Nárok na PPM – dlouhodobá neschopenka před porodem?

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku na PPM.

Smlouvu na HPP jsem dostala od zaměstnavatele 19. 9. 2016, ale 9. 1. 2017 jsem nastoupila na neschopenku s rizikovým těhotenstvím.

Termín porodu mám 2. 9., proto mě zajímá, jestli budu mít nárok na PPM i přesto, že jsem na neschopence.

Děkuji za odpověď.

Lenka

Dotaz poslal/a: Lenka Ch., 25.05.2017 13:55
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.05.2017 v 16:46 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na PPM, musí být splněny dvě důležité podmínky, tak jak jsou definovány v příslušném zákonu, zde se jedná o zákon číslo 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění. První podmínkou je to, že v době kdy zahajujete PPM (tedy v době 6 – 8 týdnů před porodem), jste stále zaměstnána (resp. přesněji účastníkem nemocenského pojištění). Nebo případně, že jste alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti). Druhá podmínka je pak to, že v době zahájení PPM splňujete podmínku minimální doby nemocenského pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Viz paragraf 32:

(1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má
a) pojištěnka, která porodila dítě; před porodem má v době nejdříve od počátku osmého týdne před očekávaným dnem porodu nárok na peněžitou pomoc v mateřství těhotná pojištěnka,
…..

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

A dále pak paragraf 15:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Ve vašem případě tedy předpokládám, že nyní jste stále zaměstnána, pouze v pracovní neschopnosti. V tom případě byste měla splňovat obě podmínky nároku na PPM. Tedy jak účast na NP, tak i minimální dobu pojištění.

To, že jste delší dobu před porodem, a tedy i před vznikem nároku na PPM, v pracovní neschopnosti, váš nárok na PPM nijak nesnižuje.

Nemocenská, resp. nemocenské dávky, které dostáváte v době pracovní neschopnosti, pak ani nemají vliv na výši PPM. Ta se bude počítat z příjmů, které jste měla v zaměstnání před zahájením PN.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď