Příspěvek na bydlení a majitel bytu

Dobrý den,

Chtěla bych žádat o příspěvek na bydlení, ale majitel má v daném bytě trvalý pobyt. Takže bych ho potřebovala nějak vyloučit z posuzování osob.

Půjde to? A co po mě budou na úřadě chtít?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Vendula, 11.03.2016 09:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.03.2016 15:38 napsal/a:

Dobrý den,

V případě příspěvku na bydlení platí, že jako společně posuzované osoby jsou zahrnuty všechny osoby, které v daném bytě/domě mají trvalý pobyt – viz zákon o státní sociální podpoře (zákon číslo 117/1995 Sb.), paragraf 7:

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu, podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

Tedy pokud má majitel bytu trvalý pobyt na této adrese, pak by i on spadal mezi společně posuzované osoby pro účely posuzování nároku na příspěvek na bydlení.

Je zde ale ustanovení paragrafu 7, odstavec 6:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

Tedy, pokud doložíte, že majitel bytu s Vámi nebydlí, pak by mohl být „vyloučen“ z okruhu společně posuzovaných osob, pro tuto sociální dávku.

Zpravidla je potřeba doložit, že daná osoba (majitel bytu) žije někde jinde – tj. doložit třeba nájemní smlouvu (majitele bytu) na jinou adresu, doklad o tom, že platí nájem jinde nebo jiný podobný doklad, kterým prokážete, že daná osoba (majitel bytu), bydlí skutečně na jiné adrese, a s Vámi nesdílí společnou domácnost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Zpětné vyplacení příspěvku na bydlení

-

Dobrý den. Zatím bydlím ve společném bytě mě a manžela (jsme v rozvodovém řízení). On nás v květnu minulý rok opustil. Bydlím tu sama s našimi 2 dětmi. Teď u prvního stání mi paní soudkyně řekla, že bych si zpětně mohla zažádat o příspěvek na bydlení, co jsem tak pochopila. Moje příjmy jsou rodičovský příspěvek […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď