Jak se počítá příjem u dávek – čistý nebo hrubý?

Dobrý den,

je z pohledu dávek považován za příjem – jako čistý nebo hrubý?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Iveta H., 19.02.2016 10:57
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 20.02.2016 17:01 napsal/a:

Dobrý den,

Na váš dotaz, ohledně toho, jestli se pro dávky započítává čistý příjem nebo hrubý, není až tak jednoduchá odpověď. Ono se to totiž u jednotlivých dávek, a někdy i u jednotlivých příjmů liší. Pokusím se to trochu zobecnit.

U dávek, které jsou vypláceny na základě nemocenského pojištění – tedy především nemocenské dávky, ošetřovné a peněžitá pomoc v mateřství (mateřská), se výše dávky odvozuje od hrubé mzdy. Z té je stanoven vyměřovací základ, který se pak dále redukuje. U těchto dávek je tedy rozhodující hrubá mzda.

U sociálních dávek, jako je třeba příspěvek na bydlení, přídavky na dítě, porodné, rodičovský příspěvek apod. se zpravidla započítává čistý příjem. Takže například pokud se jedná o výplatu ze zaměstnání, tak se nezapočítá hrubá mzda, ale čistá. Tady jen pozor na to, že čistá mzda, a to co skutečně dostanete na účet v bance, se může lišit.

Typicky, když má někdo nařízené nějaké srážky ze mzdy třeba z důvodu placení výživného, nebo třeba z důvodu exekuce, tak má sice třena čistou mzdu 20 tisíc korun, ale na účet mu přijde třeba jen 12 tisíc korun. V takovém případě se ale započítává oněch 20 tisíc korun. To, že jsou prováděny srážky, se nezohlední.

Jiná situace je zase u příjmu OSVČ. U nich se započítá buď skutečný příjem (na základě daňového přiznání). Pokud není možné započítat příjem na základě DP (třeba z důvodu že podnikání bylo zahájeno nedávno), pak se jako příjem počítá „teoretický“ příjem ve výši 50% z průměrné mzdy v ČR.

Jako příjem se započítávají i různé dávky typu podpora v nezaměstnanosti, rodičovský příspěvek, mateřská, přídavky na dítě apod. Ty se pak započítávají ve stejné výši, jako jsou vypláceny.

Pak jsou ještě různé „specifické“ příjmy typu různé výsluhové příspěvky, příjmy z pronájmů, z prodeje podílu v obchodní korporaci apod. – je jich poměrně hodně, ale to jsou už spíše dosti okrajové věci.

A úplně nakonec jsou zde ještě dávky hmotné nouze. U nich je to ještě složitější v tom, že se jednak započítá příjem ze zaměstnání jako čistá mzda, ale současně se započítá jen část této dávky – viz zákon o pomoci ve hmotné nouzi:

§9 Příjem

(1) Pro účely tohoto zákona se za příjem, není-li dále stanoveno jinak, považuje

a) 70 % příjmu ze závislé činnosti podle zákona upravujícího daně z příjmů, a to po odpočtu daně z příjmů fyzických osob a pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění, a ze mzdových nároků vyplácených krajskou pobočkou Úřadu práce podle zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele a o změně některých zákonů,

b) 80 % příjmu

  1. z náhrady mzdy (platu) nebo sníženého platu (snížené odměny) po dobu prvních 14 dnů a od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 po dobu prvních 21 dnů dočasné pracovní neschopnosti (karantény) podle zvláštních právních předpisů1 a z dávky nemocenského pojištění,
  2. z podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci,
  3. z důchodů poskytovaných v rámci důchodového pojištění,

c) 100 % ostatních započitatelných příjmů podle zákona o životním a existenčním minimu, s výjimkou příspěvku na živobytí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Sociální dávky:

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Zpětné vyplacení příspěvku na bydlení

-

Dobrý den. Zatím bydlím ve společném bytě mě a manžela (jsme v rozvodovém řízení). On nás v květnu minulý rok opustil. Bydlím tu sama s našimi 2 dětmi. Teď u prvního stání mi paní soudkyně řekla, že bych si zpětně mohla zažádat o příspěvek na bydlení, co jsem tak pochopila. Moje příjmy jsou rodičovský příspěvek […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta VŠ – bydlení v pronájmu

-

Dobrý den, měla bych dotaz, zda jako studentka VŠ mám nárok na příspěvek na bydlení? Bydlíme ve třech (všechny jsme studentky na denním studiu) v bytě, který pronajímáme (máme platnou nájemní smlouvu). Všechny tři máme brigády (na internetu jsem se dočetla, že brigády se do příjmu, v případě studentů, nepočítají), ale vzhledem ke studiu si […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro majitelku rodinného domu

-

Dobrý den, švagrové včera zemřel manžel (můj bratr), od 50ti let musela zůstat doma a pečovat o něj jako o osobu blízkou, protože byl od 35let vážně nemocen (Parkinsonův syndrom) a proto má švagrová dost nízký důchod (asi 16tis). Bratr pobíral příspěvek na péči 4. stupně, měl poměrně slušný důchod a nyní dojde k výpadku […]

Zobrazit odpověď