Dočetla jsem se, že odstupné se vypočítává z průměrné mzdy za poslední čtvrtletí. Teď nevím, jestli když marodím 360dní tak jestli se […]

Zobrazit odpověď

Konec zaměstnání po rodičovské a odstupné

-

Dobrý den, 30.3 2016 mi končí rodičovská. Od 1. dubna bych měla jít do práce, ale zaměstnavatel mi zřejmě chce dát odstupné já, ale mám plánovanou operaci a jdu od 1.4 marodit. Zajímá mě, pokud si nechám, dá odstupné a půjdu marodit (Jestli to tedy jde)tak jestli mám nárok na mateřskou znova chceme druhé miminko […]

Zobrazit odpověď

Výpověď podaná zaměstnancem a nárok na odstupné?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, od 03. 11. 2014 marodím. Pracuji jako uklízečka. Po půl roce od nástupu mi začal otékat obličej a praskat ruce. Testy ale ukázaly, že to není nemoc z povolání. Jedná se o atopickou dispozici. Musím se vyvarovat alergenům, chemickým prostředkům a vlhkému, prašnému a špinavému prostředí. Dne 30. 06. […]

Zobrazit odpověď