Budu mít nárok na porodné u druhého porodu?

Dobrý den, mám dvojčata, mají 10 let.

V srpnu porodím dítě s jiným otcem (nejsme manželé), v té době nebudu mít žádný příjem ani PPM, byla jsem zaměstnaná pouze na DPČ a neplatila nemocenské pojištění.

Otec dítěte má příjem 24 tisíc, chtěla bych vědět, zda máme nárok na porodné, když to bude teprve můj druhý porod a nemám žádný příjem.

Děkuji Katka K.

Dotaz poslal/a: Katka K. , 08.03.2018 08:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.03.2018 v 06:38 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na porodné vzniká při narození prvního dítěte (13000 Kč) nebo při narození druhého dítěte (10000 Kč). Takže i když u vás se bude jednat „teprve“ o druhý porod, fakticky to bude již vaše třetí dítě.

A na třetí dítě se podle aktuálně platných zákonů (v roce 2018) porodné nevyplácí. Pokud byste měla jen jedno dítě a nyní by se vám mělo narodit druhé dítě, tak byste na porodné nárok mít mohla. V takovém případně by se zohledňoval příjem za poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.

Tedy pokud by se vám dítě narodilo třeba nyní, v březnu 2018, pak by se posuzoval, příjem za říjen, listopad a prosinec 2017. To, že jste v té době byla nezaměstnaná, nebo pracovala jen na DPČ, kde by za vás zaměstnavatel neodváděl nemocenské pojištění, by ničemu nevadilo.

U porodného se posuzuje celkový čistý příjem v daném období. Pokud by celkový příjem rodiny bylo zmíněných 24 tisíc korun (čistého), a vy měli jen jedno dítě do 10 roků, pak by vám nárok na porodné u druhého dítěte vznikl.

Ale jak již bylo uvedeno na začátku, ve vašem případě je to čistě teoretická úvaha, protože se bude jednat již o vaše třetí nárok, a tak porodné mít nebudete, bez ohledu na to jaké jsou příjmy vaší rodiny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Proč nemám nárok na porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V dubnu se narodila druhá dcera. Zažádala jsem si tedy o porodné, bohužel mi bylo zamítnuto. Já žádné příjmy neměla (rodičovský příspěvek) a manžel pracuje na hlavní pracovní poměr, kde mu byla vypočtena částka za 1. čtvrtletí 2018 21 800Kč/měsíčně. Dále manžel začal v lednu podnikat na vedlejší činnost […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné na dvojčata

-

Dobrý den. Chtěla bych Vás požádat o radu ohledně porodného. S přítelem nejsme svoji a nyní očekáváme příchod dvojčátek. Nejsme si ovšem jisti, zda máme nárok na porodné. Můj čistý měsíční příjem byl 14 500 Kč. Nyní jsem v pracovní neschopnosti. Přítel má exekuci na plat. Tudíž pobírá životní minimum, ale jinak jeho čistý příjem […]

Zobrazit odpověď