Pracovní neschopnost po rodičovské dovolené

Dobrý den,

zajímá mě, zda se dá po skončení rodičovské dovolené nastoupit zpět do práce a třeba za týden jít na pracovní neschopnost nebo zda musí být třeba odpracován určitý počet dní, abych měla nárok na peníze za nemocenskou.

Jedná se o práci, kde jsem pracovala i před RD a kde mám smlouvu na dobu neurčitou a pracovní neschopnost nebude z důvodu těhotenství.

Dotaz poslal/a: Karin, 24.04.2017 16:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.04.2017 v 12:44 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že pracujete jako zaměstnanec na hlavní pracovní poměr (nejedná se tedy o práci na DPP nebo DPČ nebo jiná forma), pak není stanovena žádná minimální doba, po jakou byste musela pracovat, aby vám vznikl nárok na nemocenské dávky. Obecně platí, že nemocenské pojištění zaměstnanců vzniká dnem, kdy začal vykonávat práci pro zaměstnavatele. V extrémním případě by tak mohla nastat i situace, kdy někdo v pondělí nastoupí do nového zaměstnání. A třeba hned v úterý onemocní nebo se mu stane nějaký pracovní úraz. Na nemocenské dávky má nárok i v tomto případě.

Určitá minimální doba v zaměstnání ve vztahu k pracovní neschopnosti hraje roli jen při výpočtu výše nemocenských dávek. To, kolik budete dostávat během pracovní neschopnosti, se odvíjí od denního vyměřovacího základu. Ten se zpravidla počítá z posledních 12 měsíců, což by u vás ale nebylo možné (z rodičovského příspěvku se nemocenské dávky počítat nedají). Pokud v daném období nemá zaměstnanec alespoň 7 dní, ze kterých by se dal vypočítat vyměřovací základ, pak se postupuje dále do minulosti a rozhodným obdobím je pak kalendářní rok, ve kterém je dosažen příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dní, jimiž se pak dělí vyměřovací základ.

Takže k vašemu dotazu, není žádný problém v tom, abyste po ukončení rodičovské dovolené nastoupila zpět do zaměstnání a třeba hned po týdnu zahájila pracovní neschopnost.

Třeba u těhotných žen bývá často situace, kdy je žena v době ukončení rodičovské dovolené již těhotná. A po končení rodičovské dovolené hned první den „v zaměstnání“ nastupuje do pracovní neschopnosti třeba z důvodu rizikového těhotenství. Byť vy píšete, že vaše pracovní neschopnost s těhotenstvím souviset nebude, je to myslím vhodný příklad pro ilustraci toho, že opravdu není žádná minimální doba v zaměstnání.

Pokud byste v zaměstnání pracovala alespoň ten týden, pak by se výše nemocenských dávek měla odvíjet od příjmu po rodičovské dovolené. Pokud by to bylo kratší dobu, pak by se vycházelo z příjmu před rodičovskou, resp., před mateřskou dovolenou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a DPČ s platem 13 000 Kč

-

Dobrý den, můj otec se po nemoc vrací do práce, kde mu zaměstnavatel nabídl DPČ, kde bude mít napsaný příjem cca 13 000 Kč. Chci se zeptat, jak je to s případnou nemocenskou? Četla jsem, že je důležitá sjednaná, započitatelná částka. Moc tomu nerozumím a potřebujeme si být jistí, jak to funguje. Aby se pak […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat, jsem zaměstnaný až do roku 12/2019 a nyní jsem od 1. 4. 2018 na nemocenské. Chtěl bych dát výpověď s dvouměsíční lhůtou od 1. 4. 2018, to znamená, že bych od 1. 6. 2018 byl nezaměstnaný. Zajímá mě ale, zda mohu či nemohu i potom pobírat nemocenskou, nebo se […]

Zobrazit odpověď

Konec pracovní smlouvy a těhotenství

-

Dobrý den, chci se zeptat na těhotenství a smlouvu na dobu určitou. V březnu 2018 jsem zjistila těhotenství, učím ve školství a smlouvu mám pouze do 30. 6. 2018, kdy bych měla být ve 4 měsíci těhotenství. Termín porodu mám koncem listopadu. Zajímá mě, jestli (po skončení pracovní smlouvy) je pro mě lepší nastoupit na […]

Zobrazit odpověď