Příspěvek na bydlení a dávky hmotné nouze

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jsem sama z 2 dětmi. Staršímu je 6 let a 3 roky. Bydlím v bytě, kde mám nájemní smlouvu, trvalý pobyt tam mám jen já a děti. Příjmy mám jen 3800 Kč rodičovský příspěvek a 5000 alimenty. Nájem platím 8000kč takže mi zbyde na měsíc 800 Kč.

Poradíte mi, o jakou dávku si mohu zažádat? Za měsíc si mohu podat žádost o příspěvek na bydlení, ale to bude ještě tak 2 měsíce trvat jestli mi něco dají.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Monika D., 07.03.2016 17:20
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.03.2016 v 17:33 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká samotného příspěvku na bydlení, tak zde je právě podmínka, že máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu, a jako žadatelka máte v bytě vedený trvalý pobyt. To splňujete. Pak tedy dále záleží na tom, jaké jsou náklady na bydlení, příjmy, velikost bytu, velikost města apod.

U příspěvku na bydlení se dokládají příjmy a náklady na bydlení vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí, aktuálně tedy (březen 2016) by se dokládal říjen 2015 – prosinec 2015, od dubna 2016 to pak bude leden – březen 2016.

Dále zde pak jsou přídavky na dítě. Na ty byste mohla mít nárok, pokud příjem rodiny (společně posuzovaných osob) v rozhodném období nepřekročil 2,4 násobek životního minima. Rozhodným období, je aktuálně (do září 2016) kalendářní rok 2014. Pokud jste v tomto roce měla nízké příjmy, tak byste měla mít nárok i na přídavky na dítě.

Dále pak zde jsou dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. U nich se posuzuje aktuální sociální a majetková situace. Pokud máte nízký příjem, jak uvádíte a nemáte žádné významnější úspory nebo jiný majetek, pak byste eventuálně mohla mít nárok i na některou z těchto dávek.

Doporučuji obrátit se na místní Úřad práce, kde Vám případně řeknou jaké dokumenty je potřeba doložit pro některou z těchto dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď