Pracovní neschopnost a dovolená v zahraničí

Dobrý den,

Chci se zeptat, mám pracovní úraz a 6. 6. 2017 máme odletět na dovolenou. Chci se zeptat, jak se to dá řešit, abych mohla letět.

Paní doktorka by mi pobyt doporučovala z důvodu rehabilitace, ale nevím, jak je to se zaměstnavatelem.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jarmila L., 13.05.2017 10:12

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.05.2017 14:46 napsal/a:
 

Dobrý den,

V době, kdy jste v pracovní neschopnosti (a zde je v zásadě jedno jestli je to z důvodu nemoci, pracovního úrazu nebo jiného úrazu), máte povinnost zdržovat se v místě pobytu, dodržovat režim povolených vycházek, a také léčebný režim stanovený vaším ošetřujícím lékařem. Při porušení těchto podmínek pak hrozí sankce v podobě odejmutí nemocenských dávek nebo i další.

Místo pobytu během pracovní neschopnosti je uvedeno ve vaší neschopence a jeho změna je možná pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře. Pokud by byla prováděna změna místa pobytu během pracovní neschopnosti v době prvních 14 dní, pak je dále nutné tuto změnu oznámit písemně i zaměstnavateli.

V odůvodněných případech pak ošetřující lékař může dovolit i změnu místa pobytu a to dokonce i do zahraničí. V takovém případě je ale požadován předchozí souhlas příslušného orgánu nemocenského pojištění – viz konkrétně zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 56:

(3) Změnit místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti smí pojištěnec pouze s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře. Byla-li pojištěnci podle věty první povolena změna místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti, popřípadě náleží-li pojištěnci po uplynutí tohoto období v době dočasné pracovní neschopnosti nadále započitatelný příjem [§ 16 písm. b)] také v období, po které mu v době dočasné pracovní neschopnosti náleží tento příjem, je pojištěnec povinen tuto změnu místa pobytu předem písemně nebo jinak prokazatelně oznámit zaměstnavateli. Změnu místa pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce z důvodu pobytu v cizině může ošetřující lékař povolit jen po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění; o souhlas orgánu nemocenského pojištění žádá tento orgán pojištěnec.

Můžete se tedy domluvit se svou lékařkou, aby vám napsala tuto změnu místa pobytu, a pak by nebyl žádný problém s tím, že byste část doby, v pracovní neschopnosti, trávila v zahraničí.

Pokud by vám nebyla povolena změna místa pobytu do zahraničí, pak v zásadě máte už jen dvě možnosti. Ukončit pracovní neschopnost a se zaměstnavatelem se domluvit na čerpání řádné dovolené nebo neplaceného volna.

Nebo to „risknout“, a odjet na dovolenou. Pokud by vás ale během doby, kdy budete v zahraničí „sháněla“ kontrola, pak vám hrozí odejmutí nemocenských dávek a případně i další sankce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,