Přihlášení na úřad práce po skončení VŠ

Dobrý den,

po 10.12 2016 mi odepsali z VŠ že jsem byl k datu 30.11 2016 vyhozen z VŠ kvůli nepřihlášení se do 2 semestru.

Tak jsem šel hned 14 na úřad práce, že se evidují. Tam mi paní sdělila, že potřebují doklad o ukončení studia a že to mám spolu s maturitním vysvědčením přinést 28.12.

Úřední hodiny studijního oddělení mělo ve čt zavřeno a od pátku tzn. 16.12 – 30.12 mají volno.

Půjdu evidovat i zpětně na úřadu práce?

Dotaz poslal/a: Tomáš D., 16.12.2016 07:18
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.12.2016 v 15:11 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, tak zde platí, že pokud o zařazení do evidence požádáte do 3 pracovních dnů od skončení posledního zaměstnání nebo od poslední činnosti která se považuje za „náhradní dobu zaměstnání“ (ve vašem případě ono studium), tak jste zařazen do evidence k datu ukončení této činnosti.

Pokud jde o zařazení požádáno později, pak můžete být zařazen do evidence až k tomu pozdějšímu datu. Viz paragraf 26, zákon o zaměstnanosti (Zákon číslo 435/2004 Sb.):

§ 26 Zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání

(1) Fyzická osoba se zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání dnem podání písemné žádosti o zprostředkování zaměstnání. Požádá-li fyzická osoba o zprostředkování zaměstnání nejpozději do 3 pracovních dnů po skončení zaměstnání nebo jiných činností, které jsou uvedeny v § 25 odst. 1, nebo činností, které jsou podle § 41 odst. 3 považovány za náhradní doby zaměstnání, zařadí se do evidence uchazečů o zaměstnání ode dne následujícího po skončení zaměstnání nebo těchto činností.

Osobně bych se tedy na vašem místě spojil s příslušnou pracovnicí na Úřadu práce (myslím, že by mělo stačit jen po telefonu nebo třeba emailem), a sdělil ji tu stejnou informaci, kterou píšete ve svém dotazu (tedy že požadované potvrzení budete mít až v novém roce), a domluvil se s ní na jiném termínu na začátku ledna, kdy již budete mít všechny potřebné dokumenty.

Myslím že vašem konkrétním případě, nemusí být až tak velký problém, pokud byste byl do evidence uchazečů zařazen až v lednu. Pokud jste v průběhu studia nepracoval (v zaměstnání, kde by vám vznikla účast na důchodovém pojištění), tak stejně nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. A co se pak týká zdravotního pojištění, tak to byste měl mít vyřešení tím, že po část měsíce prosince jste byl vedený ještě jako student, čili případné placení zdravotního pojištění by se vás týkalo až od ledna.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď