Příspěvek na bydlení v podnájmu?

Dobrý den

Chtěla bych se informovat ohledně příspěvku na bydlení.

Chtěla bych odejít od manžela.

Hledám si podnájem a chtěla bych, aby mi pronajímatel napsal trvalý pobyt, ale jsem vlastníkem bytu, ve kterém bych nebydlela, zůstal by v něm manžel.

Mám nárok na nějakou pomoc?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Veronika c, 28.04.2017 09:04
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 29.04.2017 v 19:14 napsal/a:

Dobrý den,

Na úvod je potřeba říci, že příspěvek na bydlení může být poskytnut pouze v případě, že jsou splněny všechny podmínky. Mezi ty hlavní podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení patří především to, že se jedná o byt/dům v osobním či družstevním vlastnictví, nebo že na daný byt/dům máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu.

Druhou, neméně důležitou podmínkou, je pak to, že v bytě/domě, na který žádáte příspěvek na bydlení, máte vedený trvalý pobyt.

Pokud jsou tyto dvě hlavní podmínky splněny, pak již stačí jen doložit vaše příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. A současně také náklady na bydlení (ty skutečně zaplacené), opět za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pak už jen záleží na tom, jaká je výše vašeho příjmu, a jak vysoké máte náklady na bydlení.

V dotazu píšete, že si hledáte podnájem. V případě, že by se jednalo opravdu o podnájem – tedy, že byste neuzavírala nájemní smlouvu s majitelem bytu, ale podnájemní smlouvu s nájemcem (který pak má nájemní smlouvu s majitelem), tak nebudete mít možnost získat příspěvek na bydlení. Ten se totiž na podnájemní smlouvu nevztahuje. Abyste měla možnost žádat si o přídavky na bydlení, potřebujete nájemní smlouvu a trvalý pobyt.

To, že jste současně majitelem jiného bytu, ničemu nevadí. U této sociální dávky se neposuzuje vaše celková majetková situace, tedy ani to jestli jste vlastníkem nějaké jiné nemovitosti. Rozhodující je právě jen ta nájemní smlouvu a trvalé bydliště (a také pochopitelně výše příjmu a nákladů na bydlení).

Trochu jiná situace je u dávek pomoci ve hmotné nouzi. V případě, že byste neměla vůbec žádný příjem, nebo jen opravdu velmi nízký, můžete spadat do kategorie „osoba ve hmotné“ nouzi. V rámci dávek pomoci ve hmotné nouzi je pak poskytován příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Tento doplatek na bydlení pak může být v odůvodněných případech poskytnut, i když bydlíte v podnájmu nebo třeba jen na ubytovně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď