Příspěvek na bydlení – jaké měsíce se dokládají?

Dobrý den,

prosím o informaci – za jaké měsíce budu dokládat příjmy, když chci požádat o příspěvek na bydlení od května?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Helena K., 21.05.2017 04:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.05.2017 v 15:58 napsal/a:

Dobrý den,

Příspěvek na bydlení je jednou ze sociálních dávek, které se vyplácí na časově omezenou dobu, a po uplynutí této doby je pak vždy nutné dokládat oprávněnost nároku v dalším období. U příspěvku na bydlení jsou tímto obdobím 3 měsíce, resp. přesněji je to vždy kalendářní čtvrtletí.

V případě příspěvku na bydlení je to tedy tak, že v aktuálním čtvrtletí se pak dokládají příjmy a také náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Nyní – tedy v květnu 2017, se dokládají příjmy a náklady na bydlení za 1 kalendářní čtvrtletí 2017, tedy leden až březen. Od začátku července se pak budou dokládat příjmy a náklady na bydlení za 2 kalendářní čtvrtletí a to za měsíce duben až červen. A tak dále, v říjnu se dokládá 3 čtvrtletí, v lednu 2018 je to 4 kalendářní čtvrtletí 2017.

Dokládají se vždy příjmy všech osob, které jsou pro účely příspěvku na bydlení posuzovány společně. Tedy osob, které mají v daném bytě/domě vedený trvalý pobyt.

Náklady na bydlení se dokládají ty skutečně uhrazené – tedy složenky, výpis z účtu apod. Mezi náklady na bydlení patří zaplacený nájem (nebo u bytů v osobním/družstevním vlastnictví jsou to obdobné náklady). Dále sem patří platby za služby a energie, jako je voda, elektřina, plyn apod.

Mezi náklady na bydlení pak ale nepatří třeba splátky hypotéky nebo jiného úvěru na bydlení. Nepatří sem ani platby za pevnou telefonní linku, za internet nebo za kabelovou televizi.

V souvislosti s nastěhováním do nového nájemního bytu se do nákladů na bydlení nezapočítává ani zaplacená kauce, která se u pronajatých bytů často platí ve výši 1 až 3 měsíční nájmy.

Při posuzování nároku na přídavky na bydlení, se pak ještě zohledňuje třeba i to, když je vám v daném kalendářním čtvrtletí vrácen nějaký přeplatek za služby, nebo naopak musíte uhradit nedoplatek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď