Podle čeho se počítá příspěvek na bydlení?

Dobrý večer,

chtěla bych se zeptat, jak je možné, že známá, která bydlí se svým bývalým manželem, dostává stejnou dávku jako já?

Když já jsem samoživitelka a vzali mi i přídavky, není to tak trochu neoprávněny?

Ještě ke všemu byt patří jejímu bratránkovi

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra E., 24.04.2017 17:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.04.2017 v 11:29 napsal/a:

Dobrý den,

Výše příspěvku na bydlení závisí na několika různých vstupních podmínkách. Na příspěvek na bydlení může vznikat nárok, pokud se jedná o byt v osobním nebo družstevním vlastnictví, nebo pokud je byt užíván na základě nájemní smlouvy. Již zde je první rozdíl ve výpočtu. U nájemních bytů se zohledňuje výše normativních nákladů na bydlení – liší se podle velikosti města a počtu osob. U bytů v osobním vlastnictví se pak zohledňují náklady srovnatelné s nájmem.

Pro nárok na příspěvek na bydlení je dále nutné, aby žadatel měl v bytě trvalý pobyt, bez něj nárok na tuto sociální dávku není. Také platí, že při posuzování žádosti o příspěvek na bydlení, se zahrnují všechny osoby, které mají v daném bytě trvalé bydliště.

Pokud vy bydlíte s dítětem, a oba máte v bytě trvalé bydliště, pak jsou započítávány dvě osoby. Pokud vaše známá žije v bytě se svým bývalým manželem, a oba tam mají trvalé bydliště, pak se jedná také o dvě osoby. I když u některých sociálních dávek se zohledňuje věk dítěte (typicky třeba přídavek na dítě), u příspěvku na bydlení tomu tak není. Dítě je započítáno stejně jako dospělá osoba.

Pro stanovení výše příspěvku na bydlení je nakonec podstatné to, jaké jsou příjmy všech osob s trvalým pobytem v bytě, za předchozí kalendářní čtvrtletí. A také to, jaké jsou doložené náklady na bydlení.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že stanovení výše příspěvku na bydlení je rovnice minimálně o 5 různých neznámých (výše příjmu, výše nákladů na bydlení, velikost města, počet osob, typ bydlení).

Může to tedy být jen náhoda, kdy vy a vaše známá máte zcela odlišné vstupní parametry pro výpočet výše příspěvku a přesto vám vychází stejný výsledek. Nebo můžete mít klidně i podobné vstupní parametry, a pak je výsledek stejný nebo velmi podobný. Určitě za tím nehledejte nějaké „spiknutí“ nebo nespravedlnost.

Jinak také to, že vaše známá bydlí v bytě, který vlastní její příbuzný, je zde zcela irelevantní. Pro nárok na příspěvek na bydlení je rozhodující to, že daný byt užívá na základě platné nájemní smlouvy. To, že jí byt pronajímá její vzdálený příbuzný, nehraje roli. Jsou i případy, kdy rodiče vlastní byt a ten pronajímají svým dětem. I to je validní důvod pro přiznání nároku na tuto sociální dávku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na doplatek na bydlení při insolvenci

-

Dobrý den, bydlím v pronajatém bytě něco málo přes 1 rok se dvěma dětmi 12 a 10 let, máme zde trvalý pobyt, jsem samoživitelka. Bohužel jsem v insolvenci, můj příjem činí cca 12400,- Kč měsíčně, náklady na bydlení jsou 10 tisíc měsíčně, dostávám od otce dětí výživné 4 tisíc měsíčně. Můj dotaz je zda, mám […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky – na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení?

-

Dobrý den, pokud nejsem vedena na úřadu práce, mám nárok na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky – na co máme nárok po narození dítěte?

-

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, dozvěděl jsem se, že má bývalá přítelkyně, která žila v jiné domácnosti než já, porodila mé miminko. Momentálně jsme se tedy k sobě vrátili, a bydlíme ve společné domácnosti. Chtěl jsem se zeptat, na co máme nárok? Porodné, mateřská, příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, a […]

Zobrazit odpověď