Příspěvek na bydlení v podnájmu?

Dobrý den

Chtěla bych se informovat ohledně příspěvku na bydlení.

Chtěla bych odejít od manžela.

Hledám si podnájem a chtěla bych, aby mi pronajímatel napsal trvalý pobyt, ale jsem vlastníkem bytu, ve kterém bych nebydlela, zůstal by v něm manžel.

Mám nárok na nějakou pomoc?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Veronika c, 28.04.2017 09:04
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 29.04.2017 v 19:14 napsal/a:

Dobrý den,

Na úvod je potřeba říci, že příspěvek na bydlení může být poskytnut pouze v případě, že jsou splněny všechny podmínky. Mezi ty hlavní podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení patří především to, že se jedná o byt/dům v osobním či družstevním vlastnictví, nebo že na daný byt/dům máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu.

Druhou, neméně důležitou podmínkou, je pak to, že v bytě/domě, na který žádáte příspěvek na bydlení, máte vedený trvalý pobyt.

Pokud jsou tyto dvě hlavní podmínky splněny, pak již stačí jen doložit vaše příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. A současně také náklady na bydlení (ty skutečně zaplacené), opět za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pak už jen záleží na tom, jaká je výše vašeho příjmu, a jak vysoké máte náklady na bydlení.

V dotazu píšete, že si hledáte podnájem. V případě, že by se jednalo opravdu o podnájem – tedy, že byste neuzavírala nájemní smlouvu s majitelem bytu, ale podnájemní smlouvu s nájemcem (který pak má nájemní smlouvu s majitelem), tak nebudete mít možnost získat příspěvek na bydlení. Ten se totiž na podnájemní smlouvu nevztahuje. Abyste měla možnost žádat si o přídavky na bydlení, potřebujete nájemní smlouvu a trvalý pobyt.

To, že jste současně majitelem jiného bytu, ničemu nevadí. U této sociální dávky se neposuzuje vaše celková majetková situace, tedy ani to jestli jste vlastníkem nějaké jiné nemovitosti. Rozhodující je právě jen ta nájemní smlouvu a trvalé bydliště (a také pochopitelně výše příjmu a nákladů na bydlení).

Trochu jiná situace je u dávek pomoci ve hmotné nouzi. V případě, že byste neměla vůbec žádný příjem, nebo jen opravdu velmi nízký, můžete spadat do kategorie „osoba ve hmotné“ nouzi. V rámci dávek pomoci ve hmotné nouzi je pak poskytován příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Tento doplatek na bydlení pak může být v odůvodněných případech poskytnut, i když bydlíte v podnájmu nebo třeba jen na ubytovně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na doplatek na bydlení při insolvenci

-

Dobrý den, bydlím v pronajatém bytě něco málo přes 1 rok se dvěma dětmi 12 a 10 let, máme zde trvalý pobyt, jsem samoživitelka. Bohužel jsem v insolvenci, můj příjem činí cca 12400,- Kč měsíčně, náklady na bydlení jsou 10 tisíc měsíčně, dostávám od otce dětí výživné 4 tisíc měsíčně. Můj dotaz je zda, mám […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky – na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení?

-

Dobrý den, pokud nejsem vedena na úřadu práce, mám nárok na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky – na co máme nárok po narození dítěte?

-

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, dozvěděl jsem se, že má bývalá přítelkyně, která žila v jiné domácnosti než já, porodila mé miminko. Momentálně jsme se tedy k sobě vrátili, a bydlíme ve společné domácnosti. Chtěl jsem se zeptat, na co máme nárok? Porodné, mateřská, příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, a […]

Zobrazit odpověď