Nárok na porodné u cizinců

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat, pokud jsem občan ČR, ale můj manžel je cizinec, tak co vše bude za potřebí k vyřízení porodného?

U dokladu o výších čtvrtletního příjmu, platí příjem i PPM, že jsem pobírala? A u manžela, pokud je zaměstnancem firmy, tak vzít s sebou výplatní pásku?

Děkuji Vám za Vaši odpověď a přeji pěkný den.

Dotaz poslal/a: Marie N, 16.05.2017 06:04
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.05.2017 v 15:57 napsal/a:

Dobrý den,

U sociálních dávek (a to se netýká jenom porodného, ale obecně všech sociálních dávek), je požadováno, aby žadatel o dávku a současně všechny s ním společně posuzované osoby, byly občany ČR s trvalým pobytem na území České republiky, nebo aby měli na území ČR trvalý pobyt na základě zvláštních předpisů o pobytu cizinců. Viz konkrétně zákon o státní sociální podpoře – zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 3:

§ 3

Okruh oprávněných osob

(1) Dávky státní sociální podpory náleží při splnění dále stanovených podmínek pouze fyzické osobě (dále jen "osoba"), jestliže osoba a osoby společně s ní posuzované

a) jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu podle zvláštního právního předpisu1c), jde-li o státní občany České republiky, nebo

b) mají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu, jde-li o cizince,

podmínkou je, že mají na území České republiky bydliště.

V případě porodného, pak nárok na tuto sociální dávku vzniká, pokud příjmy rodiny v rozhodném období nepřekročí částku 2,7 násobek životního minima. Rozhodným obdobím pro porodné je předchozí kalendářní čtvrtletí. Tedy, pokud by se například mělo dítě narodit teď v květnu 2017, pak je rozhodným obdobím leden až březen 2017. Pokud by se mělo narodit třeba v červenci, pak by se posuzoval duben až červen 2017, atd.

Mezi příjmy, které se posuzují při rozhodování o nároku na porodné, patří jak třeba výplata ze zaměstnání, tak i třeba vámi zmíněná „mateřská“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství).

Příjem se pak dokládá na příslušném formuláři – doklad o výši čtvrtletního příjmu. Nestačí tedy výplatní pásky, ale je potřeba aby si váš manžel nechal tento formulář potvrdit v zaměstnání (u své mzdové účetní). Formulář najdete na webu MPSV – viz https://formulare.mpsv.cz/. Je zde přímo kolonka v sekci „příjmy se závislé činnosti“, kde mzdová účetní vyplní výši příjmu a dá tam razítko.

Kromě potvrzení o výši příjmu jsou pak potřeba osobní doklady, rodný list narozeného dítěte, a vyplněný formulář s žádostí o porodné.

O porodné se žádá na Úřadu práce po narození dítěte (dokládá se rodný list), lhůta pro vyřízení této dávky je jeden rok od narození dítěte, pak nárok zaniká.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Sociální dávky – na co máme nárok po narození dítěte?

-

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, dozvěděl jsem se, že má bývalá přítelkyně, která žila v jiné domácnosti než já, porodila mé miminko. Momentálně jsme se tedy k sobě vrátili, a bydlíme ve společné domácnosti. Chtěl jsem se zeptat, na co máme nárok? Porodné, mateřská, příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, a […]

Zobrazit odpověď

Porodné – student + OSVČ, jak se dokládá příjem?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se dokládají příjmy při žádosti o porodné v případě, že jsem studentka a přítel OSVČ. Termín porodu vychází na konec září, chápu tedy správně, že pokud bychom žádali např. na začátku října, dokládáme příjmy za červenec-září? Pokud jsem studentka, dokládám místo příjmů (které jsou nulové) jen potvrzení o […]

Zobrazit odpověď

Porodné – manžel dlouhodobě nezaměstnaný, já na neschopence

-

Dobrý den, chci se zeptat, zda mam nárok na porodné, jestliže je manžel dlouhodobě nezaměstnaný? A já před nástupem na mateřskou jsem 2 měsíce na neschopence, a předtím jsem pracovala 5let v kuse? Nevím, jestli se to nepočítá, že jsem měla dříve příjem vyšší než 2,8 násobek životního minima, tudíž bych na porodné nedosáhla. Děkuji

Zobrazit odpověď

Porodné a nárok na mateřskou v Anglii?

-

Dobrý den. Moje dcera, která pracuje pro českou firmu v Anglii a pobírá v ČR mzdu, je těhotná a svobodná (otcem je Angličan). Pokud porodí v Anglii a zůstane tam, bude mít nárok na porodné a mateřskou dovolenou (PPM)?

Zobrazit odpověď