Přerušení OSVČ a přihlášení na Úřad práce

Dobrý den,

pracuji jako nezávislý konzultant v oblasti IT. Když ukončím práci na nějakém projektu, nemám vždy hned další projekt.

Chci se zeptat, jak mám řešit tuto situaci: Během doby, kdy hledám nový projekt, nemám žádný příjem, ale všechny odvody platím.

Je možné se na tuto přechodnou dobu přihlásit na úřad práce? Jaký dopad to bude mít na důchod? Děkuji.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Marta L., 20.03.2017 07:26

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.06.2017 15:03 napsal/a:
 

Dobrý den,

Přerušit výkon SVČ pochopitelně můžete, a to na libovolně dlouhou dobu. Třeba i jen na měsíc, nebo na půl roku apod. Oznámení o přerušení výkonu SVČ je nutné oznámit do 8 dní na ČSSZ a současně i na svoji zdravotní pojišťovnu. Do 15 dní se pak musí přerušení nahlásit na Finanční úřad. Živnostenský úřad se informovat nemusí.

Pak můžete jít na Úřad práce a být vedená v evidenci uchazečů o zaměstnání. V době, kdy máte přerušenou činnost OSVČ, nemusíte platit zálohy na sociální/zdravotní pojištění. Zdravotní pojištění za vás platí stát. K sociálnímu se ještě dostanu.

Při splnění standardních podmínek – například minimální doba účasti na důchodovém pojištění 12 měsíců za poslední dva roky, nebo minimální doba účasti na důchodovém pojištění 3 nebo 6 měsíců od poslední podpory v nezaměstnanosti, vám pak vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Podpora v nezaměstnanosti je ale u „bývalých“ OSVČ zpravidla jen velmi nízká. Její výše se odvíjí od toho, jak vysoké platíte zálohy na sociální pojištění, resp. od toho, jaký je váš vyměřovací základ. Pokud si uplatňujete výdaje paušálem a pak to zpravidla není mnoho.

Co se týká sociálního pojištění, tak to za vás, jako za nezaměstnanou, nikdo neplatí. Doba, kdy pobíráte podporu v nezaměstnanosti se, ale započítává do doby nároku na důchod. I doba, kdy již nemáte nárok na podporu, se započítává – ale pouze maximálně poslední 3 roky. Pokud byste například v průběhu života byla 10x nezaměstnaná a měla celkem třeba 50 měsíců bez nároku na podporu v nezaměstnanosti, pak se vám z této doby započítá maximálně 36 měsíců.

V době, kdy jste vedená jako nezaměstnaná na Úřadu práce, si ale současně můžete platit dobrovolné důchodové pojištění. Pak se vám nejenom započítává doba, ale započítává se vám i „příjem“ – vyměřovací základ vyplývající z výše placeného pojistného.

Opět ale, jako OSVČ musíte počítat s tím, že případný důchod nebude nijak závratně vysoký.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,