Práce na DPČ při vyplácení PPM

Dobrý den,

v současné době pracuji na hlavní pracovní poměr pro jednoho zaměstnavatele (pracovní úvazek 70%) a současně na DPČ pracuji pro jiného zaměstnavatele cca 12h týdně.

V tuto chvíli jsem těhotná a chtěla bych se zeptat, protože práci co mám na DPČ bych si ráda udržela i při rodičovské (při delším výpadku by si našli někoho jiného), jestli, když budu žádat o výpočet PPM pouze z příjmů z hlavního pracovního poměru, jestli po dobu kdy mi bude vyplácena PPM, mohu nepřetržitě pracovat po tuto dobu na zmiňovanou DPČ?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Hanka N., 16.12.2016 10:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.12.2016 15:19 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že vykonáváte více zaměstnání, které zakládají účast na nemocenském pojištění, pak můžete požadovat nemocenské dávky - PPM (resp. peněžitá pomoc v mateřství), z obou těchto zaměstnání.

To je vaše „právo“ ne povinnost. Každá z těchto pojištěných činností se pak při posuzování nároku na dávku posuzuje samostatně. Viz paragraf 16, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

§ 14

(1) Nárok na dávku vzniká, jestliže podmínky pro vznik nároku na dávku byly splněny v době pojištění.

(2) V případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně. Je-li nárok na tutéž dávku, s výjimkou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, současně z více pojištění, náleží dávka ze všech pojištění jen jednou.

Platí také, že pokud čerpáte nějakou nemocenskou dávku (a zde je jedno jestli je to PPM, nebo „klasická“ nemocenská) na základě nějaké konkrétní pojištění činnosti, pak během čerpání dávky není možné vykonávat tuto pojištěnou činnost – viz paragraf 16:

§ 16

Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Tedy obrácenou logikou, pokud z dané pojištěné činnosti – ve vašem případě ona práce na DPČ – nebudete čerpat žádnou nemocenskou dávku (PPM), pak vás nic neomezuje v tom, abyste danou činnost vykonávala.

Na vašem místě bych ale zvážil, jak to bude s onou „nepřetržitou činností“. Osobně si to neumím moc reálně představit. Přece jen porod a následná poporodní péče není záležitost jen na několik hodin. Měla byste počítat, že minimálně týden nebo dva tuto činnost zřejmě nebudete schopna vykonávat (a dost možná i déle).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď