Nárok na PPM – dlouhodobá neschopenka před porodem?

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku na PPM.

Smlouvu na HPP jsem dostala od zaměstnavatele 19. 9. 2016, ale 9. 1. 2017 jsem nastoupila na neschopenku s rizikovým těhotenstvím.

Termín porodu mám 2. 9., proto mě zajímá, jestli budu mít nárok na PPM i přesto, že jsem na neschopence.

Děkuji za odpověď.

Lenka

Dotaz poslal/a: Lenka Ch., 25.05.2017 13:55
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.05.2017 v 16:46 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na PPM, musí být splněny dvě důležité podmínky, tak jak jsou definovány v příslušném zákonu, zde se jedná o zákon číslo 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění. První podmínkou je to, že v době kdy zahajujete PPM (tedy v době 6 – 8 týdnů před porodem), jste stále zaměstnána (resp. přesněji účastníkem nemocenského pojištění). Nebo případně, že jste alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti). Druhá podmínka je pak to, že v době zahájení PPM splňujete podmínku minimální doby nemocenského pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Viz paragraf 32:

(1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má
a) pojištěnka, která porodila dítě; před porodem má v době nejdříve od počátku osmého týdne před očekávaným dnem porodu nárok na peněžitou pomoc v mateřství těhotná pojištěnka,
…..

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

A dále pak paragraf 15:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Ve vašem případě tedy předpokládám, že nyní jste stále zaměstnána, pouze v pracovní neschopnosti. V tom případě byste měla splňovat obě podmínky nároku na PPM. Tedy jak účast na NP, tak i minimální dobu pojištění.

To, že jste delší dobu před porodem, a tedy i před vznikem nároku na PPM, v pracovní neschopnosti, váš nárok na PPM nijak nesnižuje.

Nemocenská, resp. nemocenské dávky, které dostáváte v době pracovní neschopnosti, pak ani nemají vliv na výši PPM. Ta se bude počítat z příjmů, které jste měla v zaměstnání před zahájením PN.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď