Přechod z rodičovské (3 leté) na druhou mateřskou?

Dobrý den, mám dotaz:

Budu mít nárok na druhou peněžitou pomoc v mateřství? Když jsem zaměstnaná na půl úvazku na dobu neurčitou.

Syn se mi narodil 30. 6. 2015, na PPM jsem měla nárok, a čerpám tedy i rodičovskou na 3 roky.

Bohužel se mi nepovedlo otěhotnět podruhé, tak aby se druhé dítě narodilo před 3 rokem syna (to vím, že bych na PPM nárok měla, kdybych to do jeho 3 let stihla).

Když teď otěhotněním a dítě se narodí dejme tomu květen, červen…

Do práce bych s břichem nastoupit nemohla, pracuji jako pokladní a ani nechci.

Mám nárok na druhou PPM krátce po 3. roce syna? Nebo bych spadla rovnou do kategorie jen 4 letá rodičovská vyplácená od data porodu dítěte?

Jak bych měla řešit období po 30. 6. 2017? Jít na nemocenskou?

Z čeho by se vypočítala, když jsem byla 3 roky na mateřské a rodičovské? Nevím, jak se taková situace řeší. Chceme druhé miminko, do práce ještě nechci.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Veronika M., 29.04.2017 16:31

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.04.2018 09:02 napsal/a:
 

Dobrý den,

V případě, že vašemu synovi budou za cca 2 měsíce 3 roky, pak vám k tomuto datu bude končit rodičovská dovolená (kterou máte u svého zaměstnavatele). Po skončení rodičovské dovolené (bez ohledu na to jestli budete/nebudete) těhotná byste se tedy měla vracet do zaměstnání. Zde je pak několik možností:

Po návratu do zaměstnání se můžete se zaměstnavatelem domluvit na ukončení pracovního poměru. Zaměstnavatel vám může dát výpověď (pak máte nárok na výpovědní lhůtu 2 měsíce + odstupné). Nebo můžete dát výpověď vy. Nebo můžete řešit ukončení pracovního poměru dohodou. V takovém případě ale zpravidla nemáte nárok na odstupné.

Po skončení pracovního poměru byste pak měla jít na Úřad práce. Byla byste nezaměstnaná a měla byste nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jako nezaměstnaná byste ale neměla nárok na PPM (mateřskou).

Druhou možností je pak to, že byste po skončení rodičovské dovolené krátce pracovala, a po otěhotnění byste nastoupila do pracovní neschopnosti (nebo pokud byste byla už těhotná, a dohodla se se svým lékařem, že vám rovnou „napíše“ rizikové těhotenství, tak byste mohla být v pracovní neschopnosti ihned po skončení rodičovské dovolené).

Pokud byste byla v pracovní neschopnosti až do porodu – váš pracovní poměr by tedy neskončil – pak byste měla nárok na PPM. Pokud by navíc došlo k narození druhého dítěte do 4 roků toho prvního, tak byste měla mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství ve stejné výši, jako u prvního dítěte (resp. PPM by se počítala ze stejného vyměřovacího základu) – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

To jestli budete/nebudete mít nárok na „mateřskou“ je tedy závislé na tom, zda budete zaměstnána nebo ne. Resp. pokud by došlo k ukončení zaměstnání, a vy jste v té době již byla těhotná, tak je zde ještě ochranná doba – po skončení zaměstnání, ve kterém, jste již byla těhotná je zde ochranná doba 180 dní. Pokud dojde k případnému zahájení PPM do této doby, tak máte nárok na PPM i když jste nezaměstnaná.

Co se týká rodičovské, tak zde je to aktuálně (od 1. 1. 2018) tak, že pokud máte nárok na mateřskou, můžete si volit i délku/výši rodičovského příspěvku. Pokud nemáte nárok na mateřskou, tak nově máte také možnost volby (do 1. 1. 2018 jste možnost volby neměla), ale maximálně do 7600 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,