Přechod z rodičovské na mateřskou v případě zániku firmy

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, u prvního dítěte jsem měla PPM 15.000 a RP si teď dám 8.000 cca do necelých 3 let dítěte.

Pokud by se mi podařilo otěhotnět do té doby a chtěla bych přejít z RP znovu na PPM a mezitím by firma zaměstnavatele zkrachovala, mám nárok na PPM a pokud ano ve stejné výši jako u prvního dítěte nebo mám nárok jen na RP od narození druhého dítěte?

Mám smlouvu na dobu neurčitou.

Dotaz poslal/a: Lucie H., 05.05.2017 05:55
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.05.2017 v 18:02 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) i u druhého dítěte, pak musí být splněny základní podmínky. První podmínkou je to, že v době zahájení PPM na druhé dítě, což je zpravidla 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, jste stále „zaměstnána“ (účastníkem nemocenského pojištění). Nebo že jste v této době v ochranné lhůtě, která je pro PPM až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podmínkou pro nárok na PPM je pak to, že v době zahájení PPM splňujete podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Pokud by došlo k zániku vašeho současného zaměstnavatele, a tím pádem i vaší pracovní smlouvy, pak by záleželo především na tom, o jaké konkrétní termíny by se jednalo.

Pokud zanikne firma, která vás zaměstnává, tak když jste doma na rodičovské dovolené a čerpáte rodičovský příspěvek, nic to pro vás bezprostředně neznamená. I když by zanikl váš pracovní poměr, i nadále byste dostávala rodičovský příspěvek a nemusela nikam chodit a nic řešit. Po skončení rodičovského příspěvku (pokud byste nenastupovala na PPM), pak byste byla nezaměstnaná, měla byste jít na Úřad práce a měla byste nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Ve vztahu k nároku na PPM na druhé dítě by pak záleželo na tom, kdy přesně by došla k zániku firma (a tím i ukončení vašeho současného pracovního poměru). Pokud byste byla těhotná a termín zahájení PPM na druhé dítě by vám vycházel ještě v rámci lhůty 180 dní od ukončení tohoto pracovního poměru, pak byste nárok na PPM měla (a je v zásadě jedno jestli byste na PPM přecházela rovnou z rodičovské, nebo jestli byste mezi skončením rodičovské a zahájením PPM byla třeba nějakou dobu vedená v evidenci úřadu práce jako nezaměstnaná).

Pokud by ale došlo k zániku firmy dříve a termín zahájení PPM by byl až po uplynutí ochranné lhůty 180 dní, pak byste již na PPM nárok neměla. Musela byste tedy ještě před PPM na druhé dítě nastoupit do jiného zaměstnání. Jinak byste pak měla nárok jen na rodičovský příspěvek na druhé dítě po jeho narození.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď