Přechod z rodičovské na další mateřskou

Dobrý den,

dnes (10. 5. 2017) mi přišlo Oznámení o zahájení správního řízení, že vzhledem k vyčerpání celkové částky RP je zahájeno správní řízení ve věci odejmutí dávky státní sociální podpory RP ode dne 1. 5. 2017. Čekám druhé dítě a na mateřskou mohu nastoupit nejdříve 24. 5. 2017.

Musím odejmutí RP nahlásit zaměstnavateli? Mám ještě i druhé zaměstnání na DPP – musím to nahlásit tam (kvůli případné úpravě výše soc. a zdrav. pojištění za měsíc květen)?

Zdravotní a sociální pojištění za měsíc květen řešit nemusím (hlášení na pojišťovnu atd.?)?

Jde mi o to, jestli přechodem z rodičovské na mateřskou, který je sice v jednom měsíci, ale je tam cca 24 dní pauza, o něco nepřijdu. Popř. abych nepromeškala povinnost nahlášení na nějakém úřadě.

Děkuji moc.

Dotaz poslal/a: Jana M., 10.05.2017 19:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.05.2017 v 17:29 napsal/a:

Dobrý den,

To, že vám skončilo čerpání rodičovského příspěvku, nemusíte se svým zaměstnavatelem nijak řešit. Jde o to, že rodičovská dovolená, kterou máte ve vztahu k zaměstnavateli a pobírání rodičovského příspěvku, který vám nyní končí, spolu v zásadě nijak nesouvisí.

Je možné být na rodičovské dovolené a přitom nedostávat rodičovský příspěvek. Stejně tak je možné i nadále chodit do zaměstnání a při tom současně pobírat rodičovský příspěvek. Jsou to dvě různé věci, které spolu souvisí jen „volně“.

Ve vztahu k vašemu zaměstnavateli je rozhodující to, do kdy máte sjednanou rodičovskou dovolenou. Pokud by to náhodou bylo také jen do 1. května, pak byste to určitě řešit musela (resp. to už byste měla dávno nastoupit zpět do zaměstnání), ale předpokládám, že rodičovská dovolená vám končí až později. Takže se zaměstnavatelem budete řešit až to zahájení mateřské dovolené s druhým dítětem.

Co se týká sociálního pojištění, tak zde není co řešit. Po dobu čerpání rodičovské dovolené za vás tak jako tak nikdo sociální pojištění neplatí. Ani stát, ani zaměstnavatel. Je to tak, že až budete jednou řešit důchod, tak doba, kdy jste byla na rodičovské dovolené (třeba 3 roky) se vám započítá jako tzv. náhradní doba pojištění. Zde opět hraje roli spíše ona rodičovská dovolená než to jestli současně dostáváte rodičovský příspěvek nebo ne.

Obdobné je to i se zdravotním pojištěním. V době kdy pečujete o dítě a jste na rodičovské dovolené, tak za vás zdravotní pojištění platí stát. Pokud vám skončil rodičovský příspěvek, ale pokračuje vaše rodičovská dovolená, pak se na zdravotním pojištění také nic nemění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď