Příspěvek na bydlení v podnájmu?

Dobrý den

Chtěla bych se informovat ohledně příspěvku na bydlení.

Chtěla bych odejít od manžela.

Hledám si podnájem a chtěla bych, aby mi pronajímatel napsal trvalý pobyt, ale jsem vlastníkem bytu, ve kterém bych nebydlela, zůstal by v něm manžel.

Mám nárok na nějakou pomoc?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Veronika c, 28.04.2017 09:04
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 29.04.2017 v 19:14 napsal/a:

Dobrý den,

Na úvod je potřeba říci, že příspěvek na bydlení může být poskytnut pouze v případě, že jsou splněny všechny podmínky. Mezi ty hlavní podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení patří především to, že se jedná o byt/dům v osobním či družstevním vlastnictví, nebo že na daný byt/dům máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu.

Druhou, neméně důležitou podmínkou, je pak to, že v bytě/domě, na který žádáte příspěvek na bydlení, máte vedený trvalý pobyt.

Pokud jsou tyto dvě hlavní podmínky splněny, pak již stačí jen doložit vaše příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. A současně také náklady na bydlení (ty skutečně zaplacené), opět za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pak už jen záleží na tom, jaká je výše vašeho příjmu, a jak vysoké máte náklady na bydlení.

V dotazu píšete, že si hledáte podnájem. V případě, že by se jednalo opravdu o podnájem – tedy, že byste neuzavírala nájemní smlouvu s majitelem bytu, ale podnájemní smlouvu s nájemcem (který pak má nájemní smlouvu s majitelem), tak nebudete mít možnost získat příspěvek na bydlení. Ten se totiž na podnájemní smlouvu nevztahuje. Abyste měla možnost žádat si o přídavky na bydlení, potřebujete nájemní smlouvu a trvalý pobyt.

To, že jste současně majitelem jiného bytu, ničemu nevadí. U této sociální dávky se neposuzuje vaše celková majetková situace, tedy ani to jestli jste vlastníkem nějaké jiné nemovitosti. Rozhodující je právě jen ta nájemní smlouvu a trvalé bydliště (a také pochopitelně výše příjmu a nákladů na bydlení).

Trochu jiná situace je u dávek pomoci ve hmotné nouzi. V případě, že byste neměla vůbec žádný příjem, nebo jen opravdu velmi nízký, můžete spadat do kategorie „osoba ve hmotné“ nouzi. V rámci dávek pomoci ve hmotné nouzi je pak poskytován příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Tento doplatek na bydlení pak může být v odůvodněných případech poskytnut, i když bydlíte v podnájmu nebo třeba jen na ubytovně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď

Stěhování k příteli a příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, beru mateřskou a příspěvek na bydlení. V březnu jsem musela zaplatit nedoplatek, a teď ke konci dubna se budeme se synem stěhovat k mému příteli, kde už asi nebudu mít nárok na bydlení. Zajímalo by mě, jestli v květnu ještě dostanu na bydlení a jestli se sociálka vyplácí nějaký procento z nedoplatku. A […]

Zobrazit odpověď

Dávky hmotné nouze v době neschopnosti

-

Dobrý den mam dotaz ohledně dávek hmotné nouze v době neschopnosti. Jsem teď těhotná a otce dítěte neznám, z osobního důvodu sem se rozhodla dítě si ponechat i přes to, že otce neznám. Jsem na rizikovém těhotenství doma na neschopence. Peníze mi chodí z nemocenské celkem jediný můj příjem za celý měsíc je 4170 Kč […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě – mám nárok na nějaké dávky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem na úřadu práce, pobírám příspěvek na bydlení a alimenty – otec jinak nefunguje. Nemohu sehnat práci a syn navštěvuje předškolní docházku v mateřské škole. moje otázka zní: Když se přihlásím na zdravotní pojišťovně jako matka v domácnosti, že budu pečovat o synka, mám nárok na nějaké dávky? Protože […]

Zobrazit odpověď