Porodné na první dítě, manželka v červnu dostudovala a je nezaměstnaná

Dobrý den, Moc bych Vás chtěl poprosit…o co bych mohl požádat v mé situaci? S manželkou čekáme první dítě, jelikož v červnu dostudovala a od září se nahlásila na pracovní úřad, takže nepracovala tak nemá nárok na podporu. Pochopil jsem, že mám vyživovací povinnost, ale, co nechápu je porodné. Můj plat činí cca 21000-22000 čistého. Plat nesmí přesáhnout 2,4 násobek životního minima. Máme vůbec na něco nárok? Nikoho (stát) nezajímá jaký mám měsíční náklady (výbava na miminko, splácení půjčky, jídlo). S finančního hlediska jsme se přestěhovaly k rodičům. A pochopil jsem z internetových kalkulaček, že nemáme nárok na porodné? Manželka mateřskou brát nebude jen příspěvek na dítě (po dobu 4 let 3800 Kč) a nemůže si určit kratší dobu atd. Prosil bych vás o radu, na co bychom měly tedy nárok? Děkuji

Dotaz poslal/a: Petr V., 21.10.2014 06:17

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.10.2014 08:21 napsal/a:
 

Dobrý den,

Co se týká nároku na porodné, tak bude záležet na tom, kdy se dítě narodí. Pokud to bude ještě v roce 2014, pak ano, příjem (váš i manželky) nesmí přesahovat 2,4 násobek životního minima – což by aktuálně bylo 18 504 Kč (váš společný průměrný čistý měsíční příjem by nesměl přesahovat tuto částku).

Pokud by se dítě mělo narodit až v roce 2015 (po 1. 1. 2015), pak se hranice příjmu posouvá na 2,7 násobek životního minima. To by aktuálně znamenalo, že by váš společný příjem mohl být až 20 817 Kč. Příjmy se započítávají za poslední kalendářní čtvrtletí před porodem.

Pokud byla manželka studentka, tak nebude mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (nebyla účastníkem nemocenského pojištění), a od data narození dítěte bude mít rodičovský příspěvek. Ano, bude mít pouze základní variantu – tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč a následně do 4 roků dítěte 3800 Kč.

Pokud vy jste zaměstnaný (tj. klasický pracovní poměr, kde za vás zaměstnavatel odvádí mimo jiné nemocenské pojištění, nebo pokud byste byl OSVČ a hradil si nemocenské sám), pak můžete žádat o peněžitou pomoc v mateřství vy jako otec dítěte.

V praxi by to znamenalo, že po narození dítěte uzavřete s manželkou dohodu o převzetí dítěte do péče. Na základě toho na ČSSZ požádáte o peněžitou pomoc v mateřství a u zaměstnavatele si zažádáte o mateřskou dovolenou. Následně byste mohl cca 21 týdnů čerpat PPM. Po tu dobu byste ale musel být s dítětem doma (resp., nemohl byste vykonávat stejnou činnost, na jejímž základě by vám byla hrazena PPM).

I pokud se rozhodnete nečerpat PPM, tak byste měli mít možnost zvolit si délku a tím i výši rodičovského příspěvku – na žádosti se uvádí buď příjem otce, nebo matky. Tj. s vaším příjmem byste měli mít možnost zvolit si např. čerpání dávky na 3 roky. S tímto vám určitě poradí na Úřadu práce, kde se o tuto dávku žádá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,