Převod nájmu obecního bytu na bratra

Dobrý den,

Mám dotaz ohledně možnosti převodu nájmu obecního bytu na bratra.

Žiju v obecním bytě (přes 7 let) s manželkou a v posledním roce se k nám přistěhoval bratr. Nájemní smlouvu mám na dobu neurčitou.

Bratr zde má nahlášený trvalý pobyt a řádně platí za služby. S manželkou plánujeme kupovat nemovitost a přestěhovat se.

Je nějaká možnost a popřípadě jaká, aby nájem bytu přešel na bratra a nemusel se tak vystěhovat?

Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Jakub J., 26.04.2017 16:08
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.04.2017 v 14:12 napsal/a:

Dobrý den,

Již několik let platí nový Občanský zákoník (Zákon číslo 89/2012 Sb.). Tento zákon pak poměrně značně zpřísnil pravidla pro možnost převedení nájmu na jinou osobu. Zatímco dříve byla tato pravidla velmi benevolentní, nyní je možné provést převod nájmu jen u určitých konkrétních situací.

V zásadě se dá říci, že převod nájmu je možný buď se souhlasem majitele bytu – zde není žádná přesná zákonná úprava – je to záležitost dohody mezi současným nájemcem, pronajímatelem a novým nájemcem.

Nebo je převod nájmu možný v případě, že dosavadní nájemce zemře. Pak může nastávat několik variant. V některých případech takto nájem přechází téměř automaticky. Takto třeba přechází nájem na pozůstalou manželku/manžela. V jiných případech (týká se třeba vnuků a vnuček) pak je již požadováno, aby dotyčná osoba žila alespoň 3 roky ve společné domácnosti s původním pronajímatelem.

Nový občanský zákoník také omezil dobu trvání takovéhoto nájmu. I když původní nájemce měl smlouvu na dobu neurčitou, po převodu nájmu platí nájemní smlouva maximálně 2 roky a poté je potřeba dojednat její prodloužení.

Ve vašem konkrétním případě ale dle zákona není nějaký „automatický nárok“ na převedení nájmu. Je tedy nutné se obrátit na majitele bytu – tedy příslušný městský nebo obecní úřad a odbor, který toto řeší, a zde se informovat na to, za jakých podmínek by případně bylo možné provést převod nájmu vašeho bytu na bratra. V různých městech/obcích toto mohou mít upraveno nějakou vyhláškou, která může určovat odlišné podmínky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Přídavek na bydlení bez trvalého bydliště

-

Dobrý den, bydlíme s manželem v nájemním bytě, který stojí 16000,-. Naše platy jsou 17786,-. V bytě nesmíme mít trvalé bydliště, protože si to majitel nepřeje. Máme nárok na přídavky na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky hmotné nouze a podnájem v družstevním bytě

-

Dobrý den, prosím o radu. Žiju sama s 5 letou dcerkou. A máme se stěhovat do družstevního bytu, tudíž budu mít podnájemní smlouvu, budu tam mít trvalý pobyt. Jsem na úřadu práce. Nepracuji. Dostanu na tento podnájem, doplatek na bydlení, a životní minimum? Děkuji moc za informace O co ještě mohu žádat na byt družstevní? […]

Zobrazit odpověď

Mohu manželce zakázat bydlet v mém domě?

-

Dobrý den, bydlím s manželkou a nezletilým synem v rodinném domě, jehož jsem výhradním majitelem. S manželkou se budeme v dohledné době rozvádět. Dlouhou dobu trvám na tom, aby v mém domě respektovala nějaká pravidla, týkající se především klidu, čistoty a pořádku. Bohužel marně. Mohu dát manželce nájemní smlouvu a v případě jejího nedodržování zrušit […]

Zobrazit odpověď

Jak vyřídit trvalé bydliště na úřadu?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat. Moje matka vlastní rodinný dům, kde nebydlí, zdědila ho po prarodičích. Teď je vlastník nemovitosti ona. Chtěla bych v domě bydlet, ale nevíme s mámou, co budeme potřebovat. Nechceme uzavírat nájemní smlouvu. Stačí mam čestné prohlášení s možnosti trvalého bydliště? Máma tam nemůže jít se mnou osobně, je vážně nemocná. […]

Zobrazit odpověď