Budu mít nárok na porodné u druhého porodu?

Dobrý den, mám dvojčata, mají 10 let.

V srpnu porodím dítě s jiným otcem (nejsme manželé), v té době nebudu mít žádný příjem ani PPM, byla jsem zaměstnaná pouze na DPČ a neplatila nemocenské pojištění.

Otec dítěte má příjem 24 tisíc, chtěla bych vědět, zda máme nárok na porodné, když to bude teprve můj druhý porod a nemám žádný příjem.

Děkuji Katka K.

Dotaz poslal/a: Katka K. , 08.03.2018 08:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.03.2018 v 06:38 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na porodné vzniká při narození prvního dítěte (13000 Kč) nebo při narození druhého dítěte (10000 Kč). Takže i když u vás se bude jednat „teprve“ o druhý porod, fakticky to bude již vaše třetí dítě.

A na třetí dítě se podle aktuálně platných zákonů (v roce 2018) porodné nevyplácí. Pokud byste měla jen jedno dítě a nyní by se vám mělo narodit druhé dítě, tak byste na porodné nárok mít mohla. V takovém případně by se zohledňoval příjem za poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.

Tedy pokud by se vám dítě narodilo třeba nyní, v březnu 2018, pak by se posuzoval, příjem za říjen, listopad a prosinec 2017. To, že jste v té době byla nezaměstnaná, nebo pracovala jen na DPČ, kde by za vás zaměstnavatel neodváděl nemocenské pojištění, by ničemu nevadilo.

U porodného se posuzuje celkový čistý příjem v daném období. Pokud by celkový příjem rodiny bylo zmíněných 24 tisíc korun (čistého), a vy měli jen jedno dítě do 10 roků, pak by vám nárok na porodné u druhého dítěte vznikl.

Ale jak již bylo uvedeno na začátku, ve vašem případě je to čistě teoretická úvaha, protože se bude jednat již o vaše třetí nárok, a tak porodné mít nebudete, bez ohledu na to jaké jsou příjmy vaší rodiny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Sociální dávky – na co máme nárok po narození dítěte?

-

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, dozvěděl jsem se, že má bývalá přítelkyně, která žila v jiné domácnosti než já, porodila mé miminko. Momentálně jsme se tedy k sobě vrátili, a bydlíme ve společné domácnosti. Chtěl jsem se zeptat, na co máme nárok? Porodné, mateřská, příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, a […]

Zobrazit odpověď

Porodné – student + OSVČ, jak se dokládá příjem?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se dokládají příjmy při žádosti o porodné v případě, že jsem studentka a přítel OSVČ. Termín porodu vychází na konec září, chápu tedy správně, že pokud bychom žádali např. na začátku října, dokládáme příjmy za červenec-září? Pokud jsem studentka, dokládám místo příjmů (které jsou nulové) jen potvrzení o […]

Zobrazit odpověď

Porodné – manžel dlouhodobě nezaměstnaný, já na neschopence

-

Dobrý den, chci se zeptat, zda mam nárok na porodné, jestliže je manžel dlouhodobě nezaměstnaný? A já před nástupem na mateřskou jsem 2 měsíce na neschopence, a předtím jsem pracovala 5let v kuse? Nevím, jestli se to nepočítá, že jsem měla dříve příjem vyšší než 2,8 násobek životního minima, tudíž bych na porodné nedosáhla. Děkuji

Zobrazit odpověď

Porodné a nárok na mateřskou v Anglii?

-

Dobrý den. Moje dcera, která pracuje pro českou firmu v Anglii a pobírá v ČR mzdu, je těhotná a svobodná (otcem je Angličan). Pokud porodí v Anglii a zůstane tam, bude mít nárok na porodné a mateřskou dovolenou (PPM)?

Zobrazit odpověď