Porodné – manžel dlouhodobě nezaměstnaný, já na neschopence

Dobrý den,

chci se zeptat, zda mam nárok na porodné, jestliže je manžel dlouhodobě nezaměstnaný?

A já před nástupem na mateřskou jsem 2 měsíce na neschopence, a předtím jsem pracovala 5let v kuse?

Nevím, jestli se to nepočítá, že jsem měla dříve příjem vyšší než 2,8 násobek životního minima, tudíž bych na porodné nedosáhla.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Helena K., 14.07.2017 10:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.07.2017 v 13:48 napsal/a:

Dobrý den,

Na sociální dávku porodné vzniká nárok při narození prvního dítěte (13000 Kč) nebo při narození druhého dítěte (10000 Kč), pokud průměrný měsíční příjem rodiny v rozhodném období nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.

Období, za které se posuzuje příjem (pro nárok na porodné), je poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte). Pokud by se například mělo dítě narodit v červenci 2017, pak se bude posuzovat příjem za měsíce duben, květen a červen 2017. Za tyto měsíce se posuzuje příjem až do konce září. Až pokud by se dítě mělo narodit v říjnu, pak se posuzuje příjem za červenec – září.

Jako příjem se pak počítají „různé“ příjmy. U vás by to mohla být třeba výplata ze zaměstnání, pokud by vám ještě spadala do sledovaného období. Nebo i nemocenské dávky, nebo případně peněžitá pomoc v mateřství (PPM), pokud ji budete v daném období dostávat.

U vašeho manžela by to zase mohla být například podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci, pokud by ji dostával. Nebo třeba příjem z nějaké brigády, pokud by v době evidence na Úřadu práce vykonával nějakou brigádu.

To, jaké jste měla příjmy mimo kalendářní čtvrtletí, které se bude posuzovat, nehraje roli. Pokud byste měla několik roků příjem 100 tisíc korun měsíčně, ale pak v kalendářním čtvrtletí, které je rozhodující jen mnohem nižší příjem, pak nárok na porodné mít můžete. Bez ohledu na předchozí vysoký příjem. Rozhoduje právě jen průměrný příjem za tyto 3 měsíce.

Příjmy, které se počítají, jako příjem při posuzování nároku na sociální dávky,  jsou uvedeny v paragrafu 5, zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1195 Sb. Viz např. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-117#p5.

Jako příjem se počítá například i příjem z pronájmu, výživné, nemocenské dávky, náhrada mzdy, odchodné a výsluhový příspěvek, a další.

Pokud se jedná o vaše první dítě, pak je hranice příjmu 20 817 Kč měsíčně. Pokud by to mělo být již druhé dítě, a tomu prvnímu bylo do 6 roků, pak by hranice příjmu pro nárok na porodné byla 25 515 Kč měsíčně (společný průměr).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Porodné pro OSVČ a studentku

-

Dobrý den, narodil se nám syn v březnu 2018. Já (otec) jsem OSVČ. Partnerka (matka) byla v listopadu a prosinci 2017 OSVČ, ale do té doby byla studentka bez příjmů. Z jakého období má ona doložit své příjmy? Děkuji a zdravím.

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na porodné u druhého porodu?

-

Dobrý den, mám dvojčata, mají 10 let. V srpnu porodím dítě s jiným otcem (nejsme manželé), v té době nebudu mít žádný příjem ani PPM, byla jsem zaměstnaná pouze na DPČ a neplatila nemocenské pojištění. Otec dítěte má příjem 24 tisíc, chtěla bych vědět, zda máme nárok na porodné, když to bude teprve můj druhý […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky – na co máme nárok po narození dítěte?

-

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, dozvěděl jsem se, že má bývalá přítelkyně, která žila v jiné domácnosti než já, porodila mé miminko. Momentálně jsme se tedy k sobě vrátili, a bydlíme ve společné domácnosti. Chtěl jsem se zeptat, na co máme nárok? Porodné, mateřská, příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, a […]

Zobrazit odpověď

Porodné – student + OSVČ, jak se dokládá příjem?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se dokládají příjmy při žádosti o porodné v případě, že jsem studentka a přítel OSVČ. Termín porodu vychází na konec září, chápu tedy správně, že pokud bychom žádali např. na začátku října, dokládáme příjmy za červenec-září? Pokud jsem studentka, dokládám místo příjmů (které jsou nulové) jen potvrzení o […]

Zobrazit odpověď