Máme nárok na příspěvek na bydlení

Dobrý den,

rád bych se prostřednictvím této služby zeptal na dotaz týkající se ohledně příspěvků na bydlení.

Máme jako domácnost nárok na příspěvek, pokud žijeme (22 let, studující vysokou školu) s mámou, která ovšem není zaměstnaná (dlouhodobé problémy s ramenem), ale je ve svazku manželském s naším otcem, se kterým spoluvlastní byt, ale který s námi již nežije a na bydlení nepřispívá, tedy logicky nemůžeme vyjít s penězi a vznikají zbytečně velké nedoplatky již delší dobu. Existuje tedy možnost, jak po prokázání této situace úspěšně požádat o příspěvek?

Děkuji za zodpovězení dotazu.d

Dotaz poslal/a: jan U., 03.02.2016 18:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.02.2016 v 14:13 napsal/a:

Dobrý den,

Omlouvám se, ale na Váš dotaz Vám nemohu dát jednoznačnou odpověď. Neznám všechny skutečnosti.

Nárok na příspěvek na bydlení je definován příslušným zákonem, zde se konkrétně jedná o zákon číslo 17/1995 Sb., zákon o státní sociální podpoře – především pak paragraf 24:

§ 24 Podmínky nároku na příspěvek na bydlení

(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže

a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a

b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

(2) Za vlastníka bytu se považuje i vlastník nemovitosti, ve které je byt, který vlastník užívá, pokud je v něm hlášen k trvalému pobytu. Za vlastníka bytu se považuje i manžel, který užívá byt na základě práva bydlení odvozeného od vlastnického práva druhého manžela70), pokud nárok na příspěvek na bydlení neuplatňuje manžel jako vlastník bytu. Za nájemce bytu se považují oba manželé, mají-li k bytu společné nájemní právo. Za dobu trvání nájemního vztahu se pro účely nároku na příspěvek na bydlení považuje i doba od zániku členství v bytovém družstvu do uplynutí lhůty k vyklizení bytu, doba od smrti nájemce služebního bytu nebo bytu zvláštního určení do uplynutí lhůty k vyklizení tohoto bytu a doba od trvalého opuštění služebního bytu nebo bytu zvláštního určení jeho nájemcem do uplynutí lhůty k vyklizení tohoto bytu.

(3) Splňuje-li podmínky nároku na příspěvek na bydlení více osob, náleží příspěvek na bydlení jen jednou, a to osobě určené na základě dohody těchto osob. Nedohodnou-li se tyto osoby, určí krajská pobočka Úřadu práce, která o příspěvku rozhoduje, které z těchto osob se příspěvek na bydlení přizná.

(4) Změní-li oprávněná osoba, která je v bytě hlášena k trvalému pobytu, tento pobyt v průběhu kalendářního měsíce, přihlíží se k této změně pro účely příspěvku na bydlení až od následujícího kalendářního měsíce. To platí i v případě, že osoba společně posuzovaná, která je v bytě hlášena k trvalému pobytu, změní tento pobyt v průběhu kalendářního měsíce nebo se stane vlastníkem nebo nájemcem tohoto bytu.

(5) Bytem se pro účely tohoto zákona rozumí soubor místností nebo samostatná obytná místnost, které svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňují požadavky na trvalé bydlení a jsou k tomuto účelu užívání určeny podle stavebního zákona nebo jsou zkolaudovány jako byt.

Při posuzování nároku na příspěvek na bydlení, se pak mimo jiné zohledňuje to, zda se jedná o nájem nebo byt v osobním vlastnictví. Dále pak velkou roli hraje to, kolik osob má v bytě trvalý pobyt. Pokud by Váš otec (kterého zmiňujete), měl v bytě trvalý pobyt, pak by se při posuzování nároku zohledňoval i on (a jeho příjmy). U této sociální dávky je rozhodující právě trvalý pobyt, bez ohledu na to jaká je faktická skutečnost.

Je ale současně možnost požádat na ÚP o vyloučení osob – stejný zákon, paragraf 7:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

Jinak u příspěvku na bydlení se posuzuje i to, jaké jsou skutečné náklady na bydlení (dokládají se vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí), o jak velký byt se jedná, a kde se nachází (pro různě veliká města jsou definovány odlišné „normativní“ náklady na bydlení.

Nemohu Vám tedy jednoznačně říci, zda nárok mít budete nebo ne. Doporučuji Vám obrátit se na místní pobočku ÚP a zde žádost podat a případně - pokud je to potřeba – požádat o „vyloučení“ – Vašeho otce ze společně posuzovaných osob.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Příspěvek (dávky) po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, potřebuji poradit, zda existuje nějaký příspěvek či dávka, kterou člověk může pobírat po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti, v případě, že si do doby vyčerpání podpory nenajde zaměstnání? A případně jaké jsou podmínky? Tohle je bohužel můj případ. Jsem invalidní důchodce 3. stupeň nicméně za určitých podmínek pracovat můžu a pracovala jsem. Potom co […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na porodné a příspěvek na bydlení?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se prosím zeptat. V únoru 2017 mám termín porodu a bohužel jsem musela jít na neschopenku. S otcem dítěte nežijeme ve společné domácnosti, ale bude uveden v rodném listě dítěte. Zajímalo by mě tedy, jestli budu mít nárok na porodné. V zaměstnání jsem brala cca 17 000-18 000 měsíčně, ale skoro […]

Zobrazit odpověď

Můžu dostat příspěvek na bydlení jako nezaměstnaná?

-

Dobrý den, Momentálně jsem vedená na Úřadu práce jako nezaměstnaná a dostávám životní minimum 3.410 Kč. Žádné jiné příjmy nemám. Žiju sama v pronajaté chalupě, mám tu přihlášené trvalé bydliště a nikdo jiný ho tu hlášené nemá. Nájemní smlouvu platnou mám a nájem platím díky známosti minimální, a to 1.600 Kč plus služby v přibližně […]

Zobrazit odpověď

Dosáhnu na nějaké dávky?

-

Mám dotaz, jsem vdaná, s manželem nežijí již 5 let, je v zahraničí. Máme spolu dceru, bude ji 7. Mam ji ve své péči určené soudem i alimenty 3 tisíce. Momentálně bydlím s přítelem, ale situace je neúnosná a musím odejít. Hledám si bydlení. Bydlím ve městě s 90 tis. Obyvateli. Mam insolvenci, čistý plat […]

Zobrazit odpověď