Pracovní neschopnost po rodičovské dovolené

Dobrý den,

zajímá mě, zda se dá po skončení rodičovské dovolené nastoupit zpět do práce a třeba za týden jít na pracovní neschopnost nebo zda musí být třeba odpracován určitý počet dní, abych měla nárok na peníze za nemocenskou.

Jedná se o práci, kde jsem pracovala i před RD a kde mám smlouvu na dobu neurčitou a pracovní neschopnost nebude z důvodu těhotenství.

Dotaz poslal/a: Karin, 24.04.2017 16:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.04.2017 v 12:44 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že pracujete jako zaměstnanec na hlavní pracovní poměr (nejedná se tedy o práci na DPP nebo DPČ nebo jiná forma), pak není stanovena žádná minimální doba, po jakou byste musela pracovat, aby vám vznikl nárok na nemocenské dávky. Obecně platí, že nemocenské pojištění zaměstnanců vzniká dnem, kdy začal vykonávat práci pro zaměstnavatele. V extrémním případě by tak mohla nastat i situace, kdy někdo v pondělí nastoupí do nového zaměstnání. A třeba hned v úterý onemocní nebo se mu stane nějaký pracovní úraz. Na nemocenské dávky má nárok i v tomto případě.

Určitá minimální doba v zaměstnání ve vztahu k pracovní neschopnosti hraje roli jen při výpočtu výše nemocenských dávek. To, kolik budete dostávat během pracovní neschopnosti, se odvíjí od denního vyměřovacího základu. Ten se zpravidla počítá z posledních 12 měsíců, což by u vás ale nebylo možné (z rodičovského příspěvku se nemocenské dávky počítat nedají). Pokud v daném období nemá zaměstnanec alespoň 7 dní, ze kterých by se dal vypočítat vyměřovací základ, pak se postupuje dále do minulosti a rozhodným obdobím je pak kalendářní rok, ve kterém je dosažen příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dní, jimiž se pak dělí vyměřovací základ.

Takže k vašemu dotazu, není žádný problém v tom, abyste po ukončení rodičovské dovolené nastoupila zpět do zaměstnání a třeba hned po týdnu zahájila pracovní neschopnost.

Třeba u těhotných žen bývá často situace, kdy je žena v době ukončení rodičovské dovolené již těhotná. A po končení rodičovské dovolené hned první den „v zaměstnání“ nastupuje do pracovní neschopnosti třeba z důvodu rizikového těhotenství. Byť vy píšete, že vaše pracovní neschopnost s těhotenstvím souviset nebude, je to myslím vhodný příklad pro ilustraci toho, že opravdu není žádná minimální doba v zaměstnání.

Pokud byste v zaměstnání pracovala alespoň ten týden, pak by se výše nemocenských dávek měla odvíjet od příjmu po rodičovské dovolené. Pokud by to bylo kratší dobu, pak by se vycházelo z příjmu před rodičovskou, resp., před mateřskou dovolenou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neomezené kontroly u nemocných – kdy může přijít kontrola?

-

Dobrý den, dnes mi gynekolog sdělil, že dnešním dnes vešel v platnost nový zákon. Že prý může ČSSZ přijít nemocným na kontrolu kdykoliv, i o půlnoci. Celkem kolem toho vznikla debata, ale na internetu jsme nic nenašli. Prosím o Váš názor. Děkuji

Zobrazit odpověď

DPČ a náhrada mzdy za prvních 14 dní nemoci

-

Dobrý den, mám nastoupit na DPČ, (hodinová mzda 90-110 Kč/hod) s tím, že je v plánu odpracovat měsíčně 80 hodin v průběhu dvou týdnů. Můžu v týdnu, kdy budu vědět, že budu doma, nastoupit na neschopenku? A jakým způsobem mi bude vypočtena náhrada mzdy za prvních 14 dnu PN? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nástup na nemocenskou po skončení rodičovské

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, mám doma dvouletou dceru a s manželem plánujeme druhé dítě. Mateřská mi končí září 2017, těhotná ještě nejsem. Zjišťuji, jaké jsou možnosti. U prvního těhotenství jsem byla od začátku na nemocenské, protože jsem měla rizikové těhotenství u druhého to bude stejné, protože musíme opět na IVF. V práci jsem […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská v těhotenství a neomezené vycházky

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná a půjdu na neschopenku. Jsem těhotná, ve 4 měsíci. Chtěla jsme se zeptat, zda mám nárok na neomezené vycházky? Můj trvalý pobyt je jinde, než pracuji. Na bytě jsem s přítelem. A když bych neměla omezené vycházky, tak bychom se vůbec nevidívali. Je tedy možné v těhotenství mít neomezené vycházky? Díky

Zobrazit odpověď