Nárok na PPM – pracovní neschopnost před porodem

Dobrý den,

Zajímá mě peněžitá pomoc v mateřství.

Jak je to u ženy, která pracovala 2 roky v jednoho zaměstnavatele – do 31.12.2015,

A od 4. 1. 2016 nastoupila k novému zaměstnavateli, a koncem ledna zjistila, že je těhotná.

Asi nebude schopná dělat současnou práci, když bude PN nebo na ÚP bude poté moci brát PPM?

Děkuji

Dotaz poslal/a: HANAR, 26.01.2016 21:55
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.01.2016 11:46 napsal/a:

Dobrý den,

Základní dvě podmínky pro vznik nároku na PPM je především:

  • Je splněna podmínka minimální účasti na nemocenském pojištění, tedy že žadatelka o PPM má v posledních 2 letech před podáním žádosti má splněno nejméně 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění (typicky se jedná třeba o dobu strávenou v zaměstnaneckém poměru, u kterého vzniká povinnost odvádět nemocenské pojištění)
  • V době podání žádosti o PPM je žadatelka účastníkem nemocenské pojištění (je zaměstnaná) nebo je v tzv. ochranné lhůtě (180 dní od skončení posledního zaměstnání)

Ve Vašem případě je několik možností:

Zaprvé – Vámi zmiňovaná žena může nastoupit do pracovní neschopnosti (třeba z důvodu rizikového těhotenství). Pak ji zaměstnavatel nemůže propustit, má nárok na nemocenské dávky, a bude mít nárok i na PPM. Její výše se bude počítat z příjmů z posledního zaměstnání (výše nemocenské po dobu pracovní neschopnosti nemá na výši PPM vliv).

Zadruhé – Žena může požádat zaměstnavatele o přeřazení na jinou pozici z důvodu těhotenství. Zaměstnavatel by jí to měl umožnit (pokud takové pozice ve firmě existují). Pokud by jí přeřazením na jinou pozici klesl plat, může mít nárok na tzv. vyrovnávací příspěvek v těhotenství, kterým by jí ČSSZ dorovnával výši mzdy na původní hodnotu

Zatřetí – Žena může ukončit pracovní poměr a být v evidenci Úřadu práce. Pak by měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Co se týká PPM, tak zde by záleželo na konkrétních termínech. Po skončení posledního zaměstnání běží v případě těhotenství tzv. ochranná lhůta v délce 180 dní. Pokud by pak žádost o PPM byla podávána ještě v rámci této ochranné lhůty (i když by už žena byla nezaměstnaná a v evidenci ÚP), pak by nárok měla. Pokud by to bylo ale delší období mezi koncem zaměstnání a nástupem na mateřskou, pak by již nárok nevznikal.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď