Přechod z rodičovské na další mateřskou

Dobrý den,

dnes (10. 5. 2017) mi přišlo Oznámení o zahájení správního řízení, že vzhledem k vyčerpání celkové částky RP je zahájeno správní řízení ve věci odejmutí dávky státní sociální podpory RP ode dne 1. 5. 2017. Čekám druhé dítě a na mateřskou mohu nastoupit nejdříve 24. 5. 2017.

Musím odejmutí RP nahlásit zaměstnavateli? Mám ještě i druhé zaměstnání na DPP – musím to nahlásit tam (kvůli případné úpravě výše soc. a zdrav. pojištění za měsíc květen)?

Zdravotní a sociální pojištění za měsíc květen řešit nemusím (hlášení na pojišťovnu atd.?)?

Jde mi o to, jestli přechodem z rodičovské na mateřskou, který je sice v jednom měsíci, ale je tam cca 24 dní pauza, o něco nepřijdu. Popř. abych nepromeškala povinnost nahlášení na nějakém úřadě.

Děkuji moc.

Dotaz poslal/a: Jana M., 10.05.2017 19:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.05.2017 v 17:29 napsal/a:

Dobrý den,

To, že vám skončilo čerpání rodičovského příspěvku, nemusíte se svým zaměstnavatelem nijak řešit. Jde o to, že rodičovská dovolená, kterou máte ve vztahu k zaměstnavateli a pobírání rodičovského příspěvku, který vám nyní končí, spolu v zásadě nijak nesouvisí.

Je možné být na rodičovské dovolené a přitom nedostávat rodičovský příspěvek. Stejně tak je možné i nadále chodit do zaměstnání a při tom současně pobírat rodičovský příspěvek. Jsou to dvě různé věci, které spolu souvisí jen „volně“.

Ve vztahu k vašemu zaměstnavateli je rozhodující to, do kdy máte sjednanou rodičovskou dovolenou. Pokud by to náhodou bylo také jen do 1. května, pak byste to určitě řešit musela (resp. to už byste měla dávno nastoupit zpět do zaměstnání), ale předpokládám, že rodičovská dovolená vám končí až později. Takže se zaměstnavatelem budete řešit až to zahájení mateřské dovolené s druhým dítětem.

Co se týká sociálního pojištění, tak zde není co řešit. Po dobu čerpání rodičovské dovolené za vás tak jako tak nikdo sociální pojištění neplatí. Ani stát, ani zaměstnavatel. Je to tak, že až budete jednou řešit důchod, tak doba, kdy jste byla na rodičovské dovolené (třeba 3 roky) se vám započítá jako tzv. náhradní doba pojištění. Zde opět hraje roli spíše ona rodičovská dovolená než to jestli současně dostáváte rodičovský příspěvek nebo ne.

Obdobné je to i se zdravotním pojištěním. V době kdy pečujete o dítě a jste na rodičovské dovolené, tak za vás zdravotní pojištění platí stát. Pokud vám skončil rodičovský příspěvek, ale pokračuje vaše rodičovská dovolená, pak se na zdravotním pojištění také nic nemění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď