Mám nárok na přídavky na bydlení?

Dobrý den,

letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila.

Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď budu bez práce (na sociální podporu nemám nárok – nemám odpracovaný rok), je možné žádat alespoň o příspěvek na bydlení?

V nájemním bytě mám spolubydlící, která je vázaná podnájemní smlouvou, kterou má uzavřenou se mnou.

Mám nárok na nějakou státní podporu, když trvale bydlím v bytě 2+1 a práci jsem opustila na vlastní žádost?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Marta K., 20.12.2016 16:10
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 20.12.2016 v 17:01 napsal/a:

Dobrý den,

Příspěvek na bydlení a to jestli jste zaměstnána, nebo to z jakého důvodu jste ukončila zaměstnání spolu nijak nesouvisí (leda s ohledem na to, že se dokládají příjmy).

Ano, pokud jste po ukončení studia VŠ pracovala méně než jeden rok, pak nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tam je požadováno, abyste pracovala (resp. byla účastníkem důchodového pojištění) po dobu minimálně 12 měsíců v posledních 2 letech.

U příspěvku na bydlení ale záleží na tom, jestli máte v daném bytě vedený trvalý pobyt (což jak píšete, máte). Dále pak na tom, o jakou formu bydlení se jedná (píšete, že se jedná o nájem). V takovém případě i můžete podat žádost o přídavky na bydlení.

O ty se žádá na místním Úřadu práce (budete ale zřejmě jiné oddělení než to kde řešíte podporu v nezaměstnanosti). U této dávky jeto tak že se dokládají náklady na bydlení a příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Aktuálně tedy (těch několik dní do konce prosince) by se dokládaly příjmy a náklady na bydlení za červenec 2016 – září 2016. Od začátku ledna 2017 se pak budou dokládat příjmy za říjen 2016 až prosinec 2016.

Zde pak bude záležet na tom, jak vysoké byly tyto příjmy a výdaje za bydlení. Mezi příjmy je nutné doložit příjem všech osob, které mají v daném bytě trvalý pobyt. Pokud jej tam má i vaše spolubydlící, pak by ho dokládala i ona. Nebo jiné osoby, které mají v bytě TP.

Jako náklady na bydlení se dokládá zaplacené nájemné (složenka, výpis z účtu) a případě další platby, pokud nejsou součástí nájmu (elektřina, voda, plyn apod.). Kromě toho také bude nutné při žádosti o dávku na bydlení předložit nájemní smlouvu a osobní doklady všech osob, které mají v daném bytě trvalý pobyt.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď