Porodné při OSVČ a nezaměstnanosti

Dobrý den,

před těhotenstvím jsem byla OSVČ, manžel je OSVČ. Oba jsme činnost měli jako hlavní.

Já jsem však z důvodu těhotenství 6 měsíců před porodem živnost přerušila a byla vedena na ÚP (měsíční podpora byla cca 3500Kč). Máme v tomto případě nárok na porodné? Jde zpětně o rok 2015.

Počítá se do příjmů i příjem z pronájmu?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Šárka W., 27.01.2016 16:57

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.01.2016 15:28 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pro nárok na porodné se posuzují příjmy rodiny v rozhodném období. Jako rozhodné období se uvažuje předchozí kalendářní čtvrtletí. Příklad – pokud by se dítě narodilo v únoru 2016, pak rozhodným obdobím je říjen 2015 až prosinec 2015. Vždy tedy předcházející celé kalendářní období.

To, jestli skutečně budete mít nárok, Vám opravdu neřeknu, protože neznám všechny Vaše příjmy. Platí ale, že ve Vašem případě by se jako příjem započítávala ona podpora v nezaměstnanosti.

V případě manžela, který je OSVČ se jako příjem uvažuje buď skutečně dosahovaný příjem. V případě že nemá žádný nebo jej nemůže za dané období doložit, tak se pro posouzení nároku na sociální dávku porodné považuje jeho příjem roven minimálně částce 50% z průměrné mzdy v národním hospodářství. Nevím teď z hlavy přesné číslo, ale v roce 2015 byla průměrná mzda něco přes 26 000 Kč. Tedy jako příjem Vašeho manžela by se počítala částka minimálně 13000 Kč (možná i o pár stokorun více).

Na porodné byste ale podle všeho nárok mít měli (toto berte jen informativně, jak jsem již uváděl, neznám přesně Vaše příjmy).

Pozor také na to, že pokud nárok na porodné neuplatníte do 1 roku od narození dítěte, pak Vám nárok na tuto sociální dávku zaniká.

K druhé části dotazu – ano, příjem z pronájmu patří mezi zdanitelné příjmy a jako takový se započítává mezi ostatní příjmy, které se pro posouzení nároku na porodné zahrnují.

 

Zařazeno v: , , , , , , ,