Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

Dobrý den,

v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě.

Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to musí prodloužit, no tak prý nemusí, poměr mi skončili… :-( a manžel dnes přišel s tím, že četl na internetu, že už nebudu mít nárok na mateřskou na druhé dítě, kterou budu navazovat, je to pravda?

A pokud ano, kdy se na ten rodičák nastupuje, po narození dítěte a do té doby jsem na mateřské/rodičáku s prvním dítětem?

Doufám, že je to srozumitelné, odpracováno mám, tak nechápu proč bych mateřskou neměla dostat…

Dotaz poslal/a: Pavla H., 16.04.2018 15:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.04.2018 v 03:33 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že máte uzavřený pracovní poměr na dobu určitou, tak to znamená, že pracovní poměr končí ke dni, který je sjednán ve smlouvě. Pokud tedy před uplynutím této lhůty nedojde k prodloužení.

Ochrana, kdy během mateřské nebo rodičovské dovolené nemůžete dostat výpověď od zaměstnavatele, se vztahuje jen na pracovní poměr na dobu neurčitou. U pracovního poměru na dobu určitou, je už od začátku pevně stanoveno datum ukončení pracovní smlouvy. Sice může dojít k prodloužení, ale zaměstnavatel rozhodně nemá (a vy také ne) nějakou povinnost vám pracovní poměr prodlužovat.

Co se týká nároku na mateřskou (PPM, peněžitou pomoc v mateřství), tak u ní je rozhodujícím faktorem účast na nemocenském pojištění. Nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel v době, kdy vám trvá pracovní smlouva. U PPM je nárok pokud máte v posledních 2 letech účast na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní. Do těchto 270 dní se započítávají jak víkendy, tak i svátky, běžná dovolená, nebo právě i mateřská nebo rodičovská dovolená.

Druhou, neméně důležitou podmínkou nároku na „mateřskou“ je to, že v době zahájení PPM (tedy v době 6 – 8 týdnů před porodem, konkrétní termín si volíte sama po konzultaci se svým lékařem) jste stále zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění). Nebo že jste v této době ještě v ochranné době, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištění činnosti).

Pokud vám pracovní poměr skončil na konci roku 2018 (řekněme k 31. 12. 2017), tak vám ochranná lhůta pro nárok na PPM trvá do 29. 6. 2018. Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Vzhledem k udávanému termínu porodu (31. 7. 2018) by u vás mělo k zahájení PPM docházet v době mezi 5. 6. 2018 až 19. 6. 2018. A to by mělo být ještě v ochranné lhůtě po tom, co vám skončil pracovní poměr. Viz paragraf 34:

(1) Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává 

a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

Mám tedy za to, že byste na PPM měla mít nárok i u druhého dítěte.

Pokud byste na ni nárok neměla, pak byste až do porodu druhého dítěte byla na rodičovské a dostávala rodičovský příspěvek. Po narození druhého dítěte by vám zanikl nárok na rodičovský příspěvek na první dítě. Současně by vám ale vznikl nárok na rodičovský příspěvek na druhé dítě. Na ten máte nárok buď po narození dítěte, nebo po skončení „mateřské“ (PPM). Ale jak jsem psala výše, pokud platí termíny, které jsou napsány v dotazu, tak byste na PPM měla mít nárok.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená a dva zaměstnavatelé

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak to v mém případě bude s výpočtem PPM? U jednoho zaměstnavatele mám podepsanou pracovní smlouvu na dobu neurčitou (22 tis. hrubého), U druhého zaměstnavatele mám již poněkolikáté uzavřenou pracovní smlouvu (zkrácené HPP) na dobu určitou (1 rok, od prosince, mzda kolísá kolem 3-5 tis. hrubého). V tomto druhém […]

Zobrazit odpověď