Přechod z rodičovské na mateřskou v případě zániku firmy

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, u prvního dítěte jsem měla PPM 15.000 a RP si teď dám 8.000 cca do necelých 3 let dítěte.

Pokud by se mi podařilo otěhotnět do té doby a chtěla bych přejít z RP znovu na PPM a mezitím by firma zaměstnavatele zkrachovala, mám nárok na PPM a pokud ano ve stejné výši jako u prvního dítěte nebo mám nárok jen na RP od narození druhého dítěte?

Mám smlouvu na dobu neurčitou.

Dotaz poslal/a: Lucie H., 05.05.2017 05:55
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.05.2017 v 18:02 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) i u druhého dítěte, pak musí být splněny základní podmínky. První podmínkou je to, že v době zahájení PPM na druhé dítě, což je zpravidla 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, jste stále „zaměstnána“ (účastníkem nemocenského pojištění). Nebo že jste v této době v ochranné lhůtě, která je pro PPM až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podmínkou pro nárok na PPM je pak to, že v době zahájení PPM splňujete podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Pokud by došlo k zániku vašeho současného zaměstnavatele, a tím pádem i vaší pracovní smlouvy, pak by záleželo především na tom, o jaké konkrétní termíny by se jednalo.

Pokud zanikne firma, která vás zaměstnává, tak když jste doma na rodičovské dovolené a čerpáte rodičovský příspěvek, nic to pro vás bezprostředně neznamená. I když by zanikl váš pracovní poměr, i nadále byste dostávala rodičovský příspěvek a nemusela nikam chodit a nic řešit. Po skončení rodičovského příspěvku (pokud byste nenastupovala na PPM), pak byste byla nezaměstnaná, měla byste jít na Úřad práce a měla byste nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Ve vztahu k nároku na PPM na druhé dítě by pak záleželo na tom, kdy přesně by došla k zániku firma (a tím i ukončení vašeho současného pracovního poměru). Pokud byste byla těhotná a termín zahájení PPM na druhé dítě by vám vycházel ještě v rámci lhůty 180 dní od ukončení tohoto pracovního poměru, pak byste nárok na PPM měla (a je v zásadě jedno jestli byste na PPM přecházela rovnou z rodičovské, nebo jestli byste mezi skončením rodičovské a zahájením PPM byla třeba nějakou dobu vedená v evidenci úřadu práce jako nezaměstnaná).

Pokud by ale došlo k zániku firmy dříve a termín zahájení PPM by byl až po uplynutí ochranné lhůty 180 dní, pak byste již na PPM nárok neměla. Musela byste tedy ještě před PPM na druhé dítě nastoupit do jiného zaměstnání. Jinak byste pak měla nárok jen na rodičovský příspěvek na druhé dítě po jeho narození.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď