Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce.

Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné.

Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru.

Nemám tedy finanční možnosti, a tak by mě zajímalo, zda by sel příspěvek brát i od prvního měsíce.

Nebo se dá vyřídit na úřadě i jiná finanční pomoc abych mohla bydlet ve svém a měla s dcerou klid, který potřebuje?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Anna E., 06.09.2017 21:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.09.2017 05:37 napsal/a:

Dobrý den,

Bohužel vás asi zklamu, ale to na co se ve svém dotazu ptáte, v zásadě není možné. U příspěvku na bydlení to funguje tak, že pro posouzení nároku na tuto sociální dávku potřebujete doložit náklady na bydlení a příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Řekněme, že byste se do nového bytu nastěhovala od září 2017 a ihned zašla na Úřad práce a chtěla si tam vyřídit příspěvek na bydlení. V září by po vás ale chtěli doložit náklady na bydlení za duben až červen. A za toto období byste nemohla doložit žádné náklady na bydlení, nárok na dávku by vám tedy nevznikal.

U příspěvku na bydlení tedy nic jako pobírání od prvního měsíce, kdy v daném bytě bydlíte, není. Jiná situace by byla, pokud byste měla nárok na přídavek na bydlení v bytě, kde bydlíte nyní a přestěhovala se do nového bytu. Pak by vám tento příspěvek mohl zůstat (pokud byste i v novém bytě splňovala podmínky pro tuto dávku).

Celé by to pro vás ještě komplikoval fakt, že v případě pronájmu bytu chce pronajímatel zpravidla zaplatit nejméně jeden nájem předem. A často pak i nějakou kauci – což bývá 1 – 2 měsíční nájmy (někdy ale třeba i 3 měsíční nájmy). Takto zaplacená kauce se pak nepočítá mezi náklady na bydlení.

Zároveň ale máte možnost obrátit se na Úřad práce a žádat případně o dávky pomoci ve hmotné nouzi. Pokud by zmíněný rodičovský příspěvek a příspěvek na dítě byl váš jediný příjem, pak je dost možné, že byste měla nárok i na dávky pomoci ve hmotné nouzi. Ty jsou dvě – příspěvek na živobytí („doplatek do životního minima“) a doplatek na bydlení.

U doplatku na bydlení je zpravidla předpokladem, že dostáváte i příspěvek na bydlení, ale jsou u něj jiné podmínky a může být případně poskytnut i když nemáte příspěvek na bydlení. Dávky pomoci ve hmotné nouzi se vyplácí za předchozí měsíc a posuzuje se aktuální majetková a sociální situace – na ty byste tedy nemusela čekat „tři měsíce“ jako na příspěvek na bydlení.

Doplatek na bydlení navíc může být poskytnut i v případech kdy není nárok na příspěvek na bydlení. Na ten je nárok jen pokud se jedná o pronájem bytu (nebo domu, nebo to je byt/dům v osobním nebo družstevním vlastnictví) a máte v něm trvalé bydliště. Doplatek na bydlení ale může být i na podnájem nebo třeba, i když bydlíte jen na nějaké ubytovně.

Také mě napadá, že byste měla mít nárok na výživné na dítě (pokud je zmiňovaný přítel otcem dítěte).

Také se můžete podívat na internetu – existují různé neziskové společnosti, které nabízí pomoc právě matkám s dětmi, které chtějí odejít z nefunkčního vztahu/manželství apod. Možná byste mohla získat nějakou pomoc i tam.  Viz například http://www.women-for-women.cz/program-podporovaneho-bydleni-a-psychosocialni-pomoci-pro-matky-s-detmi (to je jen příklad, osobně o tom nemám příliš informací a neberte to prosím jako nějaké doporučení).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď