Přídavek na dítě pro pracujícího studenta

Dobrý večer, mám dotaz ohledně přídavku na dítě.

Zajímalo by mě, jestli člověk, který pracuje na plný úvazek a zároveň student od 1. září 2016 na VŠ kombinovaného studia může mít nárok na přídavek?

Za necelé 2 měsíce dovrší 26 let.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Michaela M., 14.09.2016 19:23
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 04.10.2016 v 04:21 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok, na přídavky na dítě, je v zásadě pouze jedna hlavní podmínka. A to, že příjmy rodiny (všech společně posuzovaných osob), nepřesahují částku 2,4 násobek životního minima.

Rozhodným obdobím, za které se posuzují příjmy je vždy předchozí kalendářní rok – tj. konkrétně nyní v říjnu 2016 se posuzují příjmy za kalendářní rok 2015:

§ 6

Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, je

a) u přídavku na dítě kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. října do 30. září následujícího kalendářního roku, v němž před počátkem uvedeného období je třeba podle § 51 prokázat rozhodný příjem,

V případě, že jste již „zletilé nezaopatřené dítě (tedy studující dítě do 26 let), pak se do okruhu společně posuzovaných osob zahrnujete buď pouze vy, nebo případně i Vaši rodiče – pokud máte trvalé bydliště stejné jako oni:

(2) Společně posuzovanými osobami jsou, není-li dále stanoveno jinak,

a) nezaopatřené děti (§ 11),

b) nezaopatřené děti (§ 11) a rodiče těchto dětí; za rodiče se považují i osoby, jimž byly nezaopatřené děti svěřeny do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, manžel, partner rodiče nebo uvedené osoby, vdovec nebo vdova po rodiči nebo uvedené osobě a druh (družka) rodiče nebo uvedené osoby,

c) manželé, partneři nebo druh a družka, nejde-li o rodiče posuzované podle písmene b),

d) nezaopatřené děti, jejich rodiče, pokud jsou nezaopatřenými dětmi a jsou osamělí, a rodiče [písmeno b)] těchto rodičů,

pokud s oprávněnou osobou spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.

(3) Podmínka, že osoby spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby, se považuje vždy za splněnou, není-li dále stanoveno jinak, jde-li o

a) nezletilé nezaopatřené dítě a jeho rodiče [odstavec 2 písm. b)]; pokud rodiče dítěte uvedení v odstavci 2 písm. b) části věty před středníkem jsou rozvedeni, posuzuje se jako osoba společně posuzovaná s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič, s nímž dítě společně žije, a bylo-li uvedeným rodičům svěřeno dítě do společné nebo střídavé výchovy obou rodičů podle zvláštního právního předpisu, posuzuje se s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič určený na základě dohody těchto rodičů s tím, že tuto dohodu mohou rodiče změnit vždy jen k prvnímu dni kalendářního čtvrtletí

b) zletilé nezaopatřené dítě a jeho rodiče, jestliže rodiče a dítě jsou v témže bytě hlášeni k trvalému pobytu; ustanovení písmene a) části věty za středníkem přitom platí obdobně,

c) manželé, partneři žijící v registrovaném partnerství.

Pokud byste měl být posuzován (z pohledu nároku na přídavky na dítě) samostatně, pak životní minimum jednotlivce je částka 3410 Kč. 2,4 násobek životního minima by pak byl 8184 Kč. Pokud by tedy Váš průměrný měsíční příjem ze zmíněného HPP v roce 2015 byl nižší než 8184 Kč, pak byste nárok na tuto sociální dávku mít mohla.

Pokud byste ale byla z pohledu sociální dávky přídavek na dítě posuzován i společně s rodiči, pak bude záležet na celkovém počtu společně posuzovaných osob a na tom, jaké jsou jejich celkové příjmy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Přídavky na dítě:

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti. V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné. Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě – mám nárok na nějaké dávky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem na úřadu práce, pobírám příspěvek na bydlení a alimenty – otec jinak nefunguje. Nemohu sehnat práci a syn navštěvuje předškolní docházku v mateřské škole. moje otázka zní: Když se přihlásím na zdravotní pojišťovně jako matka v domácnosti, že budu pečovat o synka, mám nárok na nějaké dávky? Protože […]

Zobrazit odpověď