Nárok na PPM po rizikovém těhotenství

Dobrý den,

pracovala jsem od 1. 11. 2015 do 30. 6. 2016 a poté od 25. 8. 2016 do 16. 3. 2017 kdy jsem nastoupila na pracovní neschopnost (rizikové těhotenství.

Na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit 6. 6. 2017.

Mám nárok na vyplácení této dávky?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Barbora V., 23.05.2017 09:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 v 17:02 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), pak musí být splněny dvě hlavní podmínky. Tou první podmínkou je, že v době zahájení mateřské dovolené, resp. v době kdy bystě měla začít dostávat PPM (tedy zpravidla 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), musíte splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v délce alespoň 270 kalendářních dní. Vzhledem k vámi udávané době zaměstnání je tato podmínka bezproblémově splněna.

Druhou, neméně důležitou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM jste stále zaměstnána (účastník nemocenského pojištění), nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení vašeho posledního zaměstnání.

Ve svém dotazu nepíšete zcela jasně, jestli váš pracovní poměr (který jste zahájila 25. 8. 2016) i nadále trvá. Tedy jestli jste stále zaměstnána, byť nyní v pracovní neschopnosti. Nebo jestli případně byl pracovní poměr ukončen.

Ve výsledku to je ale asi jedno. Pokud jste stále zaměstnána, ale současně v pracovní neschopnosti, ve které byste byla až do zahájení mateřské dovolené, pak je podmínka splněna. To, že jste na neschopence, ničemu nevadí, podstatné je to, že váš pracovní poměr nezanikl.

I kdyby byl pracovní poměr ukončen, pak vám běží ochranná lhůta, která je až 180 dní a opět byste měla mít nárok na PPM – vzhledem k udávanému termínu, kdy můžete začít dostávat PPM.

V obou případech by se pak výše PPM odvíjela od příjmů z posledního zaměstnání. To, v jaké výši nyní dostáváte nemocenské dávky, na výši PPM nemá vliv. Z pohledu výpočtu výše PPM, se totiž nemocenské dávky, nezahrnují mezi příjmy. Výše PPM by se tedy odvíjela od vaší hrubé mzdy, kterou jste měla v době, kdy jste pracovala.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď