Příspěvek na bydlení v družstevním bytě

Dobrý den,

Moje máma má družstevní byt a chtěla by přihlásit do svého bytu vnuka z důvodu, aby vnuk jednou zdědil tento byt. Jde o to, že v bytě bude bydlet nadále sama a syn by tam měl pouze trvalý pobyt.

Má máma v tomto případě nárok na příspěvek na bydlení?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Romana H., 02.11.2016 10:36
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 06.11.2016 04:08 napsal/a:

Dobrý den,

To, zde má Vaše matka nárok na příspěvek na bydlení, Vám takto neřeknu. Na to udáváte příliš málo informací. U příspěvku na bydlení hrají roli příjmy všech společně posuzovaných osob, skutečné náklady na bydlení, počet osob nebo třeba i velikost města, ve kterém žije.

Pokud Vám jde především o to, jak se změní podmínky tím, že její vnuk začne mít v daném družstevním bytě trvalý pobyt, tak to určitě vliv mít bude.

Pro příspěvek na bydlení je totiž rozhodující především právě trvalý pobyt. Nejde tedy ani tak o to, kdo v daném bytě skutečně žije, jako právě o to, kdo zde má vedený trvalý pobyt.

Viz konkrétně paragraf 7, Zákon o státní sociální podpoře:

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

Z uvedeného tedy vyplývá, že jakmile v daném družstevním bytě bude mít vnuk trvalý pobyt, bude pro účely posuzování nároku na příspěvek na bydlení započítávat i on. To je sice částečně drobná výhoda – výše normativních nákladů na bydlení se odvíjí právě od počtu osob. Současně to ale může být i poměrně velká nevýhoda. Začne se totiž započítávat i příjem onoho vnuka.

Tedy pokud je vnuk samostatně výdělečně činný, pak se do příjmů bude posuzovat jeho příjem + příjem Vaší matky. Pokud by tento celkový součet byl „příliš“ vysoký, pak nárok na příspěvek na bydlení být nemusí.

Pokud ale má vnuk nízký příjem nebo žádný, pak je to z pohledu příspěvku na bydlení spíše výhoda.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď