Pracovní neschopnost a typ práce na DPP po skončení pracovní smlouvy

Dobrý den,

děkuji za srozumitelné odpovědi na otázky, zda lze při nemocenské a dodržení léčebného režimu pracovat. Shrnu-li, pak:

„obvykle“ na DPP, u jiného zaměstnavatele či dokonce stejného, ale s jinou náplní práce než ze které plyne čerpání nemocenské; finanční strop není nastaven.

Můj dotaz vychází ze situace, kdy smlouva se zaměstnavatelem byla na dobu 1 roku a vypršela resp. nebyla z důvodu nemoci pro neperspektivnost prodloužena. Pracovní neschopnost zatím trvá, pobírám nadále nemocenské dávky (nedosahující minimální mzdy).

Dotaz tedy zní: lze i v tomto případě na DPP pracovat? Jak vyhovět podmínce o odlišnosti typu prováděné práce, když charakter náplně původní práce současně s ukončením smlouvy na dobu určitou vlastně pominul? (Jedná se o dosud nevyléčené zdravotní obtíže pohybového aparátu/při práci pečovatelky.) Uvažovaná DPP by byla u jiné instituce, v administrativě, jako doplněk-výpomoc k jejich zaměstnanci z důvodu změn zpracování údajů. Mohu se o takový přivýdělek ucházet, aniž bych ohrozila příjem nemocenských dávek? Výdělek totiž nebude nijak závratný.

Lékař se divil, že toto lze, radil mi prověřit.

Děkuji Vám tedy za objasnění

Dotaz poslal/a: Viola V., 04.07.2017 00:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.07.2017 v 19:05 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že pracovní neschopnost (neschopenka) se vztahuje vždy ke konkrétnímu zaměstnání (pojištění činnosti). Pokud máte více zaměstnání, můžete mít více „neschopenek“, nebo také být v jednom zaměstnání v pracovní neschopnosti, a ve druhém pracovat (pokud tím nejsou porušeny podmínky pro nárok na nemocenské dávky u prvního zaměstnání).

Rozhodující je zde především paragraf 16, zákona o nemocenském pojištění:

§ 16

Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Druhou neméně důležitou podmínkou výkonu nějaké práce během pracovní neschopnosti v jiném zaměstnání je

§ 64

(1) Pojištěnec, který je dočasně práce neschopný, je povinen

a) dodržovat režim dočasně práce neschopného pojištěnce,

To zahrnuje jednak dodržování vycházek. A dále pak dodržování léčebného postupu určeného lékařem. Pokud by například lékař přikázal klid na lůžku – pak je tím možnost jakékoliv jiné práce v podstatě vyloučena.

Obdobně, pokud by lékař zakázal fyzickou námahu, pak je možné vykonávat některé administrativní činnosti, ale nebylo by možné vykonávat práci, která vyžaduje nějakou fyzickou námahu (třeba právě práce ošetřovatelky).

Pokud by se jednalo o nějaké onemocnění hlasivek a lékař zakázal mluvit, a vy chtěla vykonávat práci telefonní operátorky, pak by to nešlo. Mohla byste ale třeba dělat nějakou práci na počítači, která nevyžaduje mluvení.

Platí také, že v době pracovní neschopnosti nemůžete pro stejného zaměstnavatele vykonávat stejnou práci, kterou běžně konáte v zaměstnání, na základě kterého čerpáte nemocenské dávky. Pro jiného zaměstnavatele ale již můžete vykonávat jakoukoliv práci – která je v souladu s podmínkami pracovní neschopnosti (léčebný režim, vycházky).

Jinak se pochopitelně můžete obrátit přímo na ČSSZ – buď na místní OSSZ (okresní správa sociálního zabezpečení) nebo si zavolat na call centrum ČSSZ na 571 811 081, viz http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/call-centra/.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a DPČ s platem 13 000 Kč

-

Dobrý den, můj otec se po nemoc vrací do práce, kde mu zaměstnavatel nabídl DPČ, kde bude mít napsaný příjem cca 13 000 Kč. Chci se zeptat, jak je to s případnou nemocenskou? Četla jsem, že je důležitá sjednaná, započitatelná částka. Moc tomu nerozumím a potřebujeme si být jistí, jak to funguje. Aby se pak […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat, jsem zaměstnaný až do roku 12/2019 a nyní jsem od 1. 4. 2018 na nemocenské. Chtěl bych dát výpověď s dvouměsíční lhůtou od 1. 4. 2018, to znamená, že bych od 1. 6. 2018 byl nezaměstnaný. Zajímá mě ale, zda mohu či nemohu i potom pobírat nemocenskou, nebo se […]

Zobrazit odpověď

Konec pracovní smlouvy a těhotenství

-

Dobrý den, chci se zeptat na těhotenství a smlouvu na dobu určitou. V březnu 2018 jsem zjistila těhotenství, učím ve školství a smlouvu mám pouze do 30. 6. 2018, kdy bych měla být ve 4 měsíci těhotenství. Termín porodu mám koncem listopadu. Zajímá mě, jestli (po skončení pracovní smlouvy) je pro mě lepší nastoupit na […]

Zobrazit odpověď