Podle čeho se počítá příspěvek na bydlení?

Dobrý večer,

chtěla bych se zeptat, jak je možné, že známá, která bydlí se svým bývalým manželem, dostává stejnou dávku jako já?

Když já jsem samoživitelka a vzali mi i přídavky, není to tak trochu neoprávněny?

Ještě ke všemu byt patří jejímu bratránkovi

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra E., 24.04.2017 17:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.04.2017 v 11:29 napsal/a:

Dobrý den,

Výše příspěvku na bydlení závisí na několika různých vstupních podmínkách. Na příspěvek na bydlení může vznikat nárok, pokud se jedná o byt v osobním nebo družstevním vlastnictví, nebo pokud je byt užíván na základě nájemní smlouvy. Již zde je první rozdíl ve výpočtu. U nájemních bytů se zohledňuje výše normativních nákladů na bydlení – liší se podle velikosti města a počtu osob. U bytů v osobním vlastnictví se pak zohledňují náklady srovnatelné s nájmem.

Pro nárok na příspěvek na bydlení je dále nutné, aby žadatel měl v bytě trvalý pobyt, bez něj nárok na tuto sociální dávku není. Také platí, že při posuzování žádosti o příspěvek na bydlení, se zahrnují všechny osoby, které mají v daném bytě trvalé bydliště.

Pokud vy bydlíte s dítětem, a oba máte v bytě trvalé bydliště, pak jsou započítávány dvě osoby. Pokud vaše známá žije v bytě se svým bývalým manželem, a oba tam mají trvalé bydliště, pak se jedná také o dvě osoby. I když u některých sociálních dávek se zohledňuje věk dítěte (typicky třeba přídavek na dítě), u příspěvku na bydlení tomu tak není. Dítě je započítáno stejně jako dospělá osoba.

Pro stanovení výše příspěvku na bydlení je nakonec podstatné to, jaké jsou příjmy všech osob s trvalým pobytem v bytě, za předchozí kalendářní čtvrtletí. A také to, jaké jsou doložené náklady na bydlení.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že stanovení výše příspěvku na bydlení je rovnice minimálně o 5 různých neznámých (výše příjmu, výše nákladů na bydlení, velikost města, počet osob, typ bydlení).

Může to tedy být jen náhoda, kdy vy a vaše známá máte zcela odlišné vstupní parametry pro výpočet výše příspěvku a přesto vám vychází stejný výsledek. Nebo můžete mít klidně i podobné vstupní parametry, a pak je výsledek stejný nebo velmi podobný. Určitě za tím nehledejte nějaké „spiknutí“ nebo nespravedlnost.

Jinak také to, že vaše známá bydlí v bytě, který vlastní její příbuzný, je zde zcela irelevantní. Pro nárok na příspěvek na bydlení je rozhodující to, že daný byt užívá na základě platné nájemní smlouvy. To, že jí byt pronajímá její vzdálený příbuzný, nehraje roli. Jsou i případy, kdy rodiče vlastní byt a ten pronajímají svým dětem. I to je validní důvod pro přiznání nároku na tuto sociální dávku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

-

Dobrý den, moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt. Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě. Nevadí, že často přespávám v onom bytě? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď