Příspěvek na bydlení – student střední školy

Dobrý den

Potřebovat bych pomoc. Moji rodiče se rozvádějí, a odstěhovávají se do sebe.

Já momentálně nemluvím a nebavím se z matkou a ni z tátou a nechci jít k ani jednomu neboť už si myslej, že je čas se postavit na svoje nohy, a chtěl bych se zeptat, jestli bych mněl nárok na nějakou nouzi, výpomoc, pomoc s nájmem, já to totiž sám neutáhnu.

Momentálně jsem student druhého ročníku na střední škole, 18 už mi bylo.

Poraďte prosím, co a jak bych mněl udělat, abych mněl nějakou výpomoc s nájmem, který sám neutáhnu neboť sem student. Jde to nějak?

Předem děkuju za vaší odpověď. Jsem zoufalý.

Dotaz poslal/a: Alexandr Balog, 21.06.2015 10:06
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 29.06.2015 03:23 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká Vaší momentální situace – je zde několik možností jak ji řešit.

Jednou z možných dávek, na které byste mohl mít nárok je sociální dávka „Příspěvek na bydlení“. Ten máte možnost získat i jako student, pokud budou splněny základní podmínky dávky.

Ve Vašem případě by to znamenalo, že byste musel bydlel sám v bytě, kde budete mít platnou nájemní smlouvu (pozor – nesmí to být podnájem, případně by se muselo jednat o Váš byt v osobním vlastnictví nebo družstevní byt, ale předpokládám, že to je pro Vás nereálné, takže asi maximálně ten nájem) a současně musíte mít v daném bytě vedený trvalý pobyt, pak byste případně měl možnost získat právě tento příspěvek.

U něj je to ale složitější v tom, že dávka se proplácí „zpětně“. Respektive pro příklad, pokud byste o dávku šel žádat nyní v červenci, pak se dokládají skutečně vynaložené náklady na bydlení (účet za nájemné, složenky nebo faktury za elektřinu, vodu apod.) za předchozí kalendářní čtvrtletí, tj. za duben – červen 2015.

Pokud byste si nový byt našel až v červenci, pak od dávku můžete reálně žádat až v říjnu a dokládal byste náklady na bydlení v červenci až září 2015. Případná komplikace pak také může být i to, že při pronájmu bytu bývá zpravidla požadována kauce ve výši 1 – 2 měsíčních nájmů. A tyto peníze zaplacené jako kauci nelze zahrnout do nákladů do bydlení. Ty Vám tato sociální dávka nepokryje. Také zpravidla tato sociální dávka nepokryje celý nájem (a související výdaje za bydlení) ale pouze jejich část.

Z toho tedy vyplývá, že pokud byste se chtěl odstěhovat od rodičů, najít si vlastní byt a následně pak žádat o příspěvek na bydlení, tak byste musel mít k dispozici peníze minimálně na zaplacení kauce a na placení nájmu na první tři měsíce, a současně i nějaký minimálně malý příjem.

Jako student dále máte nárok na přídavky na dítě. Zde je to pak ale složitější v tom, že pro účely této dávky jste považován za nezaopatřené dítě (tím můžete být až do 26-ti roků, pokud budete pokračovat ve studiu třeba na vysoké nebo vyšší odborné škole). U nezaopatřeného dítěte pak bývá pro účely této dávky zpravidla posuzován i příjem rodičů.

Co se týká dalších dávek – konkrétně pak dávek hmotné nouze, na které mívají nárok lidé bez příjmů – i zde je problém s tím jak Vás vnímá zákon. U nezaopatřeného dítěte mají primární vyživovací povinnost rodiče. To znamená, že pokud byste se odstěhoval, Vaši rodiče by Vám měli platit výživné / alimenty.

Pokud by Vám je odmítali platit, musel byste se obrátit na soud, aby určil vyživovací povinnost. Teprve ve chvíli, kdy by soud rozhodnul, že Vaši rodiče už vůči Vám nemají vyživovací povinnost (soud takto může ve specifických případech rozhodnout), pak byste byl z pohledu dávek hmotné nouze považován za osobu bez příjmů a měl byste eventuálně možnost tyto dávky získat. V praxi se toto ale příliš často nestává.

Jako nejrozumnější postup mi přijde nějaká dohoda s Vašimi rodiči, že by Vám přispívali na bydlení a na živobytí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotenství a úřad práce – mám nárok na nějaký příspěvek?

-

Dobrý den, byla jsem krátce zaměstnaná a propuštěná ve zkušební době ze strany zaměstnavatele. V té době už jsem byla těhotná, ale teprve na začátku, takže jsem to nikomu nesdělovala. Zaregistrovala jsem se na ÚP a čekala na potvrzení těhotenství od lékaře, což se potvrdilo. Chci se zeptat, jaká mám práva a povinnosti na ÚP […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky během nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, prosil bych o radu. Mám maminku, která je hlášená na ÚP, kde jí vypočítali podporu 10 400 Kč. Před tím nikdy na ÚP nebyla hlášená. Jenom nájem včetně energií dělá 7 400 Kč. Má nárok na nějakou sociální dávku, kromě příspěvku na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď