Pracovní neschopnost po rodičovské dovolené

Dobrý den,

zajímá mě, zda se dá po skončení rodičovské dovolené nastoupit zpět do práce a třeba za týden jít na pracovní neschopnost nebo zda musí být třeba odpracován určitý počet dní, abych měla nárok na peníze za nemocenskou.

Jedná se o práci, kde jsem pracovala i před RD a kde mám smlouvu na dobu neurčitou a pracovní neschopnost nebude z důvodu těhotenství.

Dotaz poslal/a: Karin, 24.04.2017 16:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.04.2017 v 12:44 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že pracujete jako zaměstnanec na hlavní pracovní poměr (nejedná se tedy o práci na DPP nebo DPČ nebo jiná forma), pak není stanovena žádná minimální doba, po jakou byste musela pracovat, aby vám vznikl nárok na nemocenské dávky. Obecně platí, že nemocenské pojištění zaměstnanců vzniká dnem, kdy začal vykonávat práci pro zaměstnavatele. V extrémním případě by tak mohla nastat i situace, kdy někdo v pondělí nastoupí do nového zaměstnání. A třeba hned v úterý onemocní nebo se mu stane nějaký pracovní úraz. Na nemocenské dávky má nárok i v tomto případě.

Určitá minimální doba v zaměstnání ve vztahu k pracovní neschopnosti hraje roli jen při výpočtu výše nemocenských dávek. To, kolik budete dostávat během pracovní neschopnosti, se odvíjí od denního vyměřovacího základu. Ten se zpravidla počítá z posledních 12 měsíců, což by u vás ale nebylo možné (z rodičovského příspěvku se nemocenské dávky počítat nedají). Pokud v daném období nemá zaměstnanec alespoň 7 dní, ze kterých by se dal vypočítat vyměřovací základ, pak se postupuje dále do minulosti a rozhodným obdobím je pak kalendářní rok, ve kterém je dosažen příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dní, jimiž se pak dělí vyměřovací základ.

Takže k vašemu dotazu, není žádný problém v tom, abyste po ukončení rodičovské dovolené nastoupila zpět do zaměstnání a třeba hned po týdnu zahájila pracovní neschopnost.

Třeba u těhotných žen bývá často situace, kdy je žena v době ukončení rodičovské dovolené již těhotná. A po končení rodičovské dovolené hned první den „v zaměstnání“ nastupuje do pracovní neschopnosti třeba z důvodu rizikového těhotenství. Byť vy píšete, že vaše pracovní neschopnost s těhotenstvím souviset nebude, je to myslím vhodný příklad pro ilustraci toho, že opravdu není žádná minimální doba v zaměstnání.

Pokud byste v zaměstnání pracovala alespoň ten týden, pak by se výše nemocenských dávek měla odvíjet od příjmu po rodičovské dovolené. Pokud by to bylo kratší dobu, pak by se vycházelo z příjmu před rodičovskou, resp., před mateřskou dovolenou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Výplata nemocenské po ukončení pracovní smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, před ukončením smlouvy na dobu určitou jsem musel na nemocenskou. Pracovní smlouva mi skončila 31. 3. 2018 a nemocenská začala 26. 3. 2018. Musí mi bývalý zaměstnavatel platit nemocenskou do 14. dne od 4. dne? I když sedmý až 14. den je v dalším měsíci, tedy od 1. 4. do 8. 4. 2018, […]

Zobrazit odpověď

Změna místa trávení neschopenky

-

Dobrý den, už měsíc a půl jsem v pracovní neschopnosti se zády, kdy ještě nevím, jak dlouho, protože nemám všechna vyšetření. Neschopenku nemám v místě trvalého pobytu, ale u svého přítele. Problém je v tom, že jsme se mezitím s přítelem rozešli. Chci se zeptat, zda mi lékař muže změnit místo trávení neschopenky na mou […]

Zobrazit odpověď

Podpora na ÚP po dlouhodobé nemoci

-

Dobrý den, Měla bych na Vás velkou prosbu. Hledala jsem na netu odpověď na to, co potřebuji vědět, ale výklady jsou dost nesrozumitelné. Jsem v pracovní neschopnosti od 30. 01. 2017 a po schváleném prodloužení mi končí 13. 05. 2018. K tomuto dni mi běží výpověď dohodou ze zdravotních důvodů. Po tomto dni se půjdu […]

Zobrazit odpověď

Skončení rodičovské dovolené a pracovní neschopnost z důvodu nemoci

-

Dobrý den, chci se zeptat, jestli mne propustí z práce. 24. 4. 2018 budou synovi 3 roky a 25. 4. 2018 bych měla nastoupit do práce. Jsem, ale nemocná. Chci se proto zeptat jestli mne propustí z práce z důvodu mé nemoci. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď