Příspěvek na bydlení na ubytovnu

Dobrý den,

rozešel jsem se s partnerkou a jdu na ubytovnu, kde budu platit 5600 Kč nájem se vším všudy.

Pracuji na HPP a můj příjem je 12500 Kč hrubého, platím výživné na 2 děti dohromady 2500 Kč + dluh na výživném 500 Kč měsíčně. Budu mít nějaký nárok na příspěvek na bydlení?

Nevadí, že mám dluh na výživném? A měl bych tedy nějaký nárok na příspěvek a kolik? Jsem z Ústí nad Labem,

děkuji za odpověď

s pozdravem

Dotaz poslal/a: Marian C., 03.11.2016 10:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.11.2016 03:50 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na sociální dávky „příspěvek na bydlení“ je nutné splňovat několik základních podmínek. Mezi ně patří mimo jiné i to, že o dávku si může žádat buďto majitel bytu (domu), nebo ten kdo, zde má uzavřenou platnou nájemní smlouvu, nebo „majitel“ družstevního bytu.

Druhou důležitou podmínkou pak je, že žadatel má v daném bytě (domě) vedeno trvalé bydliště.

Pokud udáváte, že budete bydlet na ubytovně, pak na dávku „příspěvek na bydlení“ nárok mít určitě nebudete.

Je zde ale ještě jedna dávka, která se jmenuje „doplatek na bydlení“. Ten je možné získat v určitých případech, i pokud bydlíte na ubytovně. Tato dávka patří ale mezi dávky pomoci ve hmotné nouzi, kdy ji získávají především osoby, jejichž příjmy jsou velmi nízké nebo vůbec žádné.

Vzhledem k udávanému příjmu 12500 Kč hrubého (i když tedy pro sociální dávky se zohledňuje čistý příjem), se domnívám, že nespadáte do kategorie osoba ve hmotné nouzi.

Samotný dluh na výživném by nijak nevadil. Na druhou stranu se nezohledňuje ani to, že část Vašeho příjmu platíte, jako výživné Při posuzování nároku na dávky se započítá Váš celý čistý příjem, bez ohledné na to, jestli z něj platíte nějaké pohledávky, výživné nebo cokoliv jiného.

Můžete se pochopitelně obrátit na místní Úřad práce, kde se řeší jak běžné sociální dávky, tak i dávky pomoci ve hmotné nouzi, kde Vám určitě dále poradí, jaké jsou možnosti. Ale jak již bylo zmíněno výše, domnívám se, že vám nevzniká nárok ani na jednu z obou zmíněných dávek na bydlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď