Příjem otce do PMM a do RP

Dobrý den,

chtěla bych vědět, zda se počítá příjem otce dítěte do PPM a následně i do RP. Otec má nižší příjem než matka.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Dana, 30.08.2016 08:27
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 21.12.2016 15:35 napsal/a:

Dobrý den,

Přiznám se, že moc netuším, na co se vlastně ptáte. V případě PPM o ni může žádat jak matka dítěte (ta na ni má nárok již v době 6 – 8 týdnů před porodem, po dobu 28 týdnů) nebo i otec dítěte (ten může žádat nejdříve od začátku 7 týdne po porodu a má na ni nárok 22 týdnů). Podmínky nároku na PPM pak musí buď otec, nebo matka dítěte splnit „sám za sebe“. A výše PPM se odvíjí od příjmu žadatele o tuto dávku. Příjem druhého z rodičů zde nemá žádný vliv.

U rodičovského příspěvku pak příjem otce nebo matky dítěte hraje roli pouze při možnosti volby výše rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek jako takový je vždy 220 tisíc korun, bez ohledu na to, jak vysoké jsou příjmy otce nebo matky. Pro možnost volby výše rodičovského příspěvku pak stačí, pokud má alespoň jeden z rodičů dostatečně vysoký vyměřovací základ.

Podle výše vyměřovacího základu je pak možné zvolit některou variantu rodičovského příspěvku. Tedy od té minimální na 4 rok (prvních 9 měsíců 7600 Kč, zbytek doby pak 3800 Kč) po tu maximální – tj. cca 19 měsíců 11500 Kč měsíčně.

Při volbě výše RP stačí, když má alespoň jeden z rodičů příjem v dostatečné výši. Příjmy rodičů se nesčítají. To že jeden z rodičů má nízký příjem nebo dokonce vůbec žádný pak nehraje žádnou roli. Stačí, když má dostatečně vysoký příjem, alespoň jeden z rodičů.

Pokud vám tato obecná opověď na vás dotaz nepomůže, tak prosím zkuste svůj dotaz formulovat trochu konkrétněji, protože mi opravdu není jasné, na co se přesně ptáte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď