Pracovní úraz v insolvenci

Dobrý den,

dne 20. 2. 2015 se mi stal pracovní úraz – zlomenina levého nártu. PN mi bude ukončena 14. 2. 2016. Podrobil jsem se celkem 3 operacím, v celkové narkóze, v nemocnici strávil celkem 13 nocí. Jezdil jsem samozřejmě i na rehabilitace. Chtěl bych se zeptat, na co vše mám v rámci pracovního úrazu nárok? Momentálně mi chodí jen nemocenský od sociálky.

A ještě mám jeden dotaz. Jsem v insolvenci od července 2015. Může mi insolvenční správce z částky, která mi bude vyplacena za pracovní úraz vzít nějaké peníze? Kamarád mi říkal, že mu insolvenční správce vzal vše, ale pak se dozvěděl, že na to nemá právo. Můžete mi, prosím, napsat jak se věci mají a na co vše mám nárok a jak mám dále postupovat? Mám strach, že pojišťovna nebo zaměstnavatel mi nebudou chtít vyplatit vše, jak mají.

Předem mockrát děkuji,

Dotaz poslal/a: Jan Č., 03.02.2016 14:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.02.2016 09:25 napsal/a:

Dobrý den,

Nevím, zda zcela přesně chápu první část Vašeho dotazu. Pokud jste byl zaměstnaný (nebo si platil dobrovolné nemocenské pojištěn jako OSVČ) a splňujete všechny podmínky dané zákonem, tak od 14 dne pracovní neschopnosti máte nárok na nemocenské dávky.

Pokud by se stalo, že nemocenské dávky budou velmi nízké, a vy současně nebudete mít jiné příjmy, pak byste mohl mít nárok na sociální dávky. Ale to je trochu něco jiného. Například u dávek hmotné nouze je rozhodující příjem všech společně posuzovaných osob, u příspěvku na bydlení pak zase hraje roli to, zda žijete sám, nebo jestli má v bytě vedený trvalý pobyt více lidí.

Dále pak teoreticky můžete mít nárok na „bolestné / odškodnění“ od zaměstnavatele. Zde je pak rozhodující mimo jiné to, zda se opravdu jednalo o pracovní úraz – viz definice v paragrafu 380, zákoník práce (ZÁKON č. 262/2006 Sb.)

§ 380

(1) Pracovním úrazem pro účely tohoto zákona je poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.

(2) Jako pracovní úraz se posuzuje též úraz, který zaměstnanec utrpěl pro plnění pracovních úkolů.

(3) Pracovním úrazem není úraz, který se zaměstnanci přihodil na cestě do zaměstnání a zpět.

(4) Nemocemi z povolání jsou nemoci uvedené ve zvláštním právním předpisu.

Dále pak platí, že zaměstnavatel se může se zprostit odpovědnosti za pracovní úraz, pokud zaměstnanec porušil právní, pracovní i jiné předpisy, popřípadě pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ačkoliv s nimi byl řádně seznámen a jejich znalost a dodržování byly soustavně vyžadovány a kontrolovány (musí dokazovat zaměstnavatel).

Patří sem mimo jiné i opilost a zneužívání jiných návykových látek zaměstnancem za podmínky, že tomu zaměstnavatel nemohl zabránit.

Částečně, maximálně ze 2/3, se může zaměstnavatel zbavit odpovědnosti za pracovní úraz, pokud prokáže, že některá z výše uvedených skutečností byla pouze jednou z příčin vzniku pracovního úrazu, anebo z důvodu, že si zaměstnanec počínal v rozporu s obvyklým způsobem chování, jednal lehkomyslně, přestože si měl být vzhledem ke své kvalifikaci a zkušenostem vědom možných následků svého jednání.

Důkazní břemeno v případě zproštění se nebo částečného zproštění se odpovědnosti zaměstnavatele za pracovní úraz leží na zaměstnavateli.

K druhé části dotazu, obecně platí, že nemocenské dávky patří mezi „zabavitelné“ (obdobně jako mzda). V případě že jste v insolvenci, resp. pokud bylo nařízeno soudní oddlužení, pak nemocenské dávky mohou být částečně využity k pokrytí Vašich pohledávek. Každopádně by Vám ale měla zůstat nezabavitelná část platu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost:

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Sociální pojištění po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, jsem již přes rok v pracovní neschopnosti. Po uplynutí podpůrčí doby mi ČSSZ mou žádost o její prodloužení zamítla. Přestala mi vyplácet nemocenskou. Jsem však stále v pracovní neschopnosti. Hradí za mě ČSSZ alespoň sociální pojištění? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mohu mimo stanovené vycházky vyřídit i jiné věci než návštěvu lékaře??

-

Jsem matka samoživitelka a jsem dlouhodobě na nemocenské (více jak 10 měsíců). Mám svým praktickým lékařem stanovené vycházky. Mohu mimo své vycházky jít např.: řešit problém se synem ve škole, vyřídit věci na úřadě, přivézt syna ze školy (nejbližší autobus mu jede až na dvě hodiny od skončení vyučování)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Pracovní úraz – jak se vypočítá doplatek do průměrné mzdy (náhrada za ztrátu výdělku)

-

Dobrý den, měl jsem pracovním úrazu oboustranné zlomeniny kotníku a dvou operacích. Nemocenská mi chodila na účet, kde byl i DVZ a částka která činila 72% z tohoto DVZ. Měl mi být doplacen ušlý výdělek do výše průměrné mzdy, tedy 28% z DVZ. Doplatek mi přišel jen cca 18% DVZ a z toho stržena daň […]

Zobrazit odpověď