PPM na druhé dítě a změna zaměstnavatele

Dobrý den, moc prosím o radu, protože už netuším kam se obrátit.

Jsem nyní na mateřské (1. dítě) a aktuálně již pobírám od 02/18 rodičovský příspěvek. V zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou (pracuji tam 9let). Současná zaměstnavatelka však firmu prodává novému majiteli (od 04/18).

Plánovali jsme 2. dítě. Díky této změně však pravděpodobně nesplním podmínku odpracovaných 270 dní u toho nového zaměstnavatele.

Mám či nemám v takovém případě (tuto změnu zaměstnání nemohu nijak ovlivnit) na PPM nárok? Místo výkonu práce bude stále to samé, jen jiný majitel (jiná firma a název prodejny).

Na druhou mateřskou jsem chtěla nastoupit cca 2019/2020.

Předem mnohokrát děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lucie P., 12.03.2018 07:20

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.03.2018 17:34 napsal/a:
 

Dobrý den,

Při posuzování nároku na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) se sledují dvě hlavní podmínky. První je to, že v posledních dvou letech, před zahájením PPM, musíte mít dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní.

Není to ale tak, že byste těchto 270 dní musela mít u posledního zaměstnavatele. Vztahuje se to pouze k období posledních 24 měsíců před tím, než si půjdete vyřizovat žádost o „mateřskou“ na druhé dítě. A oněch 270 dní pak je součet všech dob účasti na nemocenském pojištění. Takže i kdybyste v posledních 2 letech měla klidně 5 různých zaměstnavatelů, pak by se vždy jednalo o součet dní v jednotlivých zaměstnáních (kdy za vás zaměstnavatel odváděl nemocenské pojištění).

Ve vašem případě, pokud vaše současná smlouvu přechází na nového zaměstnavatele, se pro vás v podstatě nic nemění. Doba, kdy jste doma s dítětem na mateřské dovolené, nebo následně na rodičovské dovolené se vám také započítává do oněch 270 dní (za předpokladu, že během mateřské/rodičovské dovolené trvá pracovní poměr).

Takže pokud nedochází k zániku pracovního poměru, tak po skončení rodičovské dovolené na první dítě (nebo i v jejím průběhu), byste mohla nastoupit na mateřskou dovolenou s druhým dítětem a mít nárok na PPM na druhé dítě.

Změna zaměstnavatele v průběhu mateřské/rodičovské dovolené by pak neměla mít ani vliv na výši PPM. Pokud byste na mateřskou s druhým dítětem nastupovala ještě v průběhu rodičovské dovolené, pak by se výše PPM odvíjela z vašeho příjmu před narozením prvního dítěte (tedy ze stejného příjmu, ze kterého se počítala PPM na první dítě).

Pokud byste na mateřskou nastupovala až někdy po skončení rodičovské, tj. skončila by vám rodičovská, pak byste nějakou dobu chodila zaměstnání, a pak zahajovala druhou mateřskou, pak by záleželo na výši příjmu po skončení rodičovské.

Pokud byste po skončení rodičovské pracovala pro stejného zaměstnavatele, pak by se PPM počítala buď z příjmu po skončení rodičovské, nebo – pokud by k zahájení mateřské na druhé dítě došlo do 4 roků toho prvního – pak by se PPM mohla počítat i z příjmu před mateřkou na první dítě. Podle toho, která PPM by byla vyšší. Jestli ta vypočítaná na základě příjmu po skončení rodičovské nebo ta vypočítaná na základě příjmu před první mateřskou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,