Nárok na PPM po rizikovém těhotenství

Dobrý den,

pracovala jsem od 1. 11. 2015 do 30. 6. 2016 a poté od 25. 8. 2016 do 16. 3. 2017 kdy jsem nastoupila na pracovní neschopnost (rizikové těhotenství.

Na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit 6. 6. 2017.

Mám nárok na vyplácení této dávky?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Barbora V., 23.05.2017 09:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 v 17:02 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), pak musí být splněny dvě hlavní podmínky. Tou první podmínkou je, že v době zahájení mateřské dovolené, resp. v době kdy bystě měla začít dostávat PPM (tedy zpravidla 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), musíte splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v délce alespoň 270 kalendářních dní. Vzhledem k vámi udávané době zaměstnání je tato podmínka bezproblémově splněna.

Druhou, neméně důležitou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM jste stále zaměstnána (účastník nemocenského pojištění), nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení vašeho posledního zaměstnání.

Ve svém dotazu nepíšete zcela jasně, jestli váš pracovní poměr (který jste zahájila 25. 8. 2016) i nadále trvá. Tedy jestli jste stále zaměstnána, byť nyní v pracovní neschopnosti. Nebo jestli případně byl pracovní poměr ukončen.

Ve výsledku to je ale asi jedno. Pokud jste stále zaměstnána, ale současně v pracovní neschopnosti, ve které byste byla až do zahájení mateřské dovolené, pak je podmínka splněna. To, že jste na neschopence, ničemu nevadí, podstatné je to, že váš pracovní poměr nezanikl.

I kdyby byl pracovní poměr ukončen, pak vám běží ochranná lhůta, která je až 180 dní a opět byste měla mít nárok na PPM – vzhledem k udávanému termínu, kdy můžete začít dostávat PPM.

V obou případech by se pak výše PPM odvíjela od příjmů z posledního zaměstnání. To, v jaké výši nyní dostáváte nemocenské dávky, na výši PPM nemá vliv. Z pohledu výpočtu výše PPM, se totiž nemocenské dávky, nezahrnují mezi příjmy. Výše PPM by se tedy odvíjela od vaší hrubé mzdy, kterou jste měla v době, kdy jste pracovala.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď