Porodné 2016 – mám nárok na porodné?

Dobrý den,

nyní jsem od 1.6.2015 na neschopence.

Chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na porodné když před otěhotněním jsem byla zaměstnána od 1.4.-30.11.2015 a hrubý příjem byl 30.000 ,-

Dále k tomu ještě 4 roky podnikám kde je příjem cca 12.000 ,-. Jak se tyto dvě činnosti posuzují?

Vznikne nárok na porodné? Otec nebude uveden v rodném listě.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Dominika, 24.02.2016 11:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.02.2016 v 17:03 napsal/a:

Dobrý den,

Bohužel, ale neuvádíte očekávaný termín porodu, takže odpovím jen teoreticky.

U porodného se posuzuje příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud by se tedy dítě narodilo nyní v únoru, pak se bude posuzovat příjem za říjen 2015 – prosinec 2015. Pokud by se ale narodilo třeba až v dubnu, pak by se už posuzoval příjem za leden 2016 – březen 2016.

Na porodné pak máte nárok, pokud průměrné měsíční příjmy (vysvětlím dále), v rozhodném období (ono kalendářní čtvrtletí), nejsou vyšší než 2,7 násobek životního minima.

Pokud budete pro porodné posuzována sama, pak je životní minimum (vás a narozeného dítěte, resp. v dotazu to neuvádíte, ale budu předpokládat, že se jedná o první dítě), částka 4880 Kč. Hranice 2,7 násobek životního minima je tedy 13 176 Kč.

Mezi příjmy se započítají všechny příjmy, které v daném rozhodném období máte. Tedy, jak příjem ze zaměstnání (počítá se čistá mzda), tak i třeba nemocenské dávky (pokud byste v té době, byla v pracovní neschopnosti), nebo i další příjmy.

A ještě k tomu podnikání, pokud jste jej zatím neukončila a i nadále „podnikáte“, a současně již nejste zaměstnána (z dotazu to není jasně patrné, jestli vaše zaměstnání i nadále trvá a jste jen v pracovní neschopnosti, nebo již skončilo), pak se již nejedná o podnikaní jako vedlejší činnost ale jde o hlavní. Pro započítání příjmu z „podnikání“ platí především toto ustanovení (zde ale záleží na tom, jestli je to hlavní nebo vedlejší činnost)

§ 8

Způsob zápočtu příjmů ze samostatné činnosti

(1) Za započitatelný příjem za kalendářní měsíc se u osoby, která má nebo měla příjmy uvedené v § 7 odst. 1 písm. b), považuje

a) částka odpovídající měsíčnímu průměru těchto příjmů za období uvedené v daňovém přiznání za předchozí zdaňovací období zahrnující kalendářní měsíce, v nichž byla alespoň po část měsíce vykonávána činnost, z níž měla osoba příjmy uvedené v § 7 odst. 1 písm. b),

b) částka odpovídající jedné dvanáctině příjmů poplatníka daně z příjmů fyzických osob stanovené paušální částkou podle zákona o daních z příjmů,

není-li dále stanoveno jinak.

(2) Za započitatelný příjem osoby uvedené v odstavci 1 se však považuje nejméně částka ve výši 50 % měsíční průměrné mzdy v národním hospodářství za předchozí kalendářní rok s tím, že tato částka se zaokrouhluje na celé stokoruny dolů a vyhlašuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí na základě údajů Českého statistického úřadu sdělením uveřejněným ve Sbírce zákonů. Tato částka se považuje za minimální příjem osoby uvedené v odstavci 1 vždy od 1. července roku, v němž došlo k vyhlášení průměrné mzdy v národním hospodářství za předchozí kalendářní rok, do 30. června následujícího kalendářního roku. Částka uvedená ve větě první se nepoužije, jde-li o osobu vykonávající výdělečnou činnost, která se považuje podle zákona o důchodovém pojištění za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, nebo o osobu, jejíž činnost se nepovažuje podle zákona o důchodovém pojištění za činnost osoby samostatně výdělečně činné proto, že tuto činnost nevykonává soustavně

Pokud by se vám, jako příjem z podnikání, započetlo oněch 50% z průměrné mzdy (což vloni bylo lehce nad 26 tisíc Kč), pak by to bylo cca 13 000 Kč, a už to samo o sobě je hodně blízko hranice pro nárok na porodné, a to nejsou započteny i další příjmy (ze zaměstnání, z nemocenské apod.).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Sociální dávky – na co máme nárok po narození dítěte?

-

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, dozvěděl jsem se, že má bývalá přítelkyně, která žila v jiné domácnosti než já, porodila mé miminko. Momentálně jsme se tedy k sobě vrátili, a bydlíme ve společné domácnosti. Chtěl jsem se zeptat, na co máme nárok? Porodné, mateřská, příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, a […]

Zobrazit odpověď

Porodné – student + OSVČ, jak se dokládá příjem?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se dokládají příjmy při žádosti o porodné v případě, že jsem studentka a přítel OSVČ. Termín porodu vychází na konec září, chápu tedy správně, že pokud bychom žádali např. na začátku října, dokládáme příjmy za červenec-září? Pokud jsem studentka, dokládám místo příjmů (které jsou nulové) jen potvrzení o […]

Zobrazit odpověď

Porodné – manžel dlouhodobě nezaměstnaný, já na neschopence

-

Dobrý den, chci se zeptat, zda mam nárok na porodné, jestliže je manžel dlouhodobě nezaměstnaný? A já před nástupem na mateřskou jsem 2 měsíce na neschopence, a předtím jsem pracovala 5let v kuse? Nevím, jestli se to nepočítá, že jsem měla dříve příjem vyšší než 2,8 násobek životního minima, tudíž bych na porodné nedosáhla. Děkuji

Zobrazit odpověď

Porodné a nárok na mateřskou v Anglii?

-

Dobrý den. Moje dcera, která pracuje pro českou firmu v Anglii a pobírá v ČR mzdu, je těhotná a svobodná (otcem je Angličan). Pokud porodí v Anglii a zůstane tam, bude mít nárok na porodné a mateřskou dovolenou (PPM)?

Zobrazit odpověď