Nárok na PPM po rizikovém těhotenství

Dobrý den,

pracovala jsem od 1. 11. 2015 do 30. 6. 2016 a poté od 25. 8. 2016 do 16. 3. 2017 kdy jsem nastoupila na pracovní neschopnost (rizikové těhotenství.

Na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit 6. 6. 2017.

Mám nárok na vyplácení této dávky?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Barbora V., 23.05.2017 09:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 v 17:02 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), pak musí být splněny dvě hlavní podmínky. Tou první podmínkou je, že v době zahájení mateřské dovolené, resp. v době kdy bystě měla začít dostávat PPM (tedy zpravidla 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), musíte splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v délce alespoň 270 kalendářních dní. Vzhledem k vámi udávané době zaměstnání je tato podmínka bezproblémově splněna.

Druhou, neméně důležitou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM jste stále zaměstnána (účastník nemocenského pojištění), nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení vašeho posledního zaměstnání.

Ve svém dotazu nepíšete zcela jasně, jestli váš pracovní poměr (který jste zahájila 25. 8. 2016) i nadále trvá. Tedy jestli jste stále zaměstnána, byť nyní v pracovní neschopnosti. Nebo jestli případně byl pracovní poměr ukončen.

Ve výsledku to je ale asi jedno. Pokud jste stále zaměstnána, ale současně v pracovní neschopnosti, ve které byste byla až do zahájení mateřské dovolené, pak je podmínka splněna. To, že jste na neschopence, ničemu nevadí, podstatné je to, že váš pracovní poměr nezanikl.

I kdyby byl pracovní poměr ukončen, pak vám běží ochranná lhůta, která je až 180 dní a opět byste měla mít nárok na PPM – vzhledem k udávanému termínu, kdy můžete začít dostávat PPM.

V obou případech by se pak výše PPM odvíjela od příjmů z posledního zaměstnání. To, v jaké výši nyní dostáváte nemocenské dávky, na výši PPM nemá vliv. Z pohledu výpočtu výše PPM, se totiž nemocenské dávky, nezahrnují mezi příjmy. Výše PPM by se tedy odvíjela od vaší hrubé mzdy, kterou jste měla v době, kdy jste pracovala.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď