Přechod z rodičovské na další mateřskou

Dobrý den,

dnes (10. 5. 2017) mi přišlo Oznámení o zahájení správního řízení, že vzhledem k vyčerpání celkové částky RP je zahájeno správní řízení ve věci odejmutí dávky státní sociální podpory RP ode dne 1. 5. 2017. Čekám druhé dítě a na mateřskou mohu nastoupit nejdříve 24. 5. 2017.

Musím odejmutí RP nahlásit zaměstnavateli? Mám ještě i druhé zaměstnání na DPP – musím to nahlásit tam (kvůli případné úpravě výše soc. a zdrav. pojištění za měsíc květen)?

Zdravotní a sociální pojištění za měsíc květen řešit nemusím (hlášení na pojišťovnu atd.?)?

Jde mi o to, jestli přechodem z rodičovské na mateřskou, který je sice v jednom měsíci, ale je tam cca 24 dní pauza, o něco nepřijdu. Popř. abych nepromeškala povinnost nahlášení na nějakém úřadě.

Děkuji moc.

Dotaz poslal/a: Jana M., 10.05.2017 19:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.05.2017 v 17:29 napsal/a:

Dobrý den,

To, že vám skončilo čerpání rodičovského příspěvku, nemusíte se svým zaměstnavatelem nijak řešit. Jde o to, že rodičovská dovolená, kterou máte ve vztahu k zaměstnavateli a pobírání rodičovského příspěvku, který vám nyní končí, spolu v zásadě nijak nesouvisí.

Je možné být na rodičovské dovolené a přitom nedostávat rodičovský příspěvek. Stejně tak je možné i nadále chodit do zaměstnání a při tom současně pobírat rodičovský příspěvek. Jsou to dvě různé věci, které spolu souvisí jen „volně“.

Ve vztahu k vašemu zaměstnavateli je rozhodující to, do kdy máte sjednanou rodičovskou dovolenou. Pokud by to náhodou bylo také jen do 1. května, pak byste to určitě řešit musela (resp. to už byste měla dávno nastoupit zpět do zaměstnání), ale předpokládám, že rodičovská dovolená vám končí až později. Takže se zaměstnavatelem budete řešit až to zahájení mateřské dovolené s druhým dítětem.

Co se týká sociálního pojištění, tak zde není co řešit. Po dobu čerpání rodičovské dovolené za vás tak jako tak nikdo sociální pojištění neplatí. Ani stát, ani zaměstnavatel. Je to tak, že až budete jednou řešit důchod, tak doba, kdy jste byla na rodičovské dovolené (třeba 3 roky) se vám započítá jako tzv. náhradní doba pojištění. Zde opět hraje roli spíše ona rodičovská dovolená než to jestli současně dostáváte rodičovský příspěvek nebo ne.

Obdobné je to i se zdravotním pojištěním. V době kdy pečujete o dítě a jste na rodičovské dovolené, tak za vás zdravotní pojištění platí stát. Pokud vám skončil rodičovský příspěvek, ale pokračuje vaše rodičovská dovolená, pak se na zdravotním pojištění také nic nemění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď