Příspěvek na bydlení – jaké měsíce se dokládají?

Dobrý den,

prosím o informaci – za jaké měsíce budu dokládat příjmy, když chci požádat o příspěvek na bydlení od května?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Helena K., 21.05.2017 04:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.05.2017 v 15:58 napsal/a:

Dobrý den,

Příspěvek na bydlení je jednou ze sociálních dávek, které se vyplácí na časově omezenou dobu, a po uplynutí této doby je pak vždy nutné dokládat oprávněnost nároku v dalším období. U příspěvku na bydlení jsou tímto obdobím 3 měsíce, resp. přesněji je to vždy kalendářní čtvrtletí.

V případě příspěvku na bydlení je to tedy tak, že v aktuálním čtvrtletí se pak dokládají příjmy a také náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Nyní – tedy v květnu 2017, se dokládají příjmy a náklady na bydlení za 1 kalendářní čtvrtletí 2017, tedy leden až březen. Od začátku července se pak budou dokládat příjmy a náklady na bydlení za 2 kalendářní čtvrtletí a to za měsíce duben až červen. A tak dále, v říjnu se dokládá 3 čtvrtletí, v lednu 2018 je to 4 kalendářní čtvrtletí 2017.

Dokládají se vždy příjmy všech osob, které jsou pro účely příspěvku na bydlení posuzovány společně. Tedy osob, které mají v daném bytě/domě vedený trvalý pobyt.

Náklady na bydlení se dokládají ty skutečně uhrazené – tedy složenky, výpis z účtu apod. Mezi náklady na bydlení patří zaplacený nájem (nebo u bytů v osobním/družstevním vlastnictví jsou to obdobné náklady). Dále sem patří platby za služby a energie, jako je voda, elektřina, plyn apod.

Mezi náklady na bydlení pak ale nepatří třeba splátky hypotéky nebo jiného úvěru na bydlení. Nepatří sem ani platby za pevnou telefonní linku, za internet nebo za kabelovou televizi.

V souvislosti s nastěhováním do nového nájemního bytu se do nákladů na bydlení nezapočítává ani zaplacená kauce, která se u pronajatých bytů často platí ve výši 1 až 3 měsíční nájmy.

Při posuzování nároku na přídavky na bydlení, se pak ještě zohledňuje třeba i to, když je vám v daném kalendářním čtvrtletí vrácen nějaký přeplatek za služby, nebo naopak musíte uhradit nedoplatek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď

Stěhování k příteli a příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, beru mateřskou a příspěvek na bydlení. V březnu jsem musela zaplatit nedoplatek, a teď ke konci dubna se budeme se synem stěhovat k mému příteli, kde už asi nebudu mít nárok na bydlení. Zajímalo by mě, jestli v květnu ještě dostanu na bydlení a jestli se sociálka vyplácí nějaký procento z nedoplatku. A […]

Zobrazit odpověď

Dávky hmotné nouze v době neschopnosti

-

Dobrý den mam dotaz ohledně dávek hmotné nouze v době neschopnosti. Jsem teď těhotná a otce dítěte neznám, z osobního důvodu sem se rozhodla dítě si ponechat i přes to, že otce neznám. Jsem na rizikovém těhotenství doma na neschopence. Peníze mi chodí z nemocenské celkem jediný můj příjem za celý měsíc je 4170 Kč […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě – mám nárok na nějaké dávky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem na úřadu práce, pobírám příspěvek na bydlení a alimenty – otec jinak nefunguje. Nemohu sehnat práci a syn navštěvuje předškolní docházku v mateřské škole. moje otázka zní: Když se přihlásím na zdravotní pojišťovně jako matka v domácnosti, že budu pečovat o synka, mám nárok na nějaké dávky? Protože […]

Zobrazit odpověď