Přechod z rodičovské na mateřskou v případě zániku firmy

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, u prvního dítěte jsem měla PPM 15.000 a RP si teď dám 8.000 cca do necelých 3 let dítěte.

Pokud by se mi podařilo otěhotnět do té doby a chtěla bych přejít z RP znovu na PPM a mezitím by firma zaměstnavatele zkrachovala, mám nárok na PPM a pokud ano ve stejné výši jako u prvního dítěte nebo mám nárok jen na RP od narození druhého dítěte?

Mám smlouvu na dobu neurčitou.

Dotaz poslal/a: Lucie H., 05.05.2017 05:55
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.05.2017 v 18:02 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) i u druhého dítěte, pak musí být splněny základní podmínky. První podmínkou je to, že v době zahájení PPM na druhé dítě, což je zpravidla 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, jste stále „zaměstnána“ (účastníkem nemocenského pojištění). Nebo že jste v této době v ochranné lhůtě, která je pro PPM až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podmínkou pro nárok na PPM je pak to, že v době zahájení PPM splňujete podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Pokud by došlo k zániku vašeho současného zaměstnavatele, a tím pádem i vaší pracovní smlouvy, pak by záleželo především na tom, o jaké konkrétní termíny by se jednalo.

Pokud zanikne firma, která vás zaměstnává, tak když jste doma na rodičovské dovolené a čerpáte rodičovský příspěvek, nic to pro vás bezprostředně neznamená. I když by zanikl váš pracovní poměr, i nadále byste dostávala rodičovský příspěvek a nemusela nikam chodit a nic řešit. Po skončení rodičovského příspěvku (pokud byste nenastupovala na PPM), pak byste byla nezaměstnaná, měla byste jít na Úřad práce a měla byste nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Ve vztahu k nároku na PPM na druhé dítě by pak záleželo na tom, kdy přesně by došla k zániku firma (a tím i ukončení vašeho současného pracovního poměru). Pokud byste byla těhotná a termín zahájení PPM na druhé dítě by vám vycházel ještě v rámci lhůty 180 dní od ukončení tohoto pracovního poměru, pak byste nárok na PPM měla (a je v zásadě jedno jestli byste na PPM přecházela rovnou z rodičovské, nebo jestli byste mezi skončením rodičovské a zahájením PPM byla třeba nějakou dobu vedená v evidenci úřadu práce jako nezaměstnaná).

Pokud by ale došlo k zániku firmy dříve a termín zahájení PPM by byl až po uplynutí ochranné lhůty 180 dní, pak byste již na PPM nárok neměla. Musela byste tedy ještě před PPM na druhé dítě nastoupit do jiného zaměstnání. Jinak byste pak měla nárok jen na rodičovský příspěvek na druhé dítě po jeho narození.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď