Porodné – manžel dlouhodobě nezaměstnaný, já na neschopence

Dobrý den,

chci se zeptat, zda mam nárok na porodné, jestliže je manžel dlouhodobě nezaměstnaný?

A já před nástupem na mateřskou jsem 2 měsíce na neschopence, a předtím jsem pracovala 5let v kuse?

Nevím, jestli se to nepočítá, že jsem měla dříve příjem vyšší než 2,8 násobek životního minima, tudíž bych na porodné nedosáhla.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Helena K., 14.07.2017 10:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.07.2017 v 13:48 napsal/a:

Dobrý den,

Na sociální dávku porodné vzniká nárok při narození prvního dítěte (13000 Kč) nebo při narození druhého dítěte (10000 Kč), pokud průměrný měsíční příjem rodiny v rozhodném období nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.

Období, za které se posuzuje příjem (pro nárok na porodné), je poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte). Pokud by se například mělo dítě narodit v červenci 2017, pak se bude posuzovat příjem za měsíce duben, květen a červen 2017. Za tyto měsíce se posuzuje příjem až do konce září. Až pokud by se dítě mělo narodit v říjnu, pak se posuzuje příjem za červenec – září.

Jako příjem se pak počítají „různé“ příjmy. U vás by to mohla být třeba výplata ze zaměstnání, pokud by vám ještě spadala do sledovaného období. Nebo i nemocenské dávky, nebo případně peněžitá pomoc v mateřství (PPM), pokud ji budete v daném období dostávat.

U vašeho manžela by to zase mohla být například podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci, pokud by ji dostával. Nebo třeba příjem z nějaké brigády, pokud by v době evidence na Úřadu práce vykonával nějakou brigádu.

To, jaké jste měla příjmy mimo kalendářní čtvrtletí, které se bude posuzovat, nehraje roli. Pokud byste měla několik roků příjem 100 tisíc korun měsíčně, ale pak v kalendářním čtvrtletí, které je rozhodující jen mnohem nižší příjem, pak nárok na porodné mít můžete. Bez ohledu na předchozí vysoký příjem. Rozhoduje právě jen průměrný příjem za tyto 3 měsíce.

Příjmy, které se počítají, jako příjem při posuzování nároku na sociální dávky,  jsou uvedeny v paragrafu 5, zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1195 Sb. Viz např. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-117#p5.

Jako příjem se počítá například i příjem z pronájmu, výživné, nemocenské dávky, náhrada mzdy, odchodné a výsluhový příspěvek, a další.

Pokud se jedná o vaše první dítě, pak je hranice příjmu 20 817 Kč měsíčně. Pokud by to mělo být již druhé dítě, a tomu prvnímu bylo do 6 roků, pak by hranice příjmu pro nárok na porodné byla 25 515 Kč měsíčně (společný průměr).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Proč nemám nárok na porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V dubnu se narodila druhá dcera. Zažádala jsem si tedy o porodné, bohužel mi bylo zamítnuto. Já žádné příjmy neměla (rodičovský příspěvek) a manžel pracuje na hlavní pracovní poměr, kde mu byla vypočtena částka za 1. čtvrtletí 2018 21 800Kč/měsíčně. Dále manžel začal v lednu podnikat na vedlejší činnost […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné na dvojčata

-

Dobrý den. Chtěla bych Vás požádat o radu ohledně porodného. S přítelem nejsme svoji a nyní očekáváme příchod dvojčátek. Nejsme si ovšem jisti, zda máme nárok na porodné. Můj čistý měsíční příjem byl 14 500 Kč. Nyní jsem v pracovní neschopnosti. Přítel má exekuci na plat. Tudíž pobírá životní minimum, ale jinak jeho čistý příjem […]

Zobrazit odpověď