Příspěvek na bydlení a majitel bytu

Dobrý den,

Chtěla bych žádat o příspěvek na bydlení, ale majitel má v daném bytě trvalý pobyt. Takže bych ho potřebovala nějak vyloučit z posuzování osob.

Půjde to? A co po mě budou na úřadě chtít?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Vendula, 11.03.2016 09:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.03.2016 v 15:38 napsal/a:

Dobrý den,

V případě příspěvku na bydlení platí, že jako společně posuzované osoby jsou zahrnuty všechny osoby, které v daném bytě/domě mají trvalý pobyt – viz zákon o státní sociální podpoře (zákon číslo 117/1995 Sb.), paragraf 7:

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu, podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

Tedy pokud má majitel bytu trvalý pobyt na této adrese, pak by i on spadal mezi společně posuzované osoby pro účely posuzování nároku na příspěvek na bydlení.

Je zde ale ustanovení paragrafu 7, odstavec 6:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

Tedy, pokud doložíte, že majitel bytu s Vámi nebydlí, pak by mohl být „vyloučen“ z okruhu společně posuzovaných osob, pro tuto sociální dávku.

Zpravidla je potřeba doložit, že daná osoba (majitel bytu) žije někde jinde – tj. doložit třeba nájemní smlouvu (majitele bytu) na jinou adresu, doklad o tom, že platí nájem jinde nebo jiný podobný doklad, kterým prokážete, že daná osoba (majitel bytu), bydlí skutečně na jiné adrese, a s Vámi nesdílí společnou domácnost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď