Mám nárok na příspěvek na bydlení?

Dobrý den,

měla bych otázku, jestli mám nárok na příspěvek na bydlení. Byt je v osobním vlastnictví dětí a já jsem vedena jako věcné břemeno. Děti zde mají hlášen trvalý pobyt, ale ve společné domácnosti spolu nežijeme.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lenka Š., 27.01.2016 13:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.01.2016 v 15:00 napsal/a:

Dobrý den,

V případě posuzování nároku na sociální dávku příspěvek na bydlení se jako okruh společně posuzovaných osob uvažují všechny osoby, které v daném bytě mají vedený trvalý pobyt.

To je určeno příslušným zákonem, konkrétně viz: Zákon o státní sociální podpoře - č. 117/1995 Sb., paragraf 7, odstavec 5:

§ 7

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

Z uvedeného tedy vyplývá, že pokud máte trvalý pobyt ve stejném bytě, kde jsou hlášeny i děti , tak bez ohledu na to jestli – jak uvádíte – nežijete ve „společné – domácnosti, budou zohledněny všechny osoby, které mají v daném bytě vedený trvalý pobyt.

To, jestli budete mít nárok na příspěvek na bydlení, pak bude záviset na počtu osob, které v bytě mají trvalý pobyt, na výši nákladů na bydlení, na příjmech, atd.

To jestli děti v bytě skutečně žijí nebo ne, není pro účely této sociální dávky rozhodující. Rozhoduje právě to, že zde mají trvalý pobyt.

 

Zařazeno v: , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Příspěvek (dávky) po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, potřebuji poradit, zda existuje nějaký příspěvek či dávka, kterou člověk může pobírat po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti, v případě, že si do doby vyčerpání podpory nenajde zaměstnání? A případně jaké jsou podmínky? Tohle je bohužel můj případ. Jsem invalidní důchodce 3. stupeň nicméně za určitých podmínek pracovat můžu a pracovala jsem. Potom co […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na porodné a příspěvek na bydlení?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se prosím zeptat. V únoru 2017 mám termín porodu a bohužel jsem musela jít na neschopenku. S otcem dítěte nežijeme ve společné domácnosti, ale bude uveden v rodném listě dítěte. Zajímalo by mě tedy, jestli budu mít nárok na porodné. V zaměstnání jsem brala cca 17 000-18 000 měsíčně, ale skoro […]

Zobrazit odpověď

Můžu dostat příspěvek na bydlení jako nezaměstnaná?

-

Dobrý den, Momentálně jsem vedená na Úřadu práce jako nezaměstnaná a dostávám životní minimum 3.410 Kč. Žádné jiné příjmy nemám. Žiju sama v pronajaté chalupě, mám tu přihlášené trvalé bydliště a nikdo jiný ho tu hlášené nemá. Nájemní smlouvu platnou mám a nájem platím díky známosti minimální, a to 1.600 Kč plus služby v přibližně […]

Zobrazit odpověď

Dosáhnu na nějaké dávky?

-

Mám dotaz, jsem vdaná, s manželem nežijí již 5 let, je v zahraničí. Máme spolu dceru, bude ji 7. Mam ji ve své péči určené soudem i alimenty 3 tisíce. Momentálně bydlím s přítelem, ale situace je neúnosná a musím odejít. Hledám si bydlení. Bydlím ve městě s 90 tis. Obyvateli. Mam insolvenci, čistý plat […]

Zobrazit odpověď