Příspěvek na bydlení – počítá se i příjem z praxe?

Dobrý den,

když má nezletilá dcera dostává peníze na praxe, počítá se to do příjmu, na příspěvky na bydlení?

Dotaz poslal/a: Richard B., 22.02.2016 14:49
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.02.2016 v 15:10 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že při posuzování nároku na sociální dávky (zde tedy příspěvek na bydlení), se posuzují příjmy všech společně posuzovaných osob. V případě přídavků na bydlení jsou společně posuzovanými osobami všechny osoby, které mají v daném bytě (domě), vedený trvalý pobyt.

V případě příjmu nezaopatřeného dítěte (nezletilá studující dcera), je v zákoně stanovena pouze jedna výjimka, která se týká příjmu v průběhu letních prázdnin a to konkrétně v paragrafu § 5, zákon číslo č. 117/1995 Sb. Zákon o státní sociální podpoře:

(8) Pro stanovení rozhodného příjmu se nepovažuje za příjem

a) v případech uvedených v odstavci 1 písm. a) bodu 1 příjem, který byl nezaopatřenému dítěti zaúčtován v měsících červenec a srpen, a to ve výši po odpočtu pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění, po odpočtu daně z příjmů připadající na tyto příjmy a případně po odpočtu částky, která se považuje za příjem z důvodu bezplatného používání motorového vozidla pro služební i soukromé účely podle § 6 odst. 6 zákona o daních z příjmů,

b) v případech uvedených v odstavci 1 písm. a) bodu 2 za každý z měsíců červenec a srpen částka odpovídající jedné dvanáctině ročního příjmu z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti za kalendářní rok, za který se zjišťuje rozhodný příjem, nebo v případech uvedených v odstavci 6 částka tam uvedená, jestliže podnikání a jiná samostatná výdělečná činnost trvala po celý takový měsíc.

Jinak ale příjem dítěte není nijak vyloučen z celkového posuzovaného příjmu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají poplatky započítané v nájmu?

-

Dobrý den, chtěl bych si zažádat o příspěvek na bydlení. Bydlím v nájmu, mám zde nahlášené trvalé bydliště. V nájemní smlouvě mám uvedeno, že platím 11000 nájem plus 2700 poplatky na plnění spojená s užívaného bytu (vodné, stočné, ukliď společných prostor, elektřina). Jak mám úřadu doložit, kolik platím za vodu a elektřinu, když je smlouva […]

Zobrazit odpověď

Prodloužení RD a nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den. Čerpám RD do 2 let dítěte a spolu s tím i rodičovský příspěvek v nejvyšší možné částce 11500 Kč. Změnila se ale situace, a já budu muset být doma zřejmě déle, tedy do 3 let dítěte. Vím, že zaměstnavatel je povinen mi RD do tří let věku dítěte prodloužit, ale zajímalo by mě, […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok, když jsem samoživitelka

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, na co mám nárok, když jsem zůstala s tříletým synem sama. Byt mám napsaný na sebe s trvalým přihlášením, ale nájem je 11 tisíc. Teď 29. 5. 2017 mi skončil RD a zaregistrovala jsem se na ÚP. Zajímalo by mě, co mohu pobírat za dávky a jestli vůbec mi […]

Zobrazit odpověď

Kdy vznikne nárok na výplatu příspěvku na bydlení

-

Dobrý den, v květnu se stěhuji do nájemního bytu, kde budu mít také trvalé bydliště. Když si zajdu v květnu podat žádost o příspěvek na bydlení, kdy nejdříve můžu očekávat přiznání dávky a za jaké období? Nájem na květen budu platit předem už nyní v dubnu. Pochopila jsem, že se dávky přiznávají 3 měsíce zpětně. […]

Zobrazit odpověď