Příspěvek na bydlení – jaké měsíce se dokládají?

Dobrý den,

prosím o informaci – za jaké měsíce budu dokládat příjmy, když chci požádat o příspěvek na bydlení od května?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Helena K., 21.05.2017 04:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.05.2017 v 15:58 napsal/a:

Dobrý den,

Příspěvek na bydlení je jednou ze sociálních dávek, které se vyplácí na časově omezenou dobu, a po uplynutí této doby je pak vždy nutné dokládat oprávněnost nároku v dalším období. U příspěvku na bydlení jsou tímto obdobím 3 měsíce, resp. přesněji je to vždy kalendářní čtvrtletí.

V případě příspěvku na bydlení je to tedy tak, že v aktuálním čtvrtletí se pak dokládají příjmy a také náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Nyní – tedy v květnu 2017, se dokládají příjmy a náklady na bydlení za 1 kalendářní čtvrtletí 2017, tedy leden až březen. Od začátku července se pak budou dokládat příjmy a náklady na bydlení za 2 kalendářní čtvrtletí a to za měsíce duben až červen. A tak dále, v říjnu se dokládá 3 čtvrtletí, v lednu 2018 je to 4 kalendářní čtvrtletí 2017.

Dokládají se vždy příjmy všech osob, které jsou pro účely příspěvku na bydlení posuzovány společně. Tedy osob, které mají v daném bytě/domě vedený trvalý pobyt.

Náklady na bydlení se dokládají ty skutečně uhrazené – tedy složenky, výpis z účtu apod. Mezi náklady na bydlení patří zaplacený nájem (nebo u bytů v osobním/družstevním vlastnictví jsou to obdobné náklady). Dále sem patří platby za služby a energie, jako je voda, elektřina, plyn apod.

Mezi náklady na bydlení pak ale nepatří třeba splátky hypotéky nebo jiného úvěru na bydlení. Nepatří sem ani platby za pevnou telefonní linku, za internet nebo za kabelovou televizi.

V souvislosti s nastěhováním do nového nájemního bytu se do nákladů na bydlení nezapočítává ani zaplacená kauce, která se u pronajatých bytů často platí ve výši 1 až 3 měsíční nájmy.

Při posuzování nároku na přídavky na bydlení, se pak ještě zohledňuje třeba i to, když je vám v daném kalendářním čtvrtletí vrácen nějaký přeplatek za služby, nebo naopak musíte uhradit nedoplatek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na doplatek na bydlení při insolvenci

-

Dobrý den, bydlím v pronajatém bytě něco málo přes 1 rok se dvěma dětmi 12 a 10 let, máme zde trvalý pobyt, jsem samoživitelka. Bohužel jsem v insolvenci, můj příjem činí cca 12400,- Kč měsíčně, náklady na bydlení jsou 10 tisíc měsíčně, dostávám od otce dětí výživné 4 tisíc měsíčně. Můj dotaz je zda, mám […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky – na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení?

-

Dobrý den, pokud nejsem vedena na úřadu práce, mám nárok na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky – na co máme nárok po narození dítěte?

-

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, dozvěděl jsem se, že má bývalá přítelkyně, která žila v jiné domácnosti než já, porodila mé miminko. Momentálně jsme se tedy k sobě vrátili, a bydlíme ve společné domácnosti. Chtěl jsem se zeptat, na co máme nárok? Porodné, mateřská, příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, a […]

Zobrazit odpověď